რა არის "კონოსამენტი" და რატომ არის ის მნიშვნელოვანი?
კონოსამენტი არის გადაზიდვის მთავარი დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს ტვირთის მიღებას და განსაზღვრავს პასუხისმგებლობის პირობებს.
შეიძლება თუ არა პრეტენზიის წარდგენა, თუ ტვირთი დაზღვეული არ იყო?
დიახ, დაზღვევის არქონა არ ათავისუფლებს გადამზიდავს პასუხისმგებლობისგან, თუ ზიანი მისი ბრალით მოხდა.
როგორ გამოითვლება ზარალის ოდენობა?
ზარალი გამოითვლება ტვირთის საბაზრო ღირებულების საფუძველზე დანიშნულების ადგილზე მიტანის მომენტში.
ტვირთის პრეტენზიები საერთაშორისო საზღვაო გადაზიდვების განუყოფელი ნაწილია, რომელიც მოითხოვს მაღალ პროფესიონალიზმს ზიანის ასანაზღაურებლად. საქართველო, როგორც ევრაზიის სატრანსპორტო დერეფნის საკვანძო რგოლი, ყოველდღიურად ემსახურება სხვადასხვა ტიპის ტვირთებს: კონტეინერებს, ნაყარ ტვირთებსა და თხევად პროდუქტებს. ნებისმიერი გაუმართაობა ლოგისტიკურ ჯაჭვში შეიძლება გახდეს ტვირთის პრეტენზიის საფუძველი. ასეთ დროს მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ ზიანის ფაქტი, არამედ იმის ცოდნა, თუ როგორ უნდა მოხდეს მისი სწორი იურიდიული ფორმულირება. Legal.ge პლატფორმა გთავაზობთ წვდომას საზღვაო სამართლის ექსპერტებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან რთული პრეტენზიების მართვაში.
მომსახურება მოიცავს სამართლებრივი მოქმედებების სრულ ციკლს ზარალის დადგომიდან მის ანაზღაურებამდე. იურისტები უზრუნველყოფენ: ტვირთის დაზიანების ან დანაკლისის დოკუმენტურ დასაბუთებას; კონოსამენტის პირობებისა და საერთაშორისო წესების (Hague-Visby Rules) შესაბამისობის ანალიზს; პრეტენზიის წარდგენის ვადების დაცვას; კომუნიკაციას გადამზიდავის P&I კლუბთან და სადაზღვევო აგენტებთან. განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სურვეიერულ ექსპერტიზას, სადაც იურისტი კოორდინაციას უწევს პროცესს, რათა მტკიცებულებები იყოს უტყუარი და მისაღები სასამართლოსთვის ან არბიტრაჟისთვის.
ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული სცენარია ტვირთის დაზიანება კონდენსაციის ("ოფლიანობის") გამო, რაც ხშირად არასწორი ვენტილაციის შედეგია. მეორე შემთხვევაა ტვირთის შერევა ან დაბინძურება (contamination), რაც განსაკუთრებით აქტუალურია თხევადი ტვირთებისა და მარცვლეულის გადაზიდვისას. ასევე ხშირია დავები, რომლებიც დაკავშირებულია ტვირთის არასწორ დეკლარირებასთან, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ჯარიმები ან ტვირთის დაკავება პორტში. თითოეული ეს შემთხვევა მოითხოვს სპეციფიკურ სამართლებრივ ცოდნას, რათა ზარალის ანაზღაურება რეალურად მოხდეს და არ დაიკარგოს პროცედურული შეცდომების გამო.
საქართველოში ტვირთის გადაზიდვის სამართლებრივ საფუძველს წარმოადგენს საქართველოს საზღვაო კოდექსი. ეს კანონი განსაზღვრავს გადამზიდავის პასუხისმგებლობის ფარგლებს და იმ შემთხვევებს, როდესაც გადამზიდავი თავისუფლდება პასუხისმგებლობისგან. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც გამოიყენება ზოგადი ზიანის მიყენების შემთხვევებში. ვინაიდან საზღვაო გადაზიდვები საერთაშორისო ხასიათისაა, იურისტები აქტიურად იყენებენ საერთაშორისო საზღვაო კონვენციებს, რომლებსაც საქართველო აღიარებს. ეს უზრუნველყოფს კლიენტის ინტერესების დაცვას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე.
მუშაობა იწყება "ზიანის შეტყობინების" (Notice of Loss) დაუყოვნებლივი გაგზავნით. შემდეგ ხდება დოკუმენტაციის სრული პაკეტის შეგროვება, მათ შორის კონოსამენტის, ინვოისებისა და ტექნიკური ანგარიშების. მესამე ეტაპზე იურისტი ამზადებს პრეტენზიის ოფიციალურ წერილს (Claim Letter), სადაც დასაბუთებულია ზარალის ოდენობა და გადამზიდავის ბრალი. ამას მოჰყვება მოლაპარაკებების პროცესი, რომელიც ხშირად სრულდება საზავო შეთანხმებით. თუ მხარეები ვერ თანხმდებიან, იურისტი იწყებს სასამართლო დავას ან მიმართავს საზღვაო არბიტრაჟს.
ტვირთის პრეტენზიები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ დიპლომს, არამედ საზღვაო ინდუსტრიის სიღრმისეულ ცოდნას. Legal.ge-ს პლატფორმაზე თქვენ იპოვით გადამოწმებულ სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ქართულ და უცხოურ საზღვაო კომპანიებთან დავებში. ჩვენი სისტემა დაგეხმარებათ იპოვოთ სწორი დამცველი, რომელიც მინიმუმამდე დაიყვანს თქვენს რისკებს და მაქსიმალურად გაზრდის ზარალის ანაზღაურების შანსს. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე და იყავით დარწმუნებული თქვენი ტვირთის სამართლებრივ დაცვაში.