რატომ არის აუცილებელი ტრენინგი არა-იურისტი თანამშრომლებისთვის?
ინტელექტუალური საკუთრების დარღვევას ხშირად მარკეტინგის, IT ან გაყიდვების დეპარტამენტის თანამშრომლები სჩადიან უნებლიედ (მაგ. სხვისი ფოტოს გამოყენება). იურისტები ყოველთვის ვერ აკონტროლებენ ყველა ნაბიჯს. ტრენინგი აძლევს თანამშრომლებს საბაზისო ცოდნას, რათა თავიდან აიცილონ ელემენტარული შეცდომები, რაც კომპანიას ძვირი უჯდება.
შესაძლებელია თუ არა ტრენინგის ონლაინ ჩატარება?
დიახ, ჩვენ გთავაზობთ როგორც ფიზიკურ, ისე ონლაინ ვებინარებს. ონლაინ ფორმატი მოსახერხებელია დისტანციური გუნდებისთვის. ტრენინგის შემდეგ მონაწილეებს ეგზავნებათ ჩანაწერი და დამხმარე მასალები (სახელმძღვანელოები, ჩეკლისტები) ყოველდღიური გამოყენებისთვის.
როგორ ეხმარება ტრენინგი კომერციული საიდუმლოების დაცვას?
თანამშრომლებმა ხშირად არ იციან, რა ინფორმაციაა კონფიდენციალური. ტრენინგზე ჩვენ განვმარტავთ, რა არის კომერციული საიდუმლო (მაგ. კლიენტთა სია, ფასები) და როგორ უნდა მოეპყრონ მას (არ გააგზავნონ პირად მეილზე, არ დატოვონ მაგიდაზე). ეს ზრდის პასუხისმგებლობის გრძნობას.
რა ღირს კორპორატიული ტრენინგი?
ფასი დამოკიდებულია მონაწილეთა რაოდენობასა და პროგრამის სირთულეზე. ჩვენ შეგვიძლია შევადგინოთ მოკლე 2-საათიანი სესია კონკრეტულ თემაზე (მაგ. „საავტორო უფლებები მარკეტერებისთვის“) ან ჩავატაროთ სრული კურსი მენეჯერებისთვის. დაგვიკავშირდით ინდივიდუალური შეთავაზებისთვის.
ინტელექტუალური საკუთრების (IP) ცნობადობის ტრენინგი არის პრევენციული ღონისძიება, რომელიც მიზნად ისახავს კომპანიის თანამშრომლების განათლებას IP საკითხებში. ხშირად, ინტელექტუალური საკუთრების დარღვევა ან დაკარგვა ხდება არა ბოროტი განზრახვით, არამედ უცოდინრობის გამო. თანამშრომლებმა შეიძლება გამოიყენონ ინტერნეტიდან ჩამოტვირთული ფოტოები მარკეტინგში, დააინსტალირონ პირატული პროგრამები ან გაამჟღავნონ კომპანიის იდეები, რადგან არ იციან სამართლებრივი რისკები. ცნობადობის ტრენინგი ეხმარება ორგანიზაციებს შექმნან „IP კულტურა“, სადაც თითოეული თანამშრომელი აცნობიერებს არამატერიალური აქტივების ღირებულებას და იცავს მათ.
რას მოიცავს IP ცნობადობის ტრენინგის მომსახურება
Legal.ge-ს ტრენერები და იურისტები გთავაზობთ კორპორატიულ ტრენინგებს, რომლებიც მორგებულია თქვენს ინდუსტრიაზე:
• IP საფუძვლები: რა განსხვავებაა საავტორო უფლებას, პატენტს, სავაჭრო ნიშანსა და კომერციულ საიდუმლოს შორის.
• რისკების პრევენცია: როგორ ავირიდოთ თავიდან სხვისი უფლებების დარღვევა (მაგ. ფონტების, სურათების, პროგრამების გამოყენება).
• კომპანიის აქტივების ამოცნობა: თანამშრომლების სწავლება, რომ ამოიცნონ შექმნილი ინოვაცია და დროულად აცნობონ მენეჯმენტს დასაცავად.
• სოციალური მედიის გამოყენება: რა შეიძლება და რა არ შეიძლება გამოქვეყნდეს კომპანიის სახელით სოციალურ ქსელებში.
• პრაქტიკული ვორქშოპები: რეალური მაგალითების განხილვა (Case studies) და ტესტირება.
ტრენინგის საჭიროება ვლინდება ყოველდღიურ საქმიანობაში:
• მარკეტინგის გუნდი: დიზაინერმა Google-იდან აიღო ფოტო და გამოიყენა სარეკლამო ბანერზე. მოგვიანებით კომპანიამ მიიღო საჩივარი საავტორო უფლების დარღვევაზე და დაჯარიმდა. ტრენინგი ასწავლიდა მათ „Stock“ ფოტოების და ლიცენზიების გამოყენებას.
• IT დეპარტამენტი: დეველოპერმა გამოიყენა ღია კოდის (GPL) ბიბლიოთეკა კომერციულ პროდუქტში, რამაც ვალდებულება გააჩინა, რომ მთელი პროდუქტის კოდი გასაჯაროებულიყო.
• გაყიდვების მენეჯერი: მოლაპარაკების დროს მენეჯერმა კლიენტს აჩვენა ახალი პროდუქტის პროტოტიპი, რომელიც ჯერ არ იყო დაპატენტებული. ამ ქმედებამ „სიახლის“ კრიტერიუმი დაარღვია და პატენტირება შეუძლებელი გახადა.
ტრენინგი ეფუძნება საქართველოს კანონმდებლობას: კანონი „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“, საპატენტო კანონი და შრომის კოდექსი. შრომის კოდექსის მიხედვით, დასაქმებული ვალდებულია ჯეროვნად შეასრულოს სამუშაო, რაც გულისხმობს კომპანიის ინტერესების დაცვასაც. თუმცა, თუ დამსაქმებელმა არ უზრუნველყო თანამშრომლის ინფორმირება (ტრენინგი/ინსტრუქტაჟი), ძნელია თანამშრომელს დააკისრო პასუხისმგებლობა უნებლიე შეცდომაზე. ტრენინგის ჩატარება და დასწრების აღრიცხვა ქმნის სამართლებრივ საფუძველს, რომ დამსაქმებელმა შემდგომში მოითხოვოს პასუხისმგებლობა.
პროცესი: როგორ ტარდება ტრენინგი
პროცესი მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
1. საჭიროების კვლევა: ტრენერი სწავლობს კომპანიის საქმიანობას და იდენტიფიცირებს ძირითად რისკ-ჯგუფებს (მაგ. მარკეტინგი, R&D).
2. მოდულის შექმნა: დგება სპეციალური პროგრამა კონკრეტული მაგალითებით (არა ზოგადი თეორია).
3. ტრენინგის ჩატარება: ინტერაქტიული სესია კითხვა-პასუხის რეჟიმში.
4. შეფასება: ტესტირება მონაწილეებისთვის, რათა დადასტურდეს მასალის ათვისება.
5. სერტიფიცირება: მონაწილეებზე სერტიფიკატის გაცემა (სურვილისამებრ).
ინტელექტუალური საკუთრების იგნორირება ძვირი უჯდება ბიზნესს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას მოიწვიოთ პრაქტიკოსი იურისტები და საპატენტო რწმუნებულები, რომლებიც მარტივი და გასაგები ენით აუხსნიან თქვენს თანამშრომლებს IP-ის მნიშვნელობას. იპოვეთ ტრენერი Legal.ge-ზე და აამაღლეთ თქვენი გუნდის კვალიფიკაცია.