ფარმაცევტული სამართალწარმოება
რა ვადაში შეიძლება გასაჩივრდეს მარეგულირებლის ჯარიმა?
ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი ან დადგენილება შეიძლება გასაჩივრდეს ჩაბარებიდან 10 დღის ვადაში სასამართლოში. ვადის გაშვება საჩივრის განუხილველობას იწვევს.
შეიძლება თუ არა ლიცენზიის შეჩერების გასაჩივრება?
დიახ, დაუყოვნებლივ უნდა მიმართოთ სასამართლოს და მოითხოვოთ ინდივიდუალური ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტის მოქმედების შეჩერება საბოლოო განაჩენამდე.
ვინ აგებს პასუხს წამლის გვერდით ეფექტზე?
ძირითადი პასუხისმგებლობა ეკისრება მწარმოებელს ან მარკეტინგული ავტორიზაციის მფლობელს, თუმცა დისტრიბუტორიც შეიძლება იყოს პასუხისმგებელი შენახვის პირობების დარღვევის შემთხვევაში.
რა ღირს ფარმაცევტული დავის წარმოება?
ღირებულება დამოკიდებულია დავის სირთულესა და ადვოკატის გამოცდილებაზე. Legal.ge-ზე შეგიძლიათ იპოვოთ სხვადასხვა საფასო კატეგორიის სპეციალისტები.
ფარმაცევტული სამართალწარმოება და დავების გადაწყვეტა საქართველოში
ფარმაცევტული სექტორი ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი და მაღალი რისკის მატარებელი სფეროა, სადაც სამართლებრივი დავები ხშირად მილიონიან ზარალთან ან რეპუტაციის შელახვასთან არის დაკავშირებული. ფარმაცევტული სამართალწარმოება მოიცავს დავების ფართო სპექტრს: დაწყებული მარეგულირებელი ორგანოების მიერ დაკისრებული ჯარიმების გასაჩივრებით, დამთავრებული წამლის ხარისხთან დაკავშირებული სამოქალაქო პასუხისმგებლობის საკითხებით. საქართველოში, სადაც ჯანდაცვის რეგულაციები მუდმივად იხვეწება და მკაცრდება (მაგალითად, რეფერენტული ფასების შემოღება, GMP სტანდარტების სავალდებულოობა), ფარმაცევტულ კომპანიებს, აფთიაქებსა და დისტრიბუტორებს სჭირდებათ ძლიერი სამართლებრივი დაცვა კომერციული ინტერესებისა და ლიცენზიის შესანარჩუნებლად.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ ადვოკატებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან ფარმაცევტულ ლიტიგაციაში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტებს აქვთ ღრმა ცოდნა როგორც ადმინისტრაციულ, ისე სამოქალაქო სამართალწარმოებაში, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციებთან ან კონტრაქტორებთან დავის დროს. იქნება ეს სალიცენზიო დავა, ინტელექტუალური საკუთრების დარღვევა თუ ზიანის ანაზღაურება, ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ თქვენი პოზიციების პროფესიონალურ დაცვას.
რას მოიცავს ფარმაცევტული სამართალწარმოების სერვისი?
ეს სერვისი ფარავს ყველა ტიპის სამართლებრივ კონფლიქტს, რომელიც შეიძლება წარმოიშვას ფარმაცევტული საქმიანობის პროცესში:
• ადმინისტრაციული დავები: სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტოს გადაწყვეტილებების, ოქმებისა და ჯარიმების (მაგ. ფასების დარღვევა, ურეცეპტო გაყიდვა) გასაჩივრება სასამართლოში.
• პასუხისმგებლობა პროდუქტზე (Product Liability): დაცვა სარჩელებისგან, რომლებიც უკავშირდება მედიკამენტის გვერდით ეფექტებს, ხარისხის ნაკლს ან მარკირების შეცდომებს.
• კომერციული დავები: დავები მწარმოებლებს, დისტრიბუტორებსა და აფთიაქებს შორის მიწოდების ხელშეკრულებების დარღვევის, გადაუხდელობის ან ექსკლუზიურობის პირობების დარღვევის გამო.
• ინტელექტუალური საკუთრების დავები: პატენტის დარღვევასთან დაკავშირებული დავები, განსაკუთრებით ორიგინალი და გენერიული მედიკამენტების მწარმოებლებს შორის.
• სახელმწიფო შესყიდვების დავები: ტენდერებში დისკვალიფიკაციის ან კონკურენტის გამარჯვების გასაჩივრება შესყიდვების დავების განხილვის საბჭოსა და სასამართლოში.
• შრომითი დავები ფარმაცევტულ სექტორში: სპეციფიკური შრომითი დავები (მაგ. ფარმაცევტის პასუხისმგებლობა, კონკურენციის აკრძალვა).
ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური სცენარია რეფერენტული ფასების დარღვევა. სახელმწიფო ადგენს ფასის ზედა ზღვარს, და თუ აფთიაქი ან დისტრიბუტორი ამაზე ძვირად ყიდის, სააგენტო აჯარიმებს კომპანიას. ხშირად, ეს გამოწვეულია ტექნიკური შეცდომით ან გაურკვეველი რეგულაციით. იურისტი ამ დროს ასაჩივრებს ადმინისტრაციულ აქტს და ამტკიცებს კომპანიის უდანაშაულობას ან ითხოვს პასუხისმგებლობის შემსუბუქებას.
მეორე გავრცელებული შემთხვევაა ლიცენზიის შეჩერების საფრთხე. თუ შემოწმებისას აღმოჩნდა, რომ აფთიაქში ირღვევა ფსიქოტროპული მედიკამენტების აღრიცხვის წესები, მარეგულირებელმა შეიძლება შეაჩეროს ავტორიზაცია. ეს ბიზნესისთვის დამღუპველია. ფარმაცევტული სამართლის ადვოკატი სასამართლოში ითხოვს აქტის მოქმედების შეჩერებას დავის დასრულებამდე, რაც ბიზნესს მუშაობის გაგრძელების საშუალებას აძლევს.
ფარმაცევტული დავების დროს გადამწყვეტია „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც განსაზღვრავს დარღვევების ტიპებსა და სანქციებს. ადმინისტრაციული დავები წარიმართება საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსისა და ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის მიხედვით. კომერციულ ნაწილში მოქმედებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი.
პროდუქტის პასუხისმგებლობის ნაწილში მნიშვნელოვანია „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს მწარმოებლის ვალდებულებებს ზიანის ანაზღაურებაზე. სახელმწიფო ტენდერებთან დაკავშირებით კი გამოიყენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონი. სპეციალიზებული იურისტის როლია ამ კანონების კომპლექსური ანალიზი კლიენტის სასარგებლოდ.
პროცესი იწყება საქმის მასალების (ოქმები, ხელშეკრულებები, ბრძანებები) შესწავლით. Legal.ge-ს სპეციალისტები აფასებენ დავის პერსპექტივას და რისკებს. ადმინისტრაციული დავის შემთხვევაში, პირველი ეტაპი ხშირად არის ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენა ზემდგომ ორგანოში (მაგ. ჯანდაცვის სამინისტროში), ხოლო უარყოფითი შედეგის შემთხვევაში — სარჩელის შეტანა სასამართლოში. კერძო დავებში (B2B) აქცენტი კეთდება მოლაპარაკებასა და მედიაციაზე, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ხანგრძლივი სასამართლო პროცესი, თუმცა საჭიროების შემთხვევაში, ადვოკატი სრულად წარმოადგენს კლიენტს სამივე ინსტანციაში.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას, დაიცვათ თქვენი ფარმაცევტული ბიზნესი გაუთვალისწინებელი ფინანსური და სამართლებრივი დარტყმებისგან.
ზოგადი პროფილის ადვოკატს ხშირად უჭირს ფარმაცევტული რეგულაციების სპეციფიკის გაგება (წამლის ფორმები, რეჟიმები, რეცეპტები). Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სწორედ ჯანდაცვისა და ფარმაციის სექტორში. ისინი იცნობენ მარეგულირებლის პრაქტიკას და მოსამართლეების მიდგომებს მსგავს საქმეებზე, რაც ზრდის თქვენი გამარჯვების შანსს.