პორტის რეგულაციების შესაბამისობა (Compliance) არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი პროცესი ნებისმიერი საზღვაო ბიზნესისთვის, რომელიც ოპერირებს საქართველოს პორტებში (ფოთი, ბათუმი, ყულევი, სუფსა). საზღვაო ინდუსტრია მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე რეგულირებადი სფეროა, სადაც მოქმედებს როგორც საერთაშორისო კონვენციები (IMO-ს სტანდარტები), ასევე ადგილობრივი კანონმდებლობა. საქართველოში პორტის რეგულაციებთან შეუსაბამობამ შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფინანსური ჯარიმები, გემის დაკავება, ტვირთის დაყოვნება ან ლიცენზიის შეჩერება. ეს სერვისი გულისხმობს კომპლექსურ იურიდიულ მხარდაჭერას, რათა გემთმფლობელებმა, ოპერატორებმა, აგენტებმა და ტვირთმფლობელებმა სრულად დააკმაყოფილონ უსაფრთხოების, ეკოლოგიური და ადმინისტრაციული მოთხოვნები. გამოცდილი იურისტები ეხმარებიან კომპანიებს რისკების პრევენციაში, რეგულატორებთან ურთიერთობასა და სადავო სიტუაციების მოგვარებაში.
რას მოიცავს პორტის რეგულაციების შესაბამისობის სერვისი?
ეს სერვისი ფარავს იურიდიული და ტექნიკური შესაბამისობის ყველა ასპექტს, რაც საჭიროა საქართველოს პორტებში შეუფერხებელი ოპერირებისთვის. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
- გარემოსდაცვითი სტანდარტების დაცვას: MARPOL-ის კონვენციისა და საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნების შესრულების მონიტორინგს, მათ შორის ბალასტური წყლების მართვასა და ნარჩენების უტილიზაციასთან დაკავშირებული წესების დაცვას.
- უსაფრთხოების ნორმების აუდიტს: ISPS (გემებისა და ნავსადგურების საშუალებების უშიშროების საერთაშორისო კოდექსი) კოდექსთან და ადგილობრივ უსაფრთხოების წესებთან შესაბამისობის შემოწმებას.
- საშიში ტვირთების ტრანსპორტირების რეგულაციებს: IMDG კოდექსისა და ადგილობრივი წესების მიხედვით საშიში ტვირთების მიღება-გადამუშავების ნებართვებისა და პროცედურების უზრუნველყოფას.
- შრომითი და სოციალური ნორმების დაცვას: MLC (საზღვაო შრომის კონვენცია) მოთხოვნების შესრულებას პორტში მყოფი გემების ეკიპაჟის მიმართ.
- პრევენციულ იურიდიულ აუდიტს: კომპანიის შიდა პროცედურების შემოწმებას, რათა გამოირიცხოს პოტენციური დარღვევები სახელმწიფო კონტროლის (Port State Control) ინსპექტირებისას.
პორტის რეგულაციებთან დაკავშირებული პრობლემები ხშირად დგება დღის წესრიგში შემდეგ სიტუაციებში:
- გარემოს დაბინძურების ინციდენტები: როდესაც გემს ედავებიან ნავთობპროდუქების ან სხვა ნივთიერებების დაღვრას აკვატორიაში, რაც იწვევს მძიმე ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას.
- Port State Control (PSC) ინსპექტირება: როდესაც სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახური აღმოაჩენს ხარვეზებს გემის უსაფრთხოების სისტემაში და საჭიროა სწრაფი იურიდიული რეაგირება გემის დაკავების თავიდან ასაცილებლად.
- საშიში ტვირთის შემოტანა: როდესაც ტვირთი კლასიფიცირებულია როგორც საშიში და პორტის ადმინისტრაცია ითხოვს დამატებით ნებართვებს ან უსაფრთხოების ზომების დაცვის მტკიცებულებებს.
- სანქციების რეჟიმთან შესაბამისობა: საერთაშორისო სანქციების პირობებში გემის ან ტვირთის შემოწმება, რათა არ მოხდეს სანქცირებული პირების ან პროდუქციის დაშვება პორტში.
- ადმინისტრაციული ჯარიმების გასაჩივრება: პორტის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ დაკისრებული არასამართლიანი ჯარიმების სამართლებრივი გასაჩივრება.
პორტის რეგულაციების შესაბამისობა რეგულირდება საქართველოს ეროვნული კანონმდებლობითა და რატიფიცირებული საერთაშორისო კონვენციებით. ძირითადი სამართლებრივი აქტია საქართველოს საზღვაო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს პორტში ნაოსნობისა და უსაფრთხოების რეჟიმს. გარემოსდაცვითი საკითხები რეგულირდება საქართველოს კანონით გარემოს დაცვის შესახებ და შესაბამისი კანონქვემდებარე აქტებით, რომლებიც აწესებენ პასუხისმგებლობას ზღვის დაბინძურებისთვის.
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ჯარიმებს პორტის წესების დარღვევისთვის. კონკრეტული პორტების (მაგალითად, ბათუმის ან ფოთის) დონეზე მოქმედებს "ნავსადგურის წესები", რომლებსაც ამტკიცებს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო. ამ ნორმატიული აქტების ცოდნა აუცილებელია ნებისმიერი ოპერაციის კანონიერად წარმართვისთვის.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება არსებული სიტუაციის დეტალური ანალიზით. თუ საქმე ეხება პრევენციას, იურისტი შეისწავლის თქვენს დოკუმენტაციას და ოპერაციულ პროცედურებს, რათა გამოავლინოს შეუსაბამობები. ინსპექტირების ან ჯარიმის შემთხვევაში, პროცესი მოიცავს ფაქტობრივი გარემოებების შესწავლას, მტკიცებულებების შეგროვებას და წარმომადგენლობას საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოში ან სასამართლოში. სპეციალისტი მოამზადებს ყველა საჭირო განცხადებას, საჩივარსა და ახსნა-განმარტებას, რათა მინიმუმამდე იქნას დაყვანილი სამართლებრივი და ფინანსური რისკები.
Legal.ge არის უნიკალური პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ საზღვაო სამართლის ვიწრო სპეციალიზაციის მქონე პროფესიონალებთან. პორტის რეგულაციები სპეციფიკური სფეროა, სადაც ზოგადი პროფილის იურისტის ცოდნა ხშირად არასაკმარისია. ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები ფლობენ ღრმა ცოდნას როგორც ადგილობრივი კანონმდებლობის, ისე საერთაშორისო საზღვაო კონვენციების შესახებ. იპოვეთ კვალიფიციური ადვოკატი Legal.ge-ზე, რათა უზრუნველყოთ თქვენი ბიზნესის შეუფერხებელი და უსაფრთხო ოპერირება საქართველოს პორტებში.