შენობა-ნაგებობის ექსპლუატაციაში მიღება
რა ხდება, თუ შენობა ექსპლუატაციაში არ არის მიღებული?
შენობის ექსპლუატაცია მიღების გარეშე არის ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა, რაც ითვალისწინებს სოლიდურ ჯარიმებს. გარდა ამისა, ვერ დარეგისტრირდებით კომუნალური სერვისების მუდმივ აბონენტად და შეგექმნებათ პრობლემები ქონების გაყიდვისას.
შესაძლებელია თუ არა პროექტის ცვლილება მშენებლობის დასრულების შემდეგ?
დიახ, შესაძლებელია კორექტირებული პროექტის შეთანხმება მუნიციპალიტეტთან ("K" პროექტი), თუ ცვლილებები არ არღვევს ზონირების და უსაფრთხოების ძირითად პარამეტრებს. ეს აუცილებელია ჩაბარებამდე.
რა ღირს ექსპლუატაციაში მიღება?
სახელმწიფო მოსაკრებელი დამოკიდებულია შენობის კლასსა და ფართობზე. იურიდიული მომსახურების ღირებულება ინდივიდუალურია და დამოკიდებულია საქმის სირთულეზე (მაგ. არის თუ არა დარღვევები).
რამდენი დრო სჭირდება პროცესს?
თუ დოკუმენტაცია წესრიგშია, მუნიციპალიტეტს გადაწყვეტილების მისაღებად კანონით განსაზღვრული ვადები აქვს (ჩვეულებრივ 10-20 სამუშაო დღე), თუმცა ხარვეზების შემთხვევაში პროცესი შეიძლება თვეობით გაგრძელდეს.
შენობა-ნაგებობის ექსპლუატაციაში მიღება: მშენებლობის დასრულების სამართლებრივი გაფორმება
შენობა-ნაგებობის ექსპლუატაციაში მიღება არის მშენებლობის პროცესის საბოლოო და უმნიშვნელოვანესი იურიდიული ეტაპი საქართველოში. ეს პროცესი ადასტურებს, რომ დასრულებული ობიექტი სრულ შესაბამისობაშია გაცემულ სამშენებლო ნებართვასთან, დამტკიცებულ პროექტთან და სამშენებლო რეგლამენტებთან. ექსპლუატაციაში მიღების გარეშე შენობა იურიდიულად ითვლება "დაუსრულებელ მშენებლობად", რაც მესაკუთრეს უზღუდავს ქონების სრულფასოვან განკარგვას, კომუნალური სერვისების (გაზი, დენი, წყალი) აბონენტად რეგისტრაციას და კომერციული მიზნებისთვის გამოყენებას. ხშირად, მშენებლობის პროცესში დაშვებული მცირე გადაცდომებიც კი ხდება იმის მიზეზი, რომ ზედამხედველობის სამსახურმა უარი თქვას აქტის გაცემაზე. ამიტომ, ამ ეტაპზე კვალიფიციური იურისტისა და არქიტექტორის ჩართულობა აუცილებელია, რათა მომზადდეს სრულყოფილი დოკუმენტაცია და აღმოიფხვრას ნებისმიერი სამართლებრივი ხარვეზი.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას შენობის ექსპლუატაციაში მიღების პროცესში. მომსახურება მოიცავს:
• დოკუმენტაციის აუდიტს: სამშენებლო ნებართვის, პროექტის და ფაქტობრივი მდგომარეობის (As-built drawings) შედარებით ანალიზს შეუსაბამობების გამოსავლენად.
• სააღსრულებო დოკუმენტაციის მომზადებას: ექსპლუატაციაში მიღებისთვის საჭირო აქტების, ფარული სამუშაოების აქტების, ლაბორატორიული დასკვნების და აზომვითი ნახაზების კომპლექტაციას.
• ურთიერთობას ზედამხედველობის სამსახურთან: მუნიციპალურ ინსპექციასთან ან ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოსთან კომუნიკაციას, ინსპექტირების დანიშვნას და დასწრებას.
• ხარვეზების გამოსწორების სტრატეგიას: თუ აღმოჩენილია გადახრები პროექტიდან (მაგ. ფართობის ცვლილება, ფასადის დეტალები), კორექტირებული პროექტის შეთანხმებას ან ლეგალიზების პროცესის მართვას.
