მობილური ბანკინგის შესაბამისობა (Mobile Banking Compliance) არის ვიწრო სპეციალიზებული სერვისი, რომელიც ფოკუსირებულია საბანკო აპლიკაციების სამართლებრივ და ტექნიკურ გამართულობაზე. დღეს მობილური აპლიკაცია არის ბანკის მთავარი ფილიალი, ამიტომ ეროვნული ბანკი განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს მის უსაფრთხოებას და მომხმარებლის უფლებების დაცვას ციფრულ სივრცეში. ეს სერვისი ეხება არა მხოლოდ ტექნიკურ კიბერუსაფრთხოებას, არამედ ინტერფეისის (UI/UX) შესაბამისობას „მომხმარებელთა უფლებების დაცვის წესთან“. მაგალითად, აპლიკაციამ სწორად უნდა აჩვენოს ეფექტური საპროცენტო განაკვეთი, არ უნდა დაფაროს საკომისიოები და უნდა უზრუნველყოს მონაცემთა უსაფრთხო გადაცემა. შეუსაბამობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და აპლიკაციის ფუნქციონალის შეჩერებას. ეს სერვისი ეხმარება ბანკებსა და ფინტექებს, შექმნან ისეთი მობილური პროდუქტები, რომლებიც კანონიერია და მომხმარებლისთვის სანდო.
რას მოიცავს მობილური ბანკინგის შესაბამისობის სერვისი?
მომსახურება ფარავს აპლიკაციის განვითარებისა და ოპერირების ყველა სამართლებრივ ასპექტს:
- UI/UX იურიდიული აუდიტი: აპლიკაციის დიზაინისა და ნავიგაციის შემოწმება, რათა დარწმუნდეთ, რომ კლიენტს მიეწოდება სრული და გამჭვირვალე ინფორმაცია პროდუქტებზე (მაგ. სესხის აღებისას).
- მკაცრი ავთენტიფიკაცია (SCA): „ძლიერი კლიენტის ავთენტიფიკაციის“ (2FA/MFA) სტანდარტების დანერგვა სებ-ის რეგულაციების შესაბამისად.
- მონაცემთა დაცვა აპლიკაციაში: პერსონალური მონაცემების შეგროვების, დამუშავებისა და შენახვის წესების (Privacy Policy) შემუშავება GDPR-ისა და ადგილობრივი კანონის მიხედვით.
- ელექტრონული თანხმობები: „Terms of Use“ და სხვა ხელშეკრულებებზე კლიენტის მიერ აპლიკაციაში დაჭერილი ღილაკის (Clickwrap) იურიდიული ძალის უზრუნველყოფა.
- კიბერუსაფრთხოების შესაბამისობა: ინციდენტებზე რეაგირების გეგმის შემუშავება და აპლიკაციის უსაფრთხოების სტანდარტების შემოწმება.
ხშირი სცენარები და გამოწვევები
მობილური ბანკინგის სფეროში პრობლემები ხშირად იჩენს თავს:
- ფარული გადასახადები: აპლიკაციაში სესხის აღებისას კლიენტმა ვერ დაინახა საკომისიო, რადგან ის "დამალული" იყო მენიუში. ეს არის მომხმარებლის უფლებების დარღვევა.
- თაღლითობა (Fraud): კლიენტის ანგარიშიდან მოხდა გადარიცხვა აპლიკაციის სუსტი ავტორიზაციის გამო. ბანკს ეკისრება პასუხისმგებლობა.
- აპლიკაციის განახლება: ბანკმა გამოუშვა ახალი ფუნქცია (მაგ. ინვესტიციები), მაგრამ დაავიწყდა შესაბამისი რისკების გაფრთხილების დამატება ინტერფეისში.
- ბიომეტრიული მონაცემები: Face ID-ის გამოყენება აპლიკაციაში შესასვლელად, რაც მოითხოვს მონაცემთა დამუშავების სპეციალურ თანხმობას.
სფეროს არეგულირებს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „ფინანსური ორგანიზაციების მიერ მომსახურების გაწევისას მომხმარებელთა უფლებების დაცვის წესის შესახებ“, რომელიც დეტალურად აღწერს, როგორ უნდა იყოს წარმოდგენილი ინფორმაცია ციფრულ არხებში. ასევე მოქმედებს „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი და „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი. კიბერუსაფრთხოების ნაწილში ბანკებმა უნდა დაიცვან სებ-ის მიერ დაწესებული მინიმალური სტანდარტები მობილური აპლიკაციებისთვის.
მომსახურების პროცესი: რას უნდა ელოდოთ
იურისტი, IT სპეციალისტთან ერთად, გადის აპლიკაციის „მომხმარებლის გზას“ (User Journey). მოწმდება ყველა ეკრანი, ღილაკი და შეტყობინება. თუ ხარვეზი აღმოჩნდა (მაგ. შრიფტის ზომა მცირეა გაფრთხილებისთვის), გაიცემა რეკომენდაცია დიზაინის შეცვლაზე. ასევე მზადდება სამართლებრივი დოკუმენტაცია (Terms & Conditions, Privacy Policy), რომელიც ინტეგრირდება აპლიკაციაში.
მობილური ბანკინგი არ არის მხოლოდ კოდი, ეს არის სამართლებრივი ურთიერთობა ბანკსა და კლიენტს შორის. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც ესმით UX/UI დიზაინის მნიშვნელობა და იციან, როგორ აქციონ ის კანონიერად. ჩვენ დაგეხმარებით შექმნათ უსაფრთხო და გამჭვირვალე მობილური ბანკი.