დავა სახელფასო დავალიანებასა და ზეგანაკვეთურზე
როგორ ანაზღაურდება ზეგანაკვეთური სამუშაო?
კვირაში 40 საათზე (ზოგ შემთხვევაში 48 საათზე) მეტი ნამუშევარი დრო ითვლება ზეგანაკვეთურად და უნდა ანაზღაურდეს გაზრდილი ტარიფით, რაც არ უნდა იყოს ხელფასის საათობრივი განაკვეთის 125%-ზე ნაკლები.
რა ვადაში უნდა მომცეს დამსაქმებელმა საბოლოო ანგარიშსწორება?
შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტისას დამსაქმებელი ვალდებულია მოახდინოს საბოლოო ანგარიშსწორება არაუგვიანეს 7 კალენდარული დღისა. დაგვიანების შემთხვევაში ირიცხება პირგასამტეხლო.
რა ვქნა, თუ ხელფასს მიგვიანებენ?
თუ დაგვიანება აღემატება 1 თვეს, ეს შეიძლება ჩაითვალოს იძულებით მოცდენად. თქვენ გაქვთ უფლება მოითხოვოთ დავალიანება + 0.07% პირგასამტეხლო ყოველ გადაცილებულ დღეზე.
ანაზღაურდება თუ არა გამოუყენებელი შვებულება?
დიახ, სამსახურიდან წასვლისას დამსაქმებელი ვალდებულია აგინაზღაუროთ გამოუყენებელი შვებულების დღეები.
შრომის ანაზღაურება დასაქმებულის ფუნდამენტური უფლებაა, თუმცა სახელფასო დავალიანებები და ზეგანაკვეთური სამუშაოს აუნაზღაურებლობა საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული პრობლემაა. ბევრი დამსაქმებელი არღვევს კანონს, როდესაც აიძულებს თანამშრომლებს იმუშაონ დადგენილ დროზე მეტ ხანს დამატებითი ანაზღაურების გარეშე, აგვიანებს ხელფასის გაცემას ან არასწორად ანგარიშობს შვებულებისა და ბიულეტენის თანხებს. „დავა სახელფასო დავალიანებასა და ზეგანაკვეთურზე“ არის სერვისი, რომელიც ეხმარება დასაქმებულებს დაიბრუნონ კუთვნილი თანხა, მათ შორის დაგვიანების ყოველ დღეზე დარიცხული პირგასამტეხლო (0.07%).
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ადვოკატები გთავაზობთ ეფექტურ დახმარებას ფინანსური შრომითი დავების მოგვარებაში. მომსახურება მოიცავს:
• დავალიანების კალკულაციას: ზუსტი გაანგარიშება, რამდენი აქვს დამსაქმებელს დავალიანება ძირითადი ხელფასის, ზეგანაკვეთური საათების (გაზრდილი ტარიფით) და გამოუყენებელი შვებულების სახით.
• ზეგანაკვეთური სამუშაოს მტკიცებას: მტკიცებულებების შეგროვება (საშვი სისტემის მონაცემები, მიმოწერა, მოწმეები), რომ ფაქტობრივად შესრულდა სამუშაო არასამუშაო დროს.
• საბოლოო ანგარიშსწორების მოთხოვნას: სამსახურიდან წასვლისას საბოლოო ანგარიშსწორების დაგვიანების შემთხვევაში, თანხის ამოღებას პირგასამტეხლოსთან ერთად.
• შრომის ინსპექციასთან ურთიერთობას: საჩივრის შეტანა ინსპექციაში, რათა დადგინდეს იძულებითი