• უსაფრთხოების სტანდარტების დადასტურებას: სახანძრო უსაფრთხოების, კონსტრუქციული მდგრადობის და სხვა ტექნიკური რეგლამენტების დაცვის დამადასტურებელი დოკუმენტების მოპოვებას.
• რეგისტრაციას საჯარო რეესტრში: ექსპლუატაციაში მიღების აქტის საფუძველზე შენობის სტატუსის ცვლილებას "მშენებარედან" დასრულებულ ობიექტამდე.
გავრცელებული სიტუაციები, როცა გჭირდებათ იურისტი
ექსპლუატაციაში მიღების პროცესი ხშირად რთულდება გაუთვალისწინებელი გარემოებების გამო:
• პროექტიდან გადახრა: მშენებლობის დროს მოხდა ცვლილებები (მაგ. ფანჯრების ზომა, ტიხრები, სართულის სიმაღლე), რაც არ ყოფილა წინასწარ შეთანხმებული მერიასთან.
• ვადის გადაცილება: სამშენებლო ნებართვის ვადა ამოიწურა, მაგრამ ობიექტი ჯერ არ არის ჩაბარებული, რაც იწვევს საჯარიმო სანქციებს.
• დეველოპერის გაუჩინარება: ბინის მესაკუთრეები ვერ ახერხებენ კორპუსის ჩაბარებას, რადგან დეველოპერმა კომპანიამ მიატოვა ვალდებულებები.
• კომუნალური პრობლემები: კომპანიები უარს ამბობენ აბონენტად აყვანაზე (დენი, გაზი), სანამ არ იქნება წარდგენილი ექსპლუატაციაში მიღების აქტი.
• უსაფრთხოების ნორმები: ახალი რეგულაციებით (მაგ. 41-ე დადგენილება) მოთხოვნილი სახანძრო სისტემები არ არის დამონტაჟებული ძველ ნებართვაზე აშენებულ შენობაში.
პროცესი რეგულირდება საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით, რომელიც დეტალურად გაწერს მშენებლობის დასრულების წესებს. ასევე, მოქმედებს საქართველოს მთავრობის დადგენილება №255 "მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესისა და სანებართვო პირობების შესახებ". კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ტექნიკური რეგლამენტი "შენობა-ნაგებობის უსაფრთხოების წესები" (დადგენილება №41), რომელიც განსაზღვრავს უსაფრთხოების კრიტერიუმებს, რაც აუცილებელია ჩაბარებისთვის. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი კი აწესებს ჯარიმებს უნებართვო ექსპლუატაციისთვის. იურისტი უზრუნველყოფს ამ ნორმატიული აქტების სრულ დაცვას.
პროცესი: როგორ მუშაობს სპეციალისტთან თანამშრომლობა
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა, როგორც წესი, შემდეგი ეტაპებისგან შედგება:
1. პირველადი შეფასება: არსებული დოკუმენტაციისა და ობიექტის ვიზუალური დათვალიერება პრობლემების იდენტიფიცირებისთვის.
2. ხარვეზების აღმოფხვრა: საჭიროების შემთხვევაში, არქიტექტურული პროექტის კორექტირება და მუნიციპალიტეტთან შეთანხმება.
3. განაცხადის მომზადება: სრულყოფილი პაკეტის (აზომვები, აქტები, დასკვნები) მომზადება და ატვირთვა მუნიციპალურ პორტალზე (მაგ. tas.ge თბილისში).
4. ინსპექტირება: ზედამხედველობის სამსახურის წარმომადგენლებთან ერთად ობიექტის დათვალიერება და კითხვებზე პასუხის გაცემა.
5. აქტის მიღება და რეგისტრაცია: ექსპლუატაციაში მიღების აქტის მიღება და მისი ასახვა საჯარო რეესტრში.
შენობის ექსპლუატაციაში მიღება ბიუროკრატიულად რთული პროცესია, რომელიც მოითხოვს როგორც იურიდიულ, ისე ტექნიკურ ცოდნას. Legal.ge გაკავშირებთ სპეციალისტებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება მუნიციპალურ ორგანოებთან ურთიერთობაში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული იურისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ გაჭიანურებული პროცესები, ჯარიმები და უზრუნველყოფენ თქვენი უძრავი ქონების სრულ ლეგალიზაციას უმოკლეს ვადებში. იპოვეთ თქვენი პარტნიორი Legal.ge-ზე.