საგადახდო პლატფორმის შესაბამისობა
რა არის AML/CFT პოლიტიკა და რატომ მჭირდება?
AML/CFT პოლიტიკა არის შიდა წესების კრებული ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ. მისი არსებობა სავალდებულოა საქართველოს კანონმდებლობით ყველა საგადახდო პროვაიდერისთვის.
რამდენად ხშირად ამოწმებს ეროვნული ბანკი საგადახდო პლატფორმებს?
ეროვნული ბანკი ახორციელებს როგორც გეგმიურ, ისე არაგეგმიურ შემოწმებებს რისკების ანალიზის საფუძველზე. მუდმივი მზადყოფნა აუცილებელია ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად.
რა სანქციებია შეუსაბამობის შემთხვევაში?
სანქციები შეიძლება იყოს როგორც ფულადი ჯარიმები (რომლებიც ხშირად საკმაოდ მაღალია), ასევე ლიცენზიის შეჩერება ან გაუქმება.
ეხება თუ არა GDPR ქართულ საგადახდო პლატფორმებს?
თუ პლატფორმა ემსახურება ევროკავშირის მოქალაქეებს, GDPR-ის დაცვა სავალდებულოა. ადგილობრივ დონეზე მოქმედებს საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“, რომელიც ასევე მკაცრ მოთხოვნებს აწესებს.
საგადახდო პლატფორმის შესაბამისობა (Compliance) წარმოადგენს კრიტიკულად მნიშვნელოვან პროცესს თანამედროვე ფინანსურ ეკოსისტემაში, განსაკუთრებით საქართველოში, სადაც ფინტექ (FinTech) სექტორი სწრაფი ტემპით ვითარდება. საგადახდო მომსახურების პროვაიდერები და პლატფორმები ვალდებულნი არიან, ზედმიწევნით დაიცვან ეროვნული ბანკის რეგულაციები, ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართული კანონმდებლობა და მონაცემთა უსაფრთხოების სტანდარტები. ეს სერვისი მოიცავს არა მხოლოდ კანონთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას ლიცენზიის მოპოვების ეტაპზე, არამედ უწყვეტ მონიტორინგს, შიდა პოლიტიკების შემუშავებასა და მარეგულირებელთან ანგარიშგებას. საგადახდო პლატფორმები, რომლებიც ვერ აკმაყოფილებენ შესაბამისობის მოთხოვნებს, დგანან მაღალი ფინანსური ჯარიმების, ლიცენზიაზე უარის თქმის ან რეპუტაციული ზიანის რისკის წინაშე. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას, დაუკავშირდეთ კვალიფიციურ იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან საბანკო და საფინანსო სამართალში და დაგეხმარებიან თქვენი პლატფორმის სრულ სამართლებრივ გამართვაში.
რას მოიცავს საგადახდო პლატფორმის შესაბამისობის სერვისი?
საგადახდო პლატფორმის შესაბამისობის უზრუნველყოფა მრავალშრიანი პროცესია, რომელიც მოითხოვს როგორც იურიდიულ, ასევე ტექნიკურ ცოდნას. Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ სრულყოფილ მომსახურებას:
• AML/CFT პოლიტიკის შემუშავება და დანერგვა: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის შესახებ კანონმდებლობის შესაბამისად შიდა კონტროლის მექანიზმების შექმნა, კლიენტის იდენტიფიკაციისა და ვერიფიკაციის (KYC/KYB) პროცედურების გაწერა.
• მარეგულირებელთან ურთიერთობა: საქართველოს ეროვნული ბანკისთვის სავალდებულო ანგარიშგებების მომზადება და წარდგენა დადგენილ ვადებში, ასევე კომუნიკაციის წარმოება შემოწმებების დროს.
• მონაცემთა დაცვა და კიბერუსაფრთხოება: პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობისა და ინფორმაციული უსაფრთხოების სტანდარტების (მაგ. ISO 27001) იმპლემენტაცია პლატფორმის საქმიანობაში.
• რისკების მართვა: ოპერაციული და ფინანსური რისკების შეფასების სისტემების დანერგვა, საეჭვო ტრანზაქციების მონიტორინგის წესების განსაზღვრა.
• მომხმარებელთა უფლებების დაცვა: მომსახურების პირობების (Terms of Service) და კონფიდენციალურობის პოლიტიკის (Privacy Policy) შედგენა, რომელიც იცავს როგორც კომპანიას, ასევე მომხმარებელს.
• ტრანზაქციების მონიტორინგი: საეჭვო ოპერაციების გამოვლენის ავტომატიზებული სისტემების სამართლებრივი აუდიტი და შესაბამისობის უზრუნველყოფა ეროვნული ბანკის მოთხოვნებთან.
გავრცელებული სიტუაციები და საჭიროებები
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც კომპანიებს ესაჭიროებათ პროფესიონალური დახმარება შესაბამისობის კუთხით:
• ახალი პროდუქტის გაშვება: როდესაც საგადახდო პროვაიდერი ნერგავს ახალ სერვისს (მაგალითად, ელექტრონულ საფულეს ან QR გადახდებს) და საჭიროა მისი სამართლებრივი შეფასება მარეგულირებლის მოთხოვნებთან მიმართებაში.
• ეროვნული ბანკის შემოწმება: როდესაც მარეგულირებელი იწყებს გეგმიურ ან არაგეგმიურ ინსპექტირებას და კომპანიას სჭირდება იურიდიული მხარდაჭერა დოკუმენტაციის სწორად წარდგენაში.
• საეჭვო ტრანზაქციების გამოვლენა: როდესაც სისტემა აფიქსირებს საეჭვო გადარიცხვებს და კომპანიამ უნდა გადაწყვიტოს, როგორ მოახდინოს რეაგირება კანონის სრული დაცვით (ანგარიშის გაყინვა, ინფორმაციის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურისთვის მიწოდება).
• პარტნიორ ბანკებთან ურთიერთობა: როდესაც კომერციული ბანკები ითხოვენ საგადახდო პროვაიდერისგან შესაბამისობის დოკუმენტაციას კორესპონდენტი ანგარიშების გასახსნელად ან შესანარჩუნებლად.
საგადახდო პლატფორმების საქმიანობა საქართველოში რეგულირდება მკაცრი საკანონმდებლო აქტებით, რომელთა ცოდნა აუცილებელია ნებისმიერი მოთამაშისთვის ბაზარზე:
• საქართველოს კანონი „საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ“: ეს არის ძირითადი კანონი, რომელიც განსაზღვრავს საგადახდო მომსახურების პროვაიდერების უფლება-მოვალეობებს, ლიცენზირების პირობებსა და მომხმარებლის უფლებებს.
• საქართველოს კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“: ავალდებულებს ფინანსურ ინსტიტუტებს, დანერგონ პრევენციული ღონისძიებები და მოახდინონ საეჭვო გარიგებების რეპორტინგი.
• საქართველოს ეროვნული ბანკის ნორმატიული აქტები: ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებები, რომლებიც არეგულირებს საგადახდო მომსახურების პროვაიდერების რეგისტრაციას, კაპიტალის მინიმალურ ოდენობას და ინფორმაციული უსაფრთხოების წესებს.
• საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“: არეგულირებს ფინანსური და პერსონალური მონაცემების დამუშავების, შენახვისა და მესამე მხარისთვის გადაცემის საკითხებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობის პროცესი ჩვეულებრივ მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
1. პირველადი აუდიტი: არსებული დოკუმენტაციის, პროცედურებისა და ტექნიკური სისტემების შემოწმება მარეგულირებლის მოთხოვნებთან შესაბამისობაზე.
2. ხარვეზების იდენტიფიცირება (Gap Analysis): შეუსაბამობების გამოვლენა და რისკების შეფასება, სამოქმედო გეგმის შემუშავება.
3. პოლიტიკებისა და პროცედურების შემუშავება: შიდა სამართლებრივი აქტების (AML, IT Security, Risk Management) მომზადება ან განახლება.
4. იმპლემენტაცია და ტრენინგი: თანამშრომლების გადამზადება ახალი პროცედურების მიხედვით და სისტემური ცვლილებების სამართლებრივი ზედამხედველობა.
5. მუდმივი მხარდაჭერა: რეგულარული მონიტორინგი, საკანონმდებლო სიახლეების გაცნობა და ანგარიშგების პროცესში დახმარება.
Legal.ge არის ერთადერთი პლატფორმა საქართველოში, რომელიც თავს უყრის შემოწმებულ და გამოცდილ იურისტებს საბანკო და ფინტექ სამართლის მიმართულებით. ჩვენი საშუალებით თქვენ არ კარგავთ დროს არაკომპეტენტური კადრების ძიებაში. აქ დაგხვდებათ სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ უშუალო გამოცდილება ეროვნულ ბანკთან ურთიერთობაში და იციან, როგორ დაიცვან თქვენი ბიზნესი ჯარიმებისა და სამართლებრივი პრობლემებისგან. იპოვეთ თქვენი სანდო სამართლებრივი პარტნიორი Legal.ge-ზე და მართეთ საგადახდო ბიზნესი მშვიდად.