შეიძლება თუ არა შიდა დავის განხილვა ინგლისურ ენაზე?
კი, თუ მხარეები შეთანხმდებიან. კანონი არ ზღუდავს ენის არჩევანს შიდა არბიტრაჟშიც კი, თუმცა უმეტესად პროცესი ქართულად მიმდინარეობს.
რა ხდება, თუ მეორე მხარე არ ესწრება პროცესს?
თუ მხარე სათანადოდ იყო ინფორმირებული, არბიტრაჟს შეუძლია გააგრძელოს განხილვა და მიიღოს გადაწყვეტილება მისი დასწრების გარეშე.
არის თუ არა შიდა არბიტრაჟი სასამართლოზე იაფი?
ხშირ შემთხვევაში კი. თუმცა მთავარი ეკონომია არის დროში - ბიზნესი არ აჩერებს აქტივებს წლობით გაწელილი სასამართლო დავის გამო.
რომელ არბიტრაჟს მივმართო?
ეს დამოკიდებულია თქვენს ხელშეკრულებაში არსებულ ჩანაწერზე. თუ ჩანაწერი არ არის, მხარეები დავის წარმოშობის შემდეგ უნდა შეთანხმდნენ კონკრეტულ ინსტიტუტზე ან კერძო არბიტრზე.
შიდა (ადგილობრივი) არბიტრაჟის მომსახურება
შიდა არბიტრაჟი წარმოადგენს დავების გადაწყვეტის მექანიზმს, სადაც ორივე მხარე ადგილობრივი, საქართველოს იურისდიქციაში მყოფი სუბიექტია და დავის განხილვა მიმდინარეობს საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად. ადგილობრივი ბიზნესებისთვის ეს არის სასამართლო დავის ალტერნატივა, რომელიც გვთავაზობს ნაკლებ ბიუროკრატიას, დროის დაზოგვას და პროცესის კონფიდენციალურობას. შიდა არბიტრაჟი განსაკუთრებით აქტუალურია ადგილობრივი კომერციული ხელშეკრულებების, უძრავი ქონების, შრომითი და საოჯახო ქონებრივი დავების დროს, სადაც მხარეებს სურთ სწრაფი შედეგი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ არბიტრებსა და ადვოკატებზე, რომლებიც სპეციალიზებულნი არიან შიდა საარბიტრაჟო წარმოებაში.
საქართველოში შიდა არბიტრაჟი საკმაოდ განვითარებულია და არსებობს რამდენიმე რეპუტაციული საარბიტრაჟო ინსტიტუტი. კვალიფიციური იურისტის დახმარება მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ საარბიტრაჟო შეთანხმება იყოს ნამდვილი და შემდგომში მიღებული გადაწყვეტილება უპრობლემოდ აღსრულდეს. ჩვენი პლატფორმა გთავაზობთ მომსახურებას, რომელიც მორგებულია ადგილობრივი ბიზნესის საჭიროებებზე და უზრუნველყოფს სამართლიან შედეგს.
რას მოიცავს შიდა არბიტრაჟის მომსახურება?
შიდა საარბიტრაჟო მომსახურება ორიენტირებულია ადგილობრივ სამართლებრივ რეალობაზე და მოიცავს:
• შიდა საარბიტრაჟო კლაუზების შედგენას: ხელშეკრულებებში ისეთი დათქმის ჩაწერას, რომელიც გამორიცხავს დავის სასამართლოში წაღებას და განსაზღვრავს კონკრეტულ ქართულ საარბიტრაჟო ინსტიტუტს.
• წარმომადგენლობას მუდმივმოქმედ არბიტრაჟებში: კლიენტის დაცვას საქართველოში მოქმედი საარბიტრაჟო ცენტრების (მაგ. DRC, GIAC) წესების მიხედვით მიმდინარე პროცესებში.
• Ad Hoc არბიტრაჟის ორგანიზებას: ისეთი არბიტრაჟის მოწყობას, რომელიც არ არის მიბმული კონკრეტულ ინსტიტუტზე და იქმნება მხოლოდ კონკრეტული დავისთვის.
• გამარტივებულ წარმოებას: მცირე ღირებულების დავებზე სწრაფი საარბიტრაჟო განხილვის პროცედურების გამოყენებას.
• საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების აღსრულებას: სააღსრულებო ფურცლის მოპოვებას ადგილობრივი სასამართლოს მეშვეობით და აღსრულების ეროვნულ ბიუროსთან ურთიერთობას.
შიდა არბიტრაჟს ხშირად მიმართავენ შემდეგ შემთხვევებში:
• იჯარის ხელშეკრულების დავა: კომერციული ფართის მფლობელსა და მოიჯარეს შორის დავა გადაუხდელი ქირის ან ფართის დაზიანების გამო. არბიტრაჟი საშუალებას იძლევა დავა სწრაფად გადაწყდეს და ფართი გათავისუფლდეს.
• სადისტრიბუციო დავა: ადგილობრივ მწარმოებელსა და სადისტრიბუციო კომპანიას შორის კონფლიქტი პროდუქციის რეალიზაციის პირობებთან დაკავშირებით.
• მომსახურების გაწევის ხელშეკრულება: დავა IT კომპანიასა და დამკვეთს შორის შესრულებული სამუშაოს ხარისხზე ან ანაზღაურებაზე.
• ქონებრივი გაყოფა ბიზნეს პარტნიორებს შორის: როდესაც ქართული კომპანიის დამფუძნებლები წყვეტენ პარტნიორობას და სურთ აქტივების გაყოფა კონფიდენციალურად, საჯარო რეესტრში ცვლილებების რეგისტრაციამდე.
შიდა არბიტრაჟის საქმიანობა რეგულირდება „საქართველოს კანონით არბიტრაჟის შესახებ“, რომელიც ვრცელდება როგორც საერთაშორისო, ისე შიდა არბიტრაჟზე. კანონი განსაზღვრავს არბიტრაჟის ფორმირების წესებს, პროცედურულ გარანტიებს და გადაწყვეტილების მიღების სტანდარტებს. შიდა დავებისთვის მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც არეგულირებს სახელშეკრულებო ურთიერთობებს.
სასამართლოს როლი შიდა არბიტრაჟში მინიმალურია და შემოიფარგლება მხოლოდ მხარდამჭერი ფუნქციებით (მაგ. მოწმის იძულებითი მოყვანა, სარჩელის უზრუნველყოფა) და გადაწყვეტილების ცნობა-აღსრულების პროცედურით, რაც გაწერილია სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში.
1. სარჩელის შეტანა: მოსარჩელე მიმართავს ადგილობრივ საარბიტრაჟო ინსტიტუტს.
2. მოსაკრებლის გადახდა: საარბიტრაჟო მოსაკრებელი ჩვეულებრივ ნაკლებია ან თანაზომიერია სასამართლო ბაჟთან შედარებით.
3. არბიტრის დანიშვნა: ინიშნება ერთი ან სამი არბიტრი (დავის სირთულის მიხედვით).
4. განხილვა: პროცესი შეიძლება წარიმართოს მხოლოდ დოკუმენტების საფუძველზე (ზეპირი მოსმენის გარეშე), რაც აჩქარებს საქმეს.
5. გადაწყვეტილება: არბიტრაჟი იღებს გადაწყვეტილებას მოკლე ვადებში (ხშირად 1-3 თვეში).
6. აღსრულება: სასამართლო ფორმალურად ამოწმებს გადაწყვეტილებას და გასცემს სააღსრულებო ფურცელს.
ადგილობრივი დავების დროს მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ სამართლის, არამედ ქართული ბიზნეს რეალობის ცოდნა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იმ სპეციალისტებზე, რომლებიც კარგად იცნობენ ადგილობრივი არბიტრაჟის სპეციფიკას და პრაქტიკას. ჩვენი პლატფორმის გამოყენებით, თქვენ შეძლებთ თავიდან აირიდოთ სასამართლოს მრავალწლიანი რიგები და მიიღოთ სამართლიანი გადაწყვეტილება უმოკლეს ვადებში.