უძრავი ქონების საინვესტიციო ფონდები (REIF) საქართველოში სულ უფრო პოპულარული ხდება, როგორც კაპიტალის მობილიზების ეფექტური ინსტრუმენტი უძრავი ქონების სექტორში. ეს ფონდები საშუალებას აძლევს ინვესტორებს, ფლობდნენ წილს მსხვილ დეველოპერულ პროექტებში ან შემოსავლიან კომერციულ ფართებში პირდაპირი მართვის გარეშე. საქართველოში უძრავი ქონების ბაზრის დინამიურობა და ტურიზმის ზრდა ხელსაყრელ პირობებს ქმნის ასეთი ფონდებისთვის. პროფესიული იურიდიული მხარდაჭერა აუცილებელია ფონდის სწორი სტრუქტურირებისთვის, აქტივების ვერიფიკაციისა და საგადასახადო შეღავათების მაქსიმალური გამოყენებისთვის, რაც პირდაპირ აისახება ინვესტორთა ამონაგებზე.
რას მოიცავს უძრავი ქონების საინვესტიციო ფონდების მომსახურება?
ეს სერვისი მოიცავს სპეციფიკურ სამართლებრივ და ფინანსურ მხარდაჭერას, რომელიც მორგებულია უძრავი ქონების სპეციფიკაზე:
- ფონდის სტრუქტურირება: ოპტიმალური იურიდიული ფორმის შერჩევა (მაგ. საინვესტიციო ამხანაგობა) უძრავი ქონების აქტივების სამართავად.
- აქტივების სამართლებრივი აუდიტი (Due Diligence): ფონდში შესატანი უძრავი ქონების სამართლებრივი სიწმინდის შემოწმება და რისკების შეფასება.
- საინვესტიციო პროსპექტის მომზადება: დეტალური ინფორმაციის შედგენა ინვესტორებისთვის ობიექტების, სტრატეგიისა და მოსალოდნელი ამონაგების შესახებ.
- საგადასახადო დაგეგმვა: ფონდის საგადასახადო რეჟიმის ოპტიმიზაცია, მათ შორის დღგ-სა და მოგების გადასახადის კუთხით.
- ლიცენზირება და ავტორიზაცია: ურთიერთობა ეროვნულ ბანკთან სპეციალიზებული ფონდის რეგისტრაციის პროცესში.
- ქონების მართვის ხელშეკრულებები: კონტრაქტების მომზადება მმართველ კომპანიებთან და ოპერატორებთან.
ტიპური სცენარები, როდესაც საჭიროა REIF
1) მსხვილი დეველოპერული კომპანიების მიერ დაფინანსების მოზიდვა ახალი საცხოვრებელი კომპლექსების ასაშენებლად; 2) კომერციული უძრავი ქონების (მოლები, სასტუმროები) მფლობელების მიერ აქტივების კონსოლიდაცია და რეფინანსირება; 3) უცხოელი ინვესტორების ჯგუფის მიერ საქართველოში მიწის ნაკვეთების ან შენობების ერთობლივი შეძენა; 4) საინვესტიციო პორტფელის დივერსიფიკაცია უძრავი ქონების აქტივებით; 5) სახელმწიფო ქონების პრივატიზების პროცესში კოლექტიური ინვესტირების განხორციელება.
უძრავი ქონების ფონდები უპირველესად ექვემდებარება საქართველოს კანონს საინვესტიციო ფონდების შესახებ. ვინაიდან აქტივების უმრავლესობა უძრავი ქონებაა, მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც არეგულირებს საკუთრების უფლებებსა და იპოთეკას. საქართველოს საგადასახადო კოდექსი ითვალისწინებს სპეციფიკურ წესებს ფონდების მიერ მიღებული დივიდენდების დაბეგვრის შესახებ. ასევე, გასათვალისწინებელია საქართველოს კანონი მშენებლობის ნებართვის გაცემისა და სანებართვო პირობების შესახებ, თუ ფონდი ორიენტირებულია მშენებლობაზე. საქართველოს ეროვნული ბანკი ახორციელებს ზედამხედველობას ფონდის გამჭვირვალობასა და ანგარიშგებაზე.
მომსახურება იწყება უძრავი ქონების პორტფელის ანალიზით და საინვესტიციო მოდელის შექმნით. შემდეგ ხდება ფონდის იურიდიული რეგისტრაცია და აქტივების გადაცემის სამართლებრივი გაფორმება. მესამე ეტაპზე მზადდება საინვესტიციო დოკუმენტაცია და ხდება ინვესტორების მოზიდვა. პარალელურად მიმდინარეობს კომუნიკაცია ეროვნულ ბანკთან. ფონდის ამოქმედების შემდეგ ხდება მიმდინარე მართვა, საგადასახადო დეკლარირება და აქტივების პერიოდული შეფასება დამოუკიდებელი შემფასებლების მიერ.
უძრავი ქონების საინვესტიციო ფონდები საჭიროებენ იურისტებს, რომლებიც ერთდროულად ფლობენ ცოდნას ფინანსურ რეგულაციებსა და ქონებრივ სამართალში. Legal.ge-ზე თქვენ შეძლებთ დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომელთაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება REIF-ების ჩამოყალიბებაში. ისინი დაგეხმარებიან რისკების მინიმუმამდე დაყვანაში, უზრუნველყოფენ ყველა გარიგების სამართლებრივ გამართულობას და დაგიცავენ მარეგულირებელი სანქციებისგან. იპოვეთ თქვენი პარტნიორი Legal.ge-ზე და განახორციელეთ წარმატებული ინვესტიცია ქართულ უძრავ ქონებაში.