ბავშვის მეურვეობის მედიაცია
აქვს თუ არა მედიაციაზე მიღწეულ შეთანხმებას იურიდიული ძალა?
დიახ, თუ შეთანხმებას დაამტკიცებს სასამართლო, მას აქვს ზუსტად იგივე ძალა, რაც სასამართლოს გადაწყვეტილებას და მისი აღსრულება სავალდებულოა.
რა ღირს მედიაცია სასამართლოსთან შედარებით?
მედიაცია, როგორც წესი, ბევრად იაფია, რადგან პროცესი უფრო სწრაფად სრულდება და არ მოითხოვს ხანგრძლივ საადვოკატო მომსახურებას.
სავალდებულოა თუ არა მედიაციაში მონაწილეობა?
თუ საქმე უკვე სასამართლოშია და მოსამართლემ გადაგზავნათ მედიაციაზე, პირველ შეხვედრაზე გამოცხადება სავალდებულოა. თუმცა, შეთანხმებაზე ხელის მოწერა ნებაყოფლობითია.
შემიძლია თუ არა მედიაციაზე ადვოკატთან ერთად მივიდე?
დიახ, ადვოკატის დასწრება დასაშვებია და ხშირად რეკომენდებულიც, რათა მან სამართლებრივი კონსულტაცია გაგიწიოთ შეთანხმების ხელმოწერამდე.
ბავშვის მეურვეობის მედიაცია არის კონფლიქტის გადაჭრის ალტერნატიული, მშვიდობიანი გზა, რომელიც საშუალებას აძლევს მშობლებს, სასამართლო დავის ნაცვლად, მიაღწიონ შეთანხმებას ნეიტრალური მესამე პირის — მედიატორის დახმარებით. საქართველოში მედიაციის ინსტიტუტი სულ უფრო პოპულარული ხდება, რადგან ის ორიენტირებულია თანამშრომლობაზე და არა დაპირისპირებაზე. განსაკუთრებით ბავშვთან დაკავშირებულ საკითხებში, სასამართლო დავა ხშირად ტრავმულია არასრულწლოვნისთვის, რადგან პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს თვეები ან წლები. მედიაცია კი ქმნის უსაფრთხო გარემოს, სადაც მშობლები თავად იღებენ გადაწყვეტილებას შვილის მომავალზე, ნაცვლად იმისა, რომ ეს გადაწყვეტილება მოსამართლემ მიიღოს.
მედიატორი არ არის მოსამართლე; ის არ იღებს გადაწყვეტილებას, ვინ არის მართალი. მისი როლია დაეხმაროს მხარეებს კომუნიკაციის აღდგენაში, რეალური ინტერესების გამოკვეთასა და ისეთი გამოსავლის პოვნაში, რომელიც ორივე მხარისთვის და, უპირველეს ყოვლისა, ბავშვისთვის იქნება მისაღები. Legal.ge გაძლევთ წვდომას სერტიფიცირებულ საოჯახო მედიატორებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან ცივილიზებულად დაასრულოთ დავა.
რას მოიცავს მეურვეობის მედიაციის მომსახურება?
მედიაციის სერვისი მოიცავს სრულ პროცესს პირველი შეხვედრიდან შეთანხმების გაფორმებამდე:
• ინდივიდუალური შეხვედრები: მედიატორი ცალ-ცალკე ხვდება თითოეულ მშობელს, რათა გაიგოს მათი პოზიციები, შიშები და მოლოდინები კონფიდენციალურ გარემოში.
• ერთობლივი სესიები: მხარეების შეხვედრა მედიატორის თანდასწრებით, სადაც განიხილება ბავშვის საცხოვრებელი ადგილი, ნახვის გრაფიკი, არდადეგების განაწილება და ალიმენტის საკითხები.
• სამოქმედო გეგმის (Parenting Plan) შემუშავება: დეტალური დოკუმენტის შექმნა, სადაც გაწერილია მშობლების უფლება-მოვალეობები ყოველდღიურ სიტუაციებში.
• შეთანხმების შედგენა: მიღწეული შეთანხმების იურიდიულ დოკუმენტად ქცევა. მედიაციის შედეგად მიღწეული შეთანხმება შეიძლება დამტკიცდეს სასამართლოს მიერ და შეიძინოს აღსასრულებელი ძალა.
• სავალდებულო სასამართლო მედიაცია: გარკვეულ შემთხვევებში სასამართლო ავალდებულებს მხარეებს მედიაციის გავლას. სპეციალისტი გეხმარებათ ამ პროცესის ეფექტურად წარმართვაში.
მედიაცია განსაკუთრებით ეფექტურია შემდეგ შემთხვევებში:
პირველი სცენარია „კომუნიკაციის ჩიხი“. მშობლები ვერ საუბრობენ ყვირილისა და ჩხუბის გარეშე. მედიატორი არეგულირებს საუბარს, არ აძლევს საშუალებას ემოციებს დააზარალონ პროცესი და ფოკუსს აკეთებს ბავშვის საჭიროებებზე.
მეორე შემთხვევაა ცვალებადი გრაფიკი. სტანდარტული სასამართლო გადაწყვეტილება (მაგ. შაბათ-კვირა) ვერ ერგება მშობლის არასტანდარტულ სამუშაო გრაფიკს. მედიაციაში შესაძლებელია შეიქმნას მოქნილი, „შეკერილი“ გრაფიკი.
მესამე სცენარია ბავშვის აღზრდის მეთოდებზე შეუთანხმებლობა. ერთი მშობელი მკაცრია, მეორე — ლიბერალური. მედიაცია ეხმარება მათ შეთანხმდნენ აღზრდის საერთო პრინციპებზე.
მეოთხე სიტუაციაა სასამართლოს თავიდან არიდება. მშობლებს არ სურთ, რომ მათი პირადი ცხოვრება გახდეს საჯარო ან ბავშვი დაკითხოს სოციალურმა მუშაკმა. მედიაცია სრულად კონფიდენციალურია.
მედიაციის პროცესი საქართველოში რეგულირდება შემდეგი აქტებით:
• საქართველოს კანონი „მედიაციის შესახებ“: განსაზღვრავს მედიაციის პრინციპებს (ნებაყოფლობითობა, კონფიდენციალურობა) და მედიატორის სტანდარტებს.
• სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი: ითვალისწინებს სასამართლო მედიაციის მექანიზმს და განსაზღვრავს, რომ მედიაციაზე მიღწეული შეთანხმება სასამართლოს მიერ დამტკიცების შემდეგ უთანაბრდება სასამართლო გადაწყვეტილებას.
• ბავშვის უფლებათა კოდექსი: უპირატესობას ანიჭებს დავების მოგვარების ისეთ გზებს, რომლებიც ნაკლებად აზიანებს ბავშვის ფსიქიკას.
პროცესი იწყება მედიატორის შერჩევით. პირველ შეხვედრაზე მედიატორი ხსნის წესებს. შემდეგ მიმდინარეობს მოლაპარაკებები. განსხვავებით სასამართლოსგან, აქ არ არის მტკიცებულებების წარდგენა და „მოწინააღმდეგის განადგურება“. მიზანია „მოგება-მოგება“ (Win-Win) შედეგი. თუ შეთანხმება შედგა, დგება წერილობითი დოკუმენტი. თუ მხარეები ვერ შეთანხმდნენ, მათ უბრუნდებათ უფლება, გააგრძელონ დავა სასამართლოში. მნიშვნელოვანია: მედიაციის დროს მიღებული ინფორმაცია კონფიდენციალურია და ვერ იქნება გამოყენებული სასამართლოში მხარის წინააღმდეგ.
ოჯახური დავის მედიაცია მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ ფსიქოლოგიურ უნარებს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი მედიატორები არიან სერტიფიცირებული პროფესიონალები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ურთულესი საოჯახო კონფლიქტების მოგვარებაში. აირჩიეთ მედიაცია Legal.ge-ზე, რათა დაზოგოთ დრო, ფული და რაც მთავარია — თქვენი შვილის ფსიქიკური ჯანმრთელობა.