სამშენებლო ნებართვები და ლიცენზირება
მჭირდება თუ არა ნებართვა ღობის გასაკეთებლად?
გააჩნია ღობის პარამეტრებს. მცირე ზომის ღობე შეიძლება იყოს I კლასის ობიექტი, რომელსაც ნებართვა არ სჭირდება, მაგრამ სჭირდება დადასტურება მერიიდან. კაპიტალური ღობე ნებართვას მოითხოვს.
რა არის „გაპი“?
„გაპი“ არის მიწის ნაკვეთის სამშენებლოდ გამოყენების პირობები. ეს არის ნებართვის მიღების პირველი ეტაპი, სადაც დგინდება კოეფიციენტები (კ1, კ2), სიმაღლე და ფუნქცია.
რა ჯარიმაა უნებართვო მშენებლობაზე?
ჯარიმები მაღალია და დამოკიდებულია შენობის კლასსა და ადგილმდებარეობაზე. მაგალითად, თბილისში სახელმწიფო მიწაზე უნებართვო მშენებლობა 25 000 ლარით ჯარიმდება.
შემიძლია თუ არა დავასრულო მშენებლობა, თუ ვადა გავიდა?
არა, სანამ ვადას არ გააგრძელებთ. ვადაგასული ნებართვით მუშაობა დარღვევაა. უნდა მიმართოთ მერიას ვადის გაგრძელების მოთხოვნით.
საქართველოში სამშენებლო საქმიანობა მკაცრად რეგულირდება და ნებისმიერი ტიპის მშენებლობა (გარდა I კლასის მცირე ობიექტებისა) საჭიროებს შესაბამის ნებართვას. სამშენებლო ნებართვის მოპოვება არის რთული ადმინისტრაციული პროცესი, რომელიც მოიცავს მრავალ ეტაპს: მიწის ნაკვეთის სამშენებლოდ გამოყენების პირობების (გაპ) დამტკიცებიდან დაწყებული, არქიტექტურული პროექტის შეთანხმებითა და მშენებლობის ნებართვის გაცემით დამთავრებული. განსაკუთრებით დიდ ქალაქებში, როგორიცაა თბილისი და ბათუმი, ზონალური რეგულაციები და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ნორმები ხშირად ართულებს პროცესს. არასწორად მომზადებული დოკუმენტაცია ან რეგულაციების უგულებელყოფა იწვევს ნებართვაზე უარის თქმას, მშენებლობის შეჩერებას ან სოლიდურ ჯარიმებს უნებართვო მშენებლობისთვის.
სამშენებლო სამართლის სპეციალისტის დახმარება აუცილებელია არა მხოლოდ ნებართვის მისაღებად, არამედ მთელი პროცესის სამართლებრივი უზრუნველყოფისთვის. ეს გულისხმობს ურთიერთობას მუნიციპალურ ორგანოებთან (მაგალითად, თბილისის არქიტექტურის სამსახურთან), ხარვეზების დროულ აღმოფხვრასა და ნებართვის გაცემაზე უარის შემთხვევაში მის გასაჩივრებას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ გამოცდილ იურისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი სამშენებლო პროექტის კანონიერებას და დაგიზოგავთ დროსა და ფინანსურ რესურსს ბიუროკრატიულ ლაბირინთებში.
რას მოიცავს სამშენებლო ნებართვებისა და ლიცენზირების მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს სამშენებლო პროცესის ყველა ადმინისტრაციულ და სამართლებრივ ასპექტს:
• მიწის ნაკვეთის აუდიტი: მიწის სამშენებლო პოტენციალის შემოწმება, ფუნქციური ზონის დადგენა (კ2 კოეფიციენტი) და შეზღუდვების (სერვიტუტი, დაყადაღება) ანალიზი.
• ნებართვის მოპოვების პროცესი: სრული იურიდიული მხარდაჭერა სამივე სტადიაზე: I სტადია (გაპ-ის აღება), II სტადია (არქიტექტურული პროექტის შეთანხმება) და III სტადია (მშენებლობის ნებართვის გაცემა).
• ზონალური ცვლილებები: განაშენიანების რეგულირების გეგმის (გრგ) მომზადებასა და დამტკიცებაში მონაწილეობა, ფუნქციური ზონის ცვლილების მოთხოვნა.
• კულტურული მემკვიდრეობა: სპეციალური ნებართვების მოპოვება კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე ან მათ დამცავ ზონებში სამუშაოების საწარმოებლად.
• ექსპლუატაციაში მიღება: მშენებლობის დასრულების შემდეგ ობიექტის ექსპლუატაციაში მიღების პროცედურების გავლა და საკუთრების რეგისტრაცია.
• დავების წარმოება: მუნიციპალიტეტის უარყოფითი გადაწყვეტილებების, ჯარიმებისა და მშენებლობის შეჩერების ბრძანებების გასაჩივრება სასამართლოში.
სამშენებლო სფეროში ხშირად იქმნება შემდეგი პრობლემები, სადაც იურისტის ჩარევა აუცილებელია:
პირველი სცენარია „უარი გაპ-ზე“. ინვესტორმა შეიძინა მიწა კორპუსის ასაშენებლად, მაგრამ მერიამ უარი უთხრა მიწის ნაკვეთის სამშენებლოდ გამოყენების პირობების დამტკიცებაზე ზონალური შეუსაბამობის ან სატრანსპორტო კვლევის არარსებობის გამო. იურისტი ეხმარება ხარვეზის გამოსწორებაში ან ასაჩივრებს უარს.
მეორე შემთხვევაა „პროექტის ცვლილება“. მშენებლობის პროცესში დამკვეთს სურს სართულის დამატება ან ფასადის შეცვლა. ნებისმიერი გადახრა დამტკიცებული პროექტიდან მოითხოვს ახალ შეთანხმებას (კორექტირებას). უნებართვო ცვლილება იწვევს დიდ ჯარიმებს.
მესამე სცენარია „მეზობლების საჩივარი“. მეზობლები ასაჩივრებენ გაცემულ ნებართვას, რადგან მშენებლობა მათ ხედს უზღუდავს ან ინსოლაციის ნორმებს არღვევს. ეს იწვევს მშენებლობის შეჩერებას. იურისტი იცავს დეველოპერის ინტერესებს სასამართლოში.
მეოთხე სიტუაციაა „ვადის გაგრძელება“. მშენებლობა ვერ დასრულდა ნებართვით განსაზღვრულ ვადაში. საჭიროა ნებართვის მოქმედების ვადის გაგრძელება, რათა არ დაეკისროს კომპანიას საურავები.
მშენებლობის ნებართვები რეგულირდება მთელი რიგი საკანონმდებლო აქტებით:
• საქართველოს კანონი „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი“: ეს არის ძირითადი კანონი, რომელიც განსაზღვრავს მშენებლობის ნებართვის გაცემის ზოგად პრინციპებსა და ობიექტების კლასებს (I-დან V კლასამდე).
• საქართველოს მთავრობის დადგენილება №57: „მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესისა და სანებართვო პირობების შესახებ“. ეს დოკუმენტი დეტალურად არეგულირებს პროცედურებს.
• ტექნიკური რეგლამენტი „შენობა-ნაგებობის უსაფრთხოების წესები“ (დადგენილება №41): ადგენს უსაფრთხოების სტანდარტებს, რომლებსაც პროექტი უნდა აკმაყოფილებდეს.
• კანონი „სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი“: ახალი კოდექსი, რომელიც არეგულირებს სივრცით მოწყობას და ზედამხედველობას.
პროცესი იწყება განაცხადის მომზადებით ელექტრონულ პორტალზე (მაგ. tas.ge თბილისში). იურისტი და არქიტექტორი ერთობლივად ამზადებენ დოკუმენტაციას. პირველ ეტაპზე ხდება მიწის ნაკვეთის გამოყენების პირობების დადგენა. შემდეგ თანხმდება არქიტექტურული პროექტი, კონსტრუქციული სქემა და სხვა საინჟინრო ნაწილები. საბოლოოდ გაიცემა ნებართვა და იწყება მშენებლობა. მშენებლობის განმავლობაში იურისტი უზრუნველყოფს ზედამხედველობის სამსახურთან ურთიერთობას, ხოლო დასრულების შემდეგ — ობიექტის ჩაბარებას (ექსპლუატაციაში მიღებას).
სამშენებლო ნებართვების სფერო საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე ბიუროკრატიული და ცვალებადია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან ადმინისტრაციულ და სამშენებლო სამართალში. მათ იციან, როგორ აირიდონ თავიდან ტიპური შეცდომები, შეამცირონ რისკები და უზრუნველყონ პროექტის დროული დაწყება და დასრულება. ენდეთ პროფესიონალებს თქვენი ინვესტიციის დასაცავად.