დამსაქმებლის მიერ სავიზო დოკუმენტაციის უზრუნველყოფა (ე.წ. „ვიზის სპონსორობა“) არის კრიტიკული იურიდიული პროცესი იმ კომპანიებისთვის, რომლებიც საქართველოში ასაქმებენ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს. თერმინი „სპონსორობა“ ქართულ სამართლებრივ სივრცეში გულისხმობს დამსაქმებლის მიერ სახელმწიფოს წინაშე პასუხისმგებლობის აღებას უცხოელი თანამშრომლის ლეგალურ დასაქმებაზე. 2023 წლიდან ამოქმედებული „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონის თანახმად, დამსაქმებლებს დაეკისრათ ახალი ვალდებულებები: მათ სავალდებულო წესით უნდა დაარეგისტრირონ უცხოელი თანამშრომლები ჯანდაცვის სამინისტროს სპეციალურ ელექტრონულ ბაზაში. ამ ვალდებულების შეუსრულებლობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და უცხოელისთვის ვიზის ან ბინადრობის მიღების შეუძლებლობას. ეს სერვისი განკუთვნილია ბიზნესებისთვის, რომლებსაც სურთ დაიცვან კანონი და უზრუნველყონ თავიანთი საერთაშორისო პერსონალის ლეგალური სტატუსი.
ჩვენი პლატფორმის იურისტები სთავაზობენ კომპანიებს სრულ HR და საიმიგრაციო მხარდაჭერას, რაც მოიცავს:
- ვაკანსიის რეგისტრაცია: კანონის მოთხოვნის შესაბამისად, ვაკანსიის გამოცხადება და რეგისტრაცია worknet.gov.ge-ზე უცხოელის აყვანამდე.
- თანამშრომლის რეგისტრაცია: უცხოელი დასაქმებულის რეგისტრაცია ჯანდაცვის სამინისტროს შრომითი მიგრაციის ერთიან ელექტრონულ ბაზაში.
- კონტრაქტების შედგენა: ორენოვანი შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება, რომლებიც აკმაყოფილებს შრომის კოდექსისა და საიმიგრაციო სამსახურის სტანდარტებს.
- საგადასახადო კონსულტაცია: უცხოელი თანამშრომლის დაბეგვრის (საშემოსავლო გადასახადი, საპენსიო შენატანი) სპეციფიკის განმარტება.
- ოფიციალური მოწვევა: სავიზო მოწვევის წერილის მომზადება და დამოწმება კომპანიის სახელით.
- ურთიერთობა სახელმწიფო უწყებებთან: შრომის ინსპექციასთან და მიგრაციის დეპარტამენტთან კომუნიკაციის მართვა შემოწმების შემთხვევაში.
ეს სერვისი აუცილებელია სხვადასხვა ბიზნეს სცენარში. მაგალითად: სასტუმროთა ქსელი ასაქმებს უცხოელ შეფ-მზარეულს და მენეჯერებს — კომპანიამ უნდა უზრუნველყოს მათი საბუთები. მეორე შემთხვევა: IT კომპანია ახდენს თანამშრომლების რელოკაციას საქართველოში და სჭირდება მასობრივი რეგისტრაცია ბაზაში. მესამე: სამშენებლო კომპანიას ჩამოჰყავს მუშახელი და სჭირდება შრომითი უსაფრთხოებისა და საიმიგრაციო დოკუმენტების ჰარმონიზაცია. მეოთხე: საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია (NGO) ასაქმებს უცხოელ ექსპერტებს და სჭირდება მათი ლეგალიზაცია.
სამართლებრივი ჩარჩო: „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონის მე-17 მუხლი ავალდებულებს ადგილობრივ დამსაქმებელს, შრომითი ხელშეკრულების დადებიდან 30 დღის ვადაში მონაცემები ასახოს ელექტრონულ სისტემაში. ასევე, „საქართველოს ორგანული კანონი შრომის კოდექსი“ არეგულირებს უცხოელებთან შრომით ურთიერთობებს. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ უცხოელი თანამშრომლის ხელფასი არ შეიძლება იყოს კანონით დადგენილ მინიმუმზე ნაკლები ვიზის მისაღებად. დამსაქმებელი ასევე პასუხისმგებელია უცხოელის დაზღვევაზე. არარეგისტრირებული უცხოელი მუშახელის გამოყენება იწვევს დამსაქმებლის დაჯარიმებას 1000-დან 3000 ლარამდე ოდენობით.
პროცესი იწყება კომპანიის აუდიტით — აქვს თუ არა მას უფლება დაასაქმოს უცხოელი (მაგ. აქვს თუ არა საგადასახადო დავალიანება). შემდეგ მზადდება შრომითი ხელშეკრულება. პარალელურად ხდება რეგისტრაცია პორტალზე. სისტემა გასცემს უნიკალურ კოდს ან ცნობას, რომელიც უცხოელმა უნდა წარადგინოს საკონსულოში ვიზის ან იუსტიციის სახლში ბინადრობის მისაღებად. იურისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ კომპანიამ თავიდან აიცილოს ბიუროკრატიული შეცდომები და შრომის ინსპექციის ჯარიმები.
Legal.ge არის ბიზნესის პარტნიორი. ჩვენ ვეხმარებით დამსაქმებლებს, მარტივად გაიარონ შრომითი მიგრაციის რთული პროცედურები. ჩვენი სპეციალისტები იღებენ თავის თავზე ბიუროკრატიულ ტვირთს, რათა თქვენ შეძლოთ კონცენტრირება თქვენს საქმიანობაზე და უცხოელი ტალანტების მოზიდვაზე რისკების გარეშე.