საბანკო დარღვევების პრეტენზიები და დავები წარმოადგენს საბანკო სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე აქტუალურ და კომპლექსურ მიმართულებას საქართველოში. ბანკებსა და კლიენტებს შორის ურთიერთობა ხშირად ხასიათდება ძალთა დისბალანსით, სადაც ფინანსური ინსტიტუტები ფლობენ მნიშვნელოვან რესურსებსა და ინფორმაციულ უპირატესობას. საბანკო დარღვევა (Banking Malpractice) გულისხმობს ბანკის ან მისი თანამშრომლების მიერ პროფესიული მოვალეობების შეუსრულებლობას, დაუდევრობას, კანონმდებლობის დარღვევას ან არაკეთილსინდისიერ ქმედებას, რამაც კლიენტს ფინანსური ზიანი მიაყენა. ეს სერვისი მოიცავს კლიენტების უფლებების დაცვას ისეთ შემთხვევებში, როგორიცაა უსამართლო სახელშეკრულებო პირობები, ანგარიშებიდან თანხების არაავტორიზებული ჩამოჭრა, არასწორი ფინანსური რჩევის მიცემა, კონფიდენციალურობის დარღვევა და მარეგულირებელი ნორმების უგულებელყოფა. საქართველოში საბანკო სექტორი მკაცრად რეგულირდება, თუმცა პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც მომხმარებლის უფლებები ირღვევა, რაც მოითხოვს კვალიფიციურ იურიდიულ ჩარევას ზიანის ანაზღაურებისა და სამართლიანობის აღდგენის მიზნით.
რას მოიცავს საბანკო დარღვევების პრეტენზიების სერვისი?
საბანკო დარღვევებზე მომუშავე იურისტები უზრუნველყოფენ კლიენტების ინტერესების დაცვას დავების ფართო სპექტრში. ეს სერვისი ფარავს:
- უსამართლო პირობების გასაჩივრებას: სასესხო ან სადეპოზიტო ხელშეკრულებებში არსებული იმ პუნქტების ბათილად ცნობას, რომლებიც არღვევს მომხმარებლის უფლებებს ან ეწინააღმდეგება კეთილსინდისიერების პრინციპებს.
- არაავტორიზებული ტრანზაქციების დავებს: ბანკის პასუხისმგებლობის დადგენას კიბერშეტევების, ფიშინგის ან შიდა თაღლითობის შედეგად დაკარგული თანხების გამო, როდესაც ბანკმა ვერ უზრუნველყო უსაფრთხოების სათანადო ზომები.
- შეცდომაში შემყვან რჩევებს (Mis-selling): ზიანის ანაზღაურებას ისეთი ფინანსური პროდუქტების გაყიდვის გამო, რომლებიც არ შეესაბამებოდა კლიენტის რისკ-პროფილს ან რომელთა პირობებიც არ იყო სრულად განმარტებული.
- საკომისიოებისა და ჯარიმების გადახედვას: ბანკის მიერ დაკისრებული არაპროპორციული პირგასამტეხლოების, ფარული საკომისიოების ან საპროცენტო განაკვეთების უკანონო ცვლილების გასაჩივრებას.
- კონფიდენციალურობის დარღვევას: საბანკო საიდუმლოების გამჟღავნებით გამოწვეული მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურებას.
ხშირი სცენარები და რეალური მაგალითები
საბანკო დარღვევების პრაქტიკაში ხშირად ვხვდებით შემდეგ სიტუაციებს:
- უსაფრთხოების სისტემის ხარვეზი: კლიენტის ანგარიშიდან ინტერნეტ ბანკის მეშვეობით გადაირიცხა დიდი ოდენობით თანხა თაღლითურ ანგარიშზე. ბანკი უარს ამბობს პასუხისმგებლობაზე, თუმცა გამოძიებით დგინდება, რომ ბანკის უსაფრთხოების სისტემამ ვერ მოახდინა საეჭვო ტრანზაქციის იდენტიფიცირება.
- ცალმხრივი ცვლილებები: ბანკმა, ხელშეკრულების ბუნდოვანი ჩანაწერის საფუძველზე, გაზარდა სესხის საპროცენტო განაკვეთი ისე, რომ კლიენტს წინასწარ არ შეატყობინა ან არ მისცა რეფინანსირების საშუალება.
- ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულება: ბიზნეს კლიენტმა დაავალა ბანკს საერთაშორისო გადარიცხვის განხორციელება, რაც ბანკის შეცდომის გამო დაგვიანდა, რამაც კლიენტს პარტნიორთან კონტრაქტი დააკარგვინა.
- ქონების უკანონო რეალიზაცია: ბანკმა დაიწყო უზრუნველყოფის საგნის (უძრავი ქონების) რეალიზაცია აუქციონზე ისე, რომ დარღვეული იყო კანონით დადგენილი გაფრთხილების ვადები და პროცედურები.
საბანკო დარღვევების რეგულირება ეფუძნება რამდენიმე საკანონმდებლო აქტს. უპირველეს ყოვლისა, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი განსაზღვრავს სახელშეკრულებო სამართლის ზოგად პრინციპებს, მათ შორის კეთილსინდისიერების ვალდებულებას. სპეციალური კანონმდებლობიდან აღსანიშნავია კანონი „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“ და საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“, რომლებიც ადგენენ საბანკო ზედამხედველობის ჩარჩოს. განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონს, რომელიც ბანკებს ავალდებულებს გამჭვირვალობას და კრძალავს აგრესიულ კომერციულ პრაქტიკას. ასევე, საქართველოს ეროვნული ბანკის ბრძანებები და დებულებები (მაგალითად, ფინანსური ორგანიზაციების მიერ მომსახურების გაწევისას მომხმარებელთა უფლებების დაცვის წესი) ქმნის ბანკის პასუხისმგებლობის კონკრეტულ სტანდარტებს.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება საქმის დეტალური შესწავლით და ხელშეკრულებების ანალიზით. პირველი ნაბიჯი ხშირად არის ოფიციალური პრეტენზიის (საჩივრის) წარდგენა ბანკის შიდა აუდიტის ან პრეტენზიების მართვის დეპარტამენტში. თუ ბანკის პასუხი არადამაკმაყოფილებელია, საქმე შეიძლება გადაეცეს საქართველოს ეროვნულ ბანკთან არსებულ დავების განმხილველ კომისიას (თუ დავის საგანი აკმაყოფილებს კრიტერიუმებს) ან სასამართლოს. იურისტი მოამზადებს სარჩელს, შეაგროვებს მტკიცებულებებს (მათ შორის ფინანსურ ექსპერტიზას) და დაიცავს თქვენს ინტერესებს პროცესის დასრულებამდე. მიზანი არის არა მხოლოდ ზიანის ანაზღაურება, არამედ დარღვეული უფლების აღდგენა.
ბანკებთან დავა მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას და გამოცდილებას, რადგან მათ ჰყავთ ძლიერი იურიდიული გუნდები. Legal.ge გაძლევთ წვდომას დამოუკიდებელ ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ საბანკო დავების წარმოების მრავალწლიანი პრაქტიკა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც არ შეუშინდებიან ფინანსურ გიგანტებთან დაპირისპირებას და გამოიყენებენ კანონის ყველა ბერკეტს თქვენი ინტერესების დასაცავად. ენდეთ Legal.ge-ს გადამოწმებულ სპეციალისტებს სამართლიანობის მისაღწევად.