ფარმაცევტული სამართალი და ბიზნესის რეგულირება საქართველოში
ფარმაცევტული სამართალი არის კომპლექსური დარგი, რომელიც არეგულირებს მედიკამენტების სასიცოცხლო ციკლის ყველა ეტაპს: შექმნიდან და წარმოებიდან, იმპორტამდე, დისტრიბუციამდე და საბოლოო მომხმარებლისთვის მიწოდებამდე. საქართველოში ფარმაცევტული ბიზნესი ექვემდებარება სახელმწიფოს მკაცრ ზედამხედველობას. კანონმდებლობა არეგულირებს არა მხოლოდ პროდუქტის ხარისხსა და უსაფრთხოებას, არამედ ბაზარზე დაშვების პირობებს, ფასწარმოქმნას, რეკლამირებასა და კონკურენციას. ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელიც ოპერირებს ამ სექტორში, საკანონმდებლო ცვლილებების ცოდნა და მათთან შესაბამისობა (Compliance) სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
Legal.ge გთავაზობთ სრულყოფილ იურიდიულ მომსახურებას ფარმაცევტული სამართლის მიმართულებით. ჩვენი პლატფორმა აერთიანებს ექსპერტებს, რომლებიც ეხმარებიან ადგილობრივ და საერთაშორისო კომპანიებს საქართველოს ფარმაცევტულ ბაზარზე წარმატებულ და კანონიერ ოპერირებაში. იქნება ეს აფთიაქის გახსნა, საბითუმო საწყობის მოწყობა თუ მედიკამენტის მარკეტინგი, ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ თქვენი ბიზნესის სამართლებრივ გამართულობას.
რას მოიცავს ფარმაცევტული სამართლის მომსახურება?
სერვისი ფარავს ფარმაცევტული ბიზნესის რეგულირების ყველა ძირითად ასპექტს:
- სააფთიაქო და სადისტრიბუციო საქმიანობის ლიცენზირება: ნებართვების მოპოვება I და II ჯგუფის აფთიაქებისთვის, ასევე სპეციალურ კონტროლს დაქვემდებარებული ნივთიერებების ბრუნვის ლიცენზიები.
- სტანდარტების დანერგვა (GDP/GPP): იურიდიული მხარდაჭერა კარგი სადისტრიბუციო (GDP) და კარგი სააფთიაქო პრაქტიკის (GPP) სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად, რაც სავალდებულო ხდება საქართველოში.
- ფასწარმოქმნის რეგულაციები: კონსულტაცია რეფერენტული ფასების სისტემაზე, მარჟების კონტროლსა და სახელმწიფო რეგულაციებთან შესაბამისობაზე.
- რეკლამა და პრომოცია: სარეკლამო მასალების, ეტიკეტირებისა და ექიმებთან ურთიერთობის ეთიკური კოდექსის სამართლებრივი რევიზია (განსაკუთრებით რეცეპტულ მედიკამენტებზე).
- იმპორტი და ლოგისტიკა: საბაჟო პროცედურების, პარალელური იმპორტისა და სპეციალური სატრანსპორტო რეჟიმების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
- კონტრაქტები და გარიგებები: მიწოდების, დისტრიბუციის, ფრანჩაიზინგისა და ხარისხის უზრუნველყოფის ხელშეკრულებების (Quality Agreements) მომზადება.
ტიპური სიტუაციაა ახალი ფარმაცევტული საწყობის გახსნა. კომპანიამ უნდა დააკმაყოფილოს GDP სტანდარტები, მიიღოს ნებართვა და გაიაროს ინსპექტირება. იურისტი ეხმარება კომპანიას წინასწარი აუდიტის ჩატარებაში და დოკუმენტაციის (სტანდარტული ოპერაციული პროცედურები - SOP) მომზადებაში, რათა ინსპექტირება წარმატებით დასრულდეს.
მეორე სცენარი ეხება პარალელურ იმპორტს. საქართველოში დაშვებულია პარალელური იმპორტი, რაც იმპორტიორს აძლევს უფლებას შემოიტანოს ორიგინალი პრეპარატი იაფად სხვა ბაზრიდან. თუმცა, ამ პროცესს აქვს მკაცრი შეტყობინების და გადაფუთვა-მარკირების წესები. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ იმპორტიორი არ დაარღვევს კანონს და არ შეელახება ინტელექტუალური საკუთრების უფლებები მწარმოებელს.
ძირითადი საკანონმდებლო აქტია „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი. ის განსაზღვრავს ფარმაცევტული პროდუქტის ცნებას, ბაზარზე დაშვების რეჟიმებს და კონტროლის მექანიზმებს. მნიშვნელოვანია ასევე „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი და საქართველოს მთავრობის დადგენილებები რეფერენტული ფასების და GDP/GMP სტანდარტების შესახებ. რეკლამის ნაწილში მოქმედებს „რეკლამის შესახებ“ კანონი, რომელიც კრძალავს რეცეპტული მედიკამენტების მასობრივ რეკლამირებას.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა იწყება ბიზნესის საჭიროებების იდენტიფიცირებით. თუ კლიენტი გეგმავს ბაზარზე შემოსვლას, ადვოკატი ამზადებს „საგზაო რუკას“ (Roadmap) ყველა საჭირო ლიცენზიისა და რეგისტრაციისთვის. არსებული ბიზნესისთვის იურისტი ახორციელებს შესაბამისობის აუდიტს (Compliance check), რათა გამოავლინოს რისკები (მაგ. ფასების დარღვევა) და გასცეს რეკომენდაციები. მარეგულირებელთან ურთიერთობისას ადვოკატი მოქმედებს როგორც კლიენტის წარმომადგენელი, რაც ზოგავს დროს და ამცირებს ბიუროკრატიულ ბარიერებს.
ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იღებთ არა უბრალოდ იურიდიულ კონსულტაციას, არამედ სტრატეგიულ პარტნიორს, რომელიც ზრუნავს თქვენი ფარმაცევტული ბიზნესის მდგრადობაზე.
ფარმაცევტული სამართალი მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც სცილდება ზოგად იურისპრუდენციას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას დარგობრივ ექსპერტებზე, რომლებმაც იციან, როგორ მუშაობს წამლის სააგენტო, რა არის ფორმა 100 და როგორ უნდა მოხდეს ტემპერატურული რეჟიმის დარღვევის სამართლებრივი გაფორმება. ეს კომპეტენცია თქვენი ბიზნესის უსაფრთხოების გარანტიაა.