ელექტრონული ფულის რეგულაცია საქართველოში წარმოადგენს ფინანსური სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე დინამიკურ სფეროს, რომელიც არეგულირებს ციფრული გადახდის საშუალებების ემისიას, მიმოქცევასა და შენახვას. ელექტრონული ფული არის ფულადი ღირებულება, რომელიც ინახება ელექტრონულად და გამოიყენება საგადახდო ოპერაციების განსახორციელებლად. საქართველოში ელექტრონული ფულის ინსტიტუტები (EMI) სულ უფრო მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ეკონომიკაში, რაც ბანკებს სერიოზულ კონკურენციას უწევს. მარეგულირებელი ჩარჩო მიზნად ისახავს მომხმარებელთა სახსრების უსაფრთხოების გარანტირებას და ფინანსური სისტემის სტაბილურობის შენარჩუნებას. კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ ელექტრონული ფულის გამოშვება, აუცილებელია მკაცრი ლიცენზირების პროცესის გავლა და მუდმივი შესაბამისობა ეროვნული ბანკის მოთხოვნებთან. Legal.ge პლატფორმა გაკავშირებთ კვალიფიციურ იურისტებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან ელექტრონული ფულის რეგულაციებში და დაგეხმარებიან თქვენი ბიზნესის სამართლებრივ გამართვასა და ლიცენზიის მოპოვებაში.
რას მოიცავს ელექტრონული ფულის რეგულირების მომსახურება?
ელექტრონული ფულის რეგულირებასთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ მხარდაჭერას ფინტეკ კომპანიებისა და საგადახდო სისტემების ოპერატორებისთვის. მომსახურება ფარავს: ელექტრონული ფულის ინსტიტუტის (EMI) რეგისტრაციასა და ლიცენზირებას საქართველოს ეროვნულ ბანკში; საწესდებო კაპიტალის მოთხოვნებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას; კლიენტთა სახსრების დაცვისა და სეგრეგაციის (Safeguarding) მექანიზმების სამართლებრივ გამართვას; შიდა AML/CFT პოლიტიკისა და ტრანზაქციების მონიტორინგის წესების შემუშავებას; მომხმარებელთან დასადები ხელშეკრულებებისა და პირობების (Terms of Use) მომზადებას; პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და ინფორმაციული უსაფრთხოების აუდიტის მხარდაჭერას; წარმომადგენლობას მარეგულირებელ ორგანოში ინსპექტირებისა და რეპორტინგის პროცესში. იურისტები ასევე ეხმარებიან კომპანიებს საგადახდო აგენტების ქსელის მართვასა და მათთან სამართლებრივი ურთიერთობის მოწესრიგებაში.
პრაქტიკაში ელექტრონული ფულის რეგულაცია აქტუალური ხდება რამდენიმე ტიპური ბიზნეს სიტუაციის დროს. პირველი სცენარია "ციფრული საფულის (E-wallet) გაშვება", როდესაც კომპანიას სჭირდება ლიცენზია, რათა მომხმარებლებს მისცეს საშუალება შეიტანონ თანხა ციფრულ ანგარიშზე და განახორციელონ გადახდები. მეორე სცენარი ეხება "საერთაშორისო ფულად გზავნილებს", სადაც ელექტრონული ფულის გამოყენება აჩქარებს და აიაფებს ტრანზაქციებს, რაც მოითხოვს საზღვრისპირა რეგულაციებთან შესაბამისობას. მესამე სცენარია "ლოიალობის პროგრამების" ტრანსფორმაცია ელექტრონულ ფულში, სადაც დაგროვილი ქულები იძენენ საგადახდო საშუალების სტატუსს. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც კომპანიას სჭირდება კონსულტაცია ე.წ. "Open Banking" ინტეგრაციაზე, რათა მისმა ციფრულმა საფულემ შეძლოს სხვა ბანკებთან კომუნიკაცია. თითოეული ეს შემთხვევა მოითხოვს ეროვნული ბანკის მკაცრი ინსტრუქციების დაცვას.
ელექტრონული ფულის რეგულირება საქართველოში ეფუძნება საქართველოს კანონს საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ, რომელიც წარმოადგენს დარგის მთავარ დოკუმენტს. ეს კანონი განსაზღვრავს ელექტრონული ფულის ცნებას, ემისიის პირობებსა და ემიტენტთა ვალდებულებებს. უმნიშვნელოვანესია საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება "საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის რეგისტრაციისა და რეგისტრაციის გაუქმების წესის დამტკიცების თაობაზე". ასევე მოქმედებს საქართველოს კანონი ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ, რომელიც ელექტრონული ფულის ინსტიტუტებს ავალდებულებს კლიენტთა იდენტიფიკაციასა და მონიტორინგს. მონაცემთა დაცვის კუთხით გამოიყენება საქართველოს კანონი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ. იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა მოხდეს ამ რთული რეგულაციების სწორი ინტერპრეტაცია და კომპანიის საქმიანობის ჰარმონიზაცია ევროპულ სტანდარტებთან (PSD2).
ელექტრონული ფულის ლიცენზიის მოპოვებისა და შესაბამისობის უზრუნველყოფის პროცესი იწყება ბიზნეს მოდელის სამართლებრივი აუდიტით. პირველ ეტაპზე იურისტი ეხმარება კლიენტს კომპანიის დაფუძნებაში და საწესდებო კაპიტალის ფორმირებაში. მეორე ეტაპზე ხდება სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის სრული პაკეტის მომზადება, მათ შორის ბიზნეს გეგმის, ტექნიკური აღწერილობისა და რისკების მართვის პოლიტიკის. მესამე ეტაპი მოიცავს ეროვნულ ბანკში განაცხადის წარდგენას და რეგულატორის მხრიდან წამოჭრილ კითხვებზე პასუხების მომზადებას. მეოთხე ეტაპზე ხდება შიდა სისტემების (KYC/AML) ტესტირება და პერსონალის ტრენინგი. პროცესი სრულდება ლიცენზიის მიღებითა და მუდმივი სამართლებრივი მონიტორინგის სისტემის დანერგვით. სპეციალისტი უზრუნველყოფს, რომ კომპანიამ შეინარჩუნოს ლიცენზია და თავიდან აიცილოს სანქციები მუდმივი შესაბამისობის გზით.
ელექტრონული ფულის რეგულაცია მოითხოვს უმაღლესი დონის ექსპერტიზას ფინანსურ და ტექნოლოგიურ სამართალში. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ იპოვით იურისტებსა და საკონსულტაციო ფირმებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ქართულ ბაზარზე ელექტრონული ფულის ინსტიტუტების ავტორიზაციისა და ზედამხედველობის კუთხით. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან რთული მარეგულირებელი მოთხოვნების მარტივად დანერგვაში, რაც დაიცავს თქვენს ბიზნესს სამართლებრივი რისკებისგან და აამაღლებს მის სანდოობას. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა მიიღოთ მომსახურება პროფესიონალებისგან, რომლებიც კარგად იცნობენ როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო (EU) სტანდარტებს. იპოვეთ თქვენი სპეციალისტი Legal.ge-ზე და განახორციელეთ თქვენი ფინტეკ პროექტი წარმატებით.