აუცილებელია თუ არა ნოტარიუსი ანდერძის შედგენისთვის?
აუცილებელი არ არის, მაგრამ რეკომენდებულია. თქვენ შეგიძლიათ სახლშიც დაწეროთ ანდერძი, მაგრამ ის სრულად ხელით უნდა იყოს შესრულებული. ნაბეჭდი ანდერძი ნოტარიუსის გარეშე ბათილია.
შემიძლია თუ არა ნებისმიერ დროს შევცვალო ანდერძი?
დიახ, ანდერძი შეგიძლიათ შეცვალოთ ან გააუქმოთ ნებისმიერ დროს, რამდენჯერაც გსურთ. ძალაში იქნება მხოლოდ ბოლო ვერსია.
ვინ არიან სავალდებულო მემკვიდრეები?
შვილები, მეუღლე და მშობლები. მათ ეკუთვნით იმ ქონების ნახევარი, რასაც მიიღებდნენ ანდერძის არარსებობის შემთხვევაში.
რა ხდება, თუ ანდერძი დაიკარგა?
თუ ანდერძი სანოტარო წესით იყო შედგენილი, მისი ასლი ინახება ნოტარიუსთა პალატის არქივში და მისი აღდგენა ადვილია. შინაურული ანდერძის დაკარგვის შემთხვევაში, ქონება კანონით მემკვიდრეებზე ნაწილდება.
ანდერძის შედგენა: თქვენი ნების სამართლებრივი გარანტია
ანდერძი არის ერთადერთი სამართლებრივი დოკუმენტი, რომელიც საშუალებას გაძლევთ სიცოცხლეშივე განსაზღვროთ თქვენი ქონების ბედი გარდაცვალების შემდეგ. საქართველოში ანდერძის კულტურა ეტაპობრივად ვითარდება, რადგან მოქალაქეები აცნობიერებენ, რომ მკაფიოდ გამოხატული ნება თავიდან აცილებს ოჯახურ კონფლიქტებს, გაუგებრობებს და ხანგრძლივ სასამართლო დავებს მემკვიდრეებს შორის. ანდერძის გარეშე, თქვენი ქონება განაწილდება „კანონით მემკვიდრეობის“ წესით, რაც ყოველთვის არ ემთხვევა მესაკუთრის სურვილს (მაგალითად, ქონება შეიძლება გაიყოს შორეულ ნათესავებზე, ხოლო თქვენთვის ძვირფასი ადამიანი, რომელიც არ არის ნათესავი, არაფერს მიიღებს).
ანდერძის შედგენა არ არის მხოლოდ ქონების ჩამოთვლა; ეს არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოითხოვს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის ცოდნას. არასწორად შედგენილი ანდერძი (მაგ. ფორმის დარღვევით) შეიძლება ბათილად იქნეს ცნობილი, რაც თქვენს სურვილებს ძალას დაუკარგავს. Legal.ge გთავაზობთ პროფესიონალურ მომსახურებას ანდერძის შედგენაში, სადაც გამოცდილი იურისტები დაგეხმარებიან თქვენი ნების სამართლებრივად გამართულ ფორმულირებაში, რათა ის იყოს აღსრულებადი და დაცული გასაჩივრებისგან.
რას მოიცავს ანდერძის შედგენის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ სრულ მხარდაჭერას:
• ქონების ინვენტარიზაცია და სტრუქტურირება: ყველა აქტივის (უძრავი ქონება, ბიზნეს წილები, საბანკო ანგარიშები, ინტელექტუალური საკუთრება) აღწერა და მათი სამართლებრივი სტატუსის დადგენა.
• სამართლებრივი კონსულტაცია: ინფორმაციის მიწოდება სავალდებულო წილის შესახებ (რომელიც ეკუთვნით შვილებს, მშობლებს და მეუღლეს) და რჩევები, როგორ ავიცილოთ თავიდან ამ ნორმის დარღვევა.
• ანდერძის ტექსტის მომზადება: მკაფიო და არაორაზროვანი ტექსტის შედგენა, რომელიც გამორიცხავს სხვადასხვაგვარ ინტერპრეტაციას.
• ანდერძის აღმსრულებლის დანიშვნა: სანდო პირის (აღმსრულებლის) განსაზღვრა, რომელიც უზრუნველყოფს ანდერძის პირობების შესრულებას გარდაცვალების შემდეგ.
• პირობითი ანდერძი: ისეთი პირობების ჩაწერა, რომელთა შესრულების შემთხვევაში მიიღებს მემკვიდრე ქონებას (მაგ. განათლების მიღება), თუ ეს კანონს არ ეწინააღმდეგება.
• ნოტარიული დამოწმების ორგანიზება: დახმარება ნოტარიუსთან ვიზიტის დაგეგმვასა და პროცედურების გავლაში, რაც ანდერძს უმაღლეს იურიდიულ ძალას ანიჭებს.
ანდერძის შედგენა განსაკუთრებით აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
• არარეგისტრირებული ქორწინება: პარტნიორები ცხოვრობენ ხელის მოწერის გარეშე. ანდერძის გარეშე, გარდაცვალების შემთხვევაში მეორე პარტნიორი ვერაფერს მიიღებს, რადგან კანონით მემკვიდრე არ არის.
• რთული ოჯახური სტრუქტურა: გყავთ შვილები სხვადასხვა ქორწინებიდან და გსურთ კონკრეტული ქონება კონკრეტულ შვილს ერგოს, რათა თავიდან აიცილოთ დავა მათ შორის.
• ბიზნესის დაცვა: გსურთ ბიზნესის მართვის უფლება გადავიდეს კომპეტენტურ მემკვიდრეზე და არა დაიყოს ყველა ნათესავზე, რამაც შეიძლება კომპანიის პარალიზება გამოიწვიოს.
• საქველმოქმედო მიზნები: გსურთ ქონების ნაწილი შესწიროთ ფონდს ან ორგანიზაციას.
ანდერძის შედგენა რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 1344-1459 მუხლებით. კანონი განასხვავებს ანდერძის ორ ძირითად ფორმას:
1. სანოტარო ანდერძი: დგება წერილობითი ფორმით და დასტურდება ნოტარიუსის მიერ. ეს არის ყველაზე საიმედო ფორმა, რადგან ნოტარიუსი ამოწმებს მოანდერძის ქმედუნარიანობას და ნების თავისუფლებას. ორიგინალი ინახება ნოტარიუსთან, რაც გამორიცხავს მის დაკარგვას ან განადგურებას.
2. შინაურული ანდერძი: მოანდერძეს შეუძლია თავად დაწეროს ანდერძი. სავალდებულოა, რომ ტექსტი მთლიანად შესრულებული იყოს მისი ხელით (არა კომპიუტერით), ეწეროს თარიღი და იყოს ხელმოწერილი. ასეთი ანდერძი ადვილი გასასაჩივრებელია (მაგ. ხელმოწერის ნამდვილობის ან ფსიქიკური მდგომარეობის გამო), ამიტომ იურისტები რეკომენდაციას სანოტარო ფორმას უწევენ.
მნიშვნელოვანია იცოდეთ სავალდებულო წილის შესახებ: ანდერძით ვერ ჩამოართმევთ მემკვიდრეობას პირველი რიგის მემკვიდრეებს სრულად; მათ ეკუთვნით კანონით კუთვნილი წილის ნახევარი.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა მარტივი და კონფიდენციალურია:
1. კონსულტაცია: თქვენი სურვილების მოსმენა და სამართლებრივი რჩევების მიცემა.
2. დრაფტირება: ანდერძის პროექტის მომზადება, რომელიც ზუსტად ასახავს თქვენს ნებას.
3. შთანხმება: ტექსტის დეტალების დაზუსტება და საბოლოო ვერსიის შექმნა.
4. გაფორმება: ნოტარიუსთან ვიზიტი ანდერძის ხელმოსაწერად და დასამოწმებლად.
5. რეგისტრაცია: ანდერძის რეგისტრაცია ელექტრონულ რეესტრში (სანოტარო ფორმის შემთხვევაში).
ანდერძი თქვენი ცხოვრებისეული შრომის შედეგია. ნუ მისცემთ უფლებას შემთხვევას, გადაწყვიტოს თქვენი ქონების ბედი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ემპათიურ და პროფესიონალ იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან შექმნათ მყარი სამართლებრივი დოკუმენტი. უზრუნველყავით თქვენი მემკვიდრეების მშვიდი მომავალი დღესვე.