ჟენევის კონვენციები და მათი დამატებითი ოქმები წარმოადგენს საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ქვაკუთხედს, რომელიც არეგულირებს შეიარაღებული კონფლიქტების დროს ქცევის წესებს და იცავს იმ პირებს, რომლებიც არ მონაწილეობენ საბრძოლო მოქმედებებში (სამოქალაქო პირები, მედიკოსები, ჰუმანიტარული მუშაკები) ან აღარ მონაწილეობენ მათში (დაჭრილები, ტყვეები). საქართველოსთვის, რომელსაც აქვს ოკუპირებული ტერიტორიები და რომლის სამხედრო მოსამსახურეები აქტიურად მონაწილეობენ საერთაშორისო სამშვიდობო მისიებში, ჟენევის კონვენციების ზედმიწევნით დაცვა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. ეს არ ეხება მხოლოდ სახელმწიფო სტრუქტურებს; კერძო დაცვითი კომპანიები, სამხედრო კონტრაქტორები, მედია ორგანიზაციები და ჰუმანიტარული მისიები, რომლებიც კონფლიქტის ზონებში ოპერირებენ, ვალდებულნი არიან უზრუნველყონ თავიანთი საქმიანობის სრული შესაბამისობა ამ საერთაშორისო ნორმებთან, რათა თავიდან აიცილონ მძიმე სამართლებრივი პასუხისმგებლობა, მათ შორის სისხლისსამართლებრივი დევნა ომის დანაშაულებისთვის.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი საერთაშორისო სამართლის ექსპერტები გთავაზობთ მაღალკვალიფიციურ მომსახურებას ჟენევის კონვენციებთან შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად. ეს სერვისი მოიცავს როგორც პრევენციულ ზომებს, ისე რეაგირებას დარღვევებზე:
- შესაბამისობის აუდიტი და რისკების შეფასება: იმ კომპანიებისა და ორგანიზაციების საქმიანობის ანალიზი, რომლებიც გეგმავენ ოპერირებას მაღალი რისკის ზონებში, რათა დადგინდეს პოტენციური სამართლებრივი საფრთხეები.
- შიდა რეგულაციებისა და პროტოკოლების შემუშავება: ქცევის კოდექსების (Code of Conduct) და ძალის გამოყენების წესების (Rules of Engagement) მომზადება კერძო დაცვითი კომპანიებისთვის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.
- ტრენინგი და პერსონალის გადამზადება: თანამშრომლებისთვის ჟენევის კონვენციების ძირითადი პრინციპების სწავლება, მათ შორის სამოქალაქო პირთა დაცვის, სამედიცინო პერსონალის ხელშეუხებლობისა და ტყვეებთან მოპყრობის წესების შესახებ.
- ემბლემების გამოყენების სამართლებრივი კონსულტაცია: წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის ემბლემების მართლზომიერი გამოყენების წესების განმარტება და დარღვევების პრევენცია.
- სამართლებრივი დაცვა და წარმომადგენლობა: იურიდიული დახმარება იმ პირებისთვის ან ორგანიზაციებისთვის, რომლებსაც ბრალად ედებათ ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების დარღვევა.
ჟენევის კონვენციების შესაბამისობის საჭიროება დგება მრავალ პრაქტიკულ სიტუაციაში. მაგალითად, ქართული კერძო დაცვითი კომპანია იღებს კონტრაქტს ობიექტების დასაცავად ახლო აღმოსავლეთის ან აფრიკის კონფლიქტურ რეგიონში. მათ სჭირდებათ მკაფიო იურიდიული ჩარჩო, თუ როდის აქვთ იარაღის გამოყენების უფლება და როგორ უნდა მოექცნენ დაკავებულ პირებს. მეორე სცენარია ჰუმანიტარული ორგანიზაცია, რომელიც გზავნის ტვირთს საომარი მოქმედებების ზონაში; მათ სჭირდებათ სამართლებრივი გარანტიები დერეფნების უსაფრთხოებისა და პერსონალის სტატუსის შესახებ. ასევე, ჟურნალისტებს, რომლებიც აშუქებენ ომს, ესაჭიროებათ ცოდნა თავიანთი, როგორც სამოქალაქო პირების, უფლებებისა და დაცვის მექანიზმების შესახებ.
საქართველოში ჟენევის კონვენციების იმპლემენტაცია უზრუნველყოფილია როგორც კონსტიტუციით (საერთაშორისო ხელშეკრულებების უპირატესი ძალა), ისე „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით“. კოდექსის 404-413 მუხლები აწესებს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას ომის დანაშაულებისთვის, მათ შორის ჟენევის კონვენციებით დაცული პირების განზრახ მკვლელობისთვის, წამებისთვის, მძევლად აყვანისთვის და ა.შ. გარდა ამისა, მოქმედებს „წითელი ჯვრის, წითელი ნახევარმთვარის და წითელი კრისტალის ემბლემებისა და სახელწოდებების გამოყენებისა და დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც არეგულირებს აღნიშნული ნიშნების გამოყენებას.
მომსახურების პროცესი იწყება კლიენტის საქმიანობის სპეციფიკის შესწავლით. იურისტი აანალიზებს ოპერაციულ გეგმებს და ადგენს შესაბამისობას საერთაშორისო ჰუმანიტარულ სამართალთან. კერძო სამხედრო და დაცვითი კომპანიებისთვის (PMSC) განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა მონტრეს დოკუმენტის (Montreux Document) პრინციპების ინტეგრირებას კონტრაქტებში. დარღვევების პრევენციის მიზნით, იქმნება მონიტორინგის მექანიზმები. ბრალდების შემთხვევაში კი, ადვოკატები უზრუნველყოფენ დაცვას როგორც ეროვნულ, ისე საერთაშორისო დონეზე.
Legal.ge არის უნიკალური პლატფორმა რეგიონში, რომელიც გაძლევთ წვდომას საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ვიწრო სპეციალიზაციის მქონე იურისტებზე. ომისა და მშვიდობის სამართალი არ პატიობს შეცდომებს; ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი საქმიანობა იყოს კანონიერი, ეთიკური და დაცული უმძიმესი სამართლებრივი რისკებისგან.