კლინიკური კვლევების სამართალი
რა დოკუმენტებია საჭირო კვლევის ნებართვისთვის?
საჭიროა კვლევის პროტოკოლი, მკვლევარის ბროშურა, ინფორმირებული თანხმობის ფორმა, ეთიკის კომიტეტის დასკვნა, დაზღვევა და ხელშეკრულებები კვლევის ცენტრებთან.
სავალდებულოა თუ არა ეთიკის კომიტეტის დასკვნა?
დიახ, სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტო არ გასცემს ნებართვას ბიოეთიკის კომიტეტის დადებითი გადაწყვეტილების გარეშე.
რამდენ ხანს გრძელდება ნებართვის გაცემა?
ოფიციალურად ვადები განსხვავებულია, მაგრამ პრაქტიკაში სრული პროცესი (ეთიკა + სააგენტო) დაახლოებით 1.5 - 2 თვე გრძელდება.
შეიძლება თუ არა კვლევაში უცხოელი ექიმის ჩართვა?
დიახ, თუმცა მას უნდა ჰქონდეს შესაბამისი კვალიფიკაცია და საქართველოში საექიმო საქმიანობის უფლება ან დროებითი ნებართვა.
კლინიკური კვლევების სამართალი: რეგულირება და ავტორიზაცია საქართველოში
საქართველო საერთაშორისო ფარმაცევტული კომპანიებისთვის მიმზიდველი ლოკაციაა კლინიკური კვლევების ჩასატარებლად, რაც განპირობებულია სწრაფი მარეგულირებელი პროცედურებითა და მონაცემთა სანდოობით. თუმცა, კვლევის დაწყება და მართვა მოითხოვს კომპლექსური სამართლებრივი მოთხოვნების ზედმიწევნით დაცვას. ნებისმიერი კლინიკური კვლევა, რომელიც მოიცავს ადამიანზე დაკვირვებას ან ინტერვენციას, ექვემდებარება სახელმწიფო რეგულირებას. სპონსორმა (დამკვეთმა) და საკონტრაქტო კვლევითმა ორგანიზაციამ (CRO) უნდა გაიარონ ავტორიზაციის მკაცრი პროცესი, დაამტკიცონ ეთიკურობა და უზრუნველყონ კარგი კლინიკური პრაქტიკის (GCP) სტანდარტების შესრულება.
Legal.ge გთავაზობთ იურიდიულ მომსახურებას კლინიკური კვლევების ორგანიზატორებისა და სპონსორებისთვის. ჩვენი პლატფორმის ადვოკატები დაგეხმარებიან მარეგულირებელი ბარიერების ეფექტურად გადალახვაში, ნებართვების მოპოვებასა და კვლევის პროცესის სრულ სამართლებრივ გამართვაში. ეს სერვისი ფოკუსირებულია კვლევის ინსტიტუციურ და მარეგულირებელ ასპექტებზე, რაც უზრუნველყოფს პროექტის შეუფერხებელ სტარტს და მიმდინარეობას.
რას მოიცავს კლინიკური კვლევების სამართლებრივი სერვისი?
ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ მხარდაჭერას კვლევის ადმინისტრირებისა და ავტორიზაციის ყველა ეტაპზე:
• კვლევის ნებართვის მოპოვება: სრული დოკუმენტაციის (პროტოკოლი, მკვლევარის ბროშურა, CRF) მომზადება და წარდგენა სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტოში ნებართვის მისაღებად.
• ბიოეთიკის კომიტეტთან ურთიერთობა: დოკუმენტების წარდგენა და კომუნიკაცია დამოუკიდებელ ეთიკის კომიტეტებთან დადებითი დასკვნის მისაღებად, რაც ნებართვის გაცემის წინაპირობაა.
• კვლევის ცენტრების (Sites) შერჩევა და გაფორმება: სამედიცინო დაწესებულებების უფლებამოსილების შემოწმება (ლიცენზია, ინფრასტრუქტურა) და მათთან სამართლებრივი ურთიერთობის გაფორმება.
• GCP შესაბამისობის აუდიტი: კვლევის მიმდინარეობისას დოკუმენტაციის და პროცესების შემოწმება კარგი კლინიკური პრაქტიკის (Good Clinical Practice) სტანდარტებთან შესაბამისობაზე.
• მედიკამენტების იმპორტი/ექსპორტი: საკვლევი პრეპარატებისა და ბიოლოგიური ნიმუშების საბაჟო პროცედურების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
• ცვლილებების (Amendments) შეტანა: კვლევის პროტოკოლში ცვლილებების შეტანისას სააგენტოს ინფორმირება და ახალი ნებართვის/თანხმობის მოპოვება.
ხშირია შემთხვევა, როდესაც საერთაშორისო სპონსორს სურს კვლევის დაწყება საქართველოში, მაგრამ წარმოდგენილი დოკუმენტაცია არ შეესაბამება ადგილობრივ მოთხოვნებს (მაგ. ინფორმირებული თანხმობის ფორმა არ არის ადაპტირებული ქართულ რეალობაზე). იურისტი ამ დროს ახდენს დოკუმენტაციის ლოკალიზაციას და შესაბამისობაში მოყვანას, რაც თავიდან აცილებს განაცხადის ხარვეზით დაბრუნებას. ასევე ხშირია პრობლემები ეთიკის კომიტეტთან, როდესაც კომიტეტი ითხოვს დამატებით განმარტებებს პაციენტის უსაფრთხოებაზე. იურისტი ეხმარება მკვლევართა გუნდს დასაბუთებული პასუხის მომზადებაში.
სფეროს არეგულირებს „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი (თავი „კლინიკური კვლევა“), რომელიც ადგენს ნებართვის გაცემის წესს. პროცესი უნდა შეესაბამებოდეს WMA-ს ჰელსინკის დეკლარაციას და ICH-GCP საერთაშორისო სახელმძღვანელო პრინციპებს, რომლებიც აღიარებულია საქართველოში. მნიშვნელოვანია ასევე „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ კანონი და საქართველოს მთავრობის დადგენილებები ბიოეთიკის ნორმების შესახებ.
კლიენტი (სპონსორი ან CRO) უკავშირდება Legal.ge-ს სპეციალისტს პროექტის დაწყებამდე. იურისტი ატარებს წინასწარ კონსულტაციას საჭირო ვადებისა და დოკუმენტების შესახებ. შემდეგ ხდება დოკუმენტთა პაკეტის შეგროვება, თარგმნა და ნოტარიული დამოწმება. იურისტი წარადგენს განაცხადს სააგენტოში და აწარმოებს მონიტორინგს პასუხის მიღებამდე. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი რჩება მრჩევლად კვლევის დასრულებამდე (Close-out visit), რათა უზრუნველყოს საბოლოო ანგარიშების სწორად ჩაბარება.
Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ იპოვით პარტნიორს, რომელიც გაგიმარტივებთ ბიუროკრატიულ პროცესებს და უზრუნველყოფს კვლევის ლეგიტიმურობას.
კლინიკური კვლევების რეგულირება ვიწრო და სპეციფიკური დარგია. შეცდომამ შეიძლება გამოიწვიოს კვლევის შეჩერება და უზარმაზარი ფინანსური ზარალი. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება სააგენტოსთან და ეთიკის კომიტეტებთან მუშაობის, რაც გარანტიაა პროცესის ეფექტურობისა.