ვინ არის პასუხისმგებელი ტვირთის დაზიანებაზე?
ეს დამოკიდებულია ხელშეკრულების ტიპზე, თუმცა ძირითად შემთხვევებში პასუხისმგებლობა გადამზიდავს ეკისრება.
რა არის "საზღვაო პროტესტი"?
ეს არის კაპიტნის ოფიციალური განცხადება გარემოებების შესახებ, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ტვირთის დაზიანება, რაც მნიშვნელოვანი დოკუმენტია დავისას.
რა ვადებში უნდა მოხდეს ზარალის შეფასება?
ზარალის შეფასება (სურვეიერული შემოწმება) სასურველია მოხდეს ტვირთის გადმოტვირთვისთანავე, რათა მტკიცებულებები არ დაიკარგოს.
საერთაშორისო ვაჭრობაში ტვირთის უსაფრთხოება და მისი დროული მიწოდება ბიზნესის წარმატების საწინდარია. თუმცა, საზღვაო გადაზიდვებისას ტვირთის დაზიანება ან დაკარგვა ხშირი მოვლენაა, რაც წარმოშობს ე.წ. ტვირთის პრეტენზიებს. საქართველო, თავისი სტრატეგიული პორტებით ფოთსა და ბათუმში, წარმოადგენს რეგიონულ დერეფანს, სადაც ყოველდღიურად ათასობით ტონა ტვირთი გადაადგილდება. ტვირთის პრეტენზიების მართვა მოითხოვს სპეციფიკურ იურიდიულ ცოდნას, რათა სწორად განისაზღვროს პასუხისმგებელი პირი — იქნება ეს გადამზიდავი, ექსპედიტორი თუ პორტის ტერმინალი. Legal.ge პლატფორმა გთავაზობთ კვალიფიციურ იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან რთული საზღვაო დავების მოგვარებაში.
მომსახურება მიზნად ისახავს კლიენტის ფინანსური ინტერესების მაქსიმალურ დაცვას ზარალის წარმოშობის შემთხვევაში. იურისტების საქმიანობა მოიცავს: ტვირთის დაზიანების ფაქტის იურიდიულ ფიქსაციას; გადაზიდვის დოკუმენტების (კონოსამენტი, საზღვაო ზედნადები) ექსპერტიზას; გადამზიდავის პასუხისმგებლობის ლიმიტების დადგენას საერთაშორისო კონვენციების საფუძველზე; ზარალის შეფასების ორგანიზებას დამოუკიდებელი სურვეიერების მეშვეობით; პრეტენზიის წარდგენას და მოლაპარაკებებს P&I კლუბებთან. გარდა ამისა, სპეციალისტები უზრუნველყოფენ წარმომადგენლობას სასამართლოში ან არბიტრაჟში, თუ დავა მშვიდობიანი გზით ვერ გვარდება.
პრაქტიკაში ყველაზე ხშირად გვხვდება შემთხვევები, როდესაც ტვირთი ზიანდება არასწორი დამაგრების (stowage) გამო, რაც გემის რყევისას იწვევს შიგთავსის დაზიანებას. სხვა სცენარია ტვირთის ნაწილობრივი დაკარგვა ან მოპარვა გადაზიდვის რომელიმე ეტაპზე. ასევე პრობლემურია კონტეინერების დაგვიანება, რაც იწვევს მალფუჭებადი პროდუქტის ხარისხის გაუარესებას. ასეთ დროს გადამზიდავი ხშირად ცდილობს პასუხისმგებლობა "ფორსმაჟორს" ან "ზღვის საფრთხეებს" გადააბრალოს. იურისტის როლი სწორედ იმაში მდგომარეობს, რომ დაამტკიცოს გადამზიდავის დაუდევრობა ან ვალდებულებების შეუსრულებლობა.
ძირითადი ნორმატიული აქტი, რომელიც არეგულირებს ამ სფეროს, არის საქართველოს საზღვაო კოდექსი. იგი დეტალურად აღწერს გადამზიდავის მოვალეობებს ტვირთის მიღების, შენახვისა და გაცემის დროს. ასევე გამოიყენება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც ადგენს ზოგად წესებს ზიანის ანაზღაურების შესახებ. საქართველო ითვალისწინებს საერთაშორისო საზღვაო პრაქტიკას და ჰაგა-ვისბის წესების პრინციპებს, რაც მნიშვნელოვანია საზღვარგარეთ რეგისტრირებულ კომპანიებთან დავისას. იურისტები დაგეხმარებიან ამ რთულ საკანონმდებლო ლაბირინთში გზის გაკვლევაში.
პირველი ნაბიჯია "პროტესტის" ან შეტყობინების გაგზავნა გადამზიდავისთვის ტვირთის მიღებისთანავე, თუ დაზიანება ვიზუალურად შესამჩნევია. შემდეგ იურისტი აანალიზებს კონოსამენტის პირობებს, რათა დაადგინოს დავის გადაწყვეტის იურისდიქცია. მესამე ეტაპზე ხდება მტკიცებულებების პაკეტის მომზადება: ფოტოები, სურვეიერული აქტები, ფინანსური გათვლები. ამას მოჰყვება პრეტენზიის ოფიციალური წარდგენა. წარმატებული იურისტი ცდილობს დავა მოაგვაროს მოლაპარაკებების გზით, რადგან საზღვაო სასამართლო პროცესები შეიძლება წლობით გაგრძელდეს.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი იურისტები ფლობენ სპეციფიკურ ცოდნას საზღვაო და სადაზღვევო სამართალში. ტვირთის პრეტენზიები არ არის სტანდარტული სამოქალაქო დავა — ის მოითხოვს საერთაშორისო ტერმინოლოგიისა და ლოგისტიკური პროცესების გაგებას. ჩვენთან იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ბიზნესს უსამართლო ზარალისგან. ნუ დატოვებთ თქვენს უფლებებს დაუცველს, იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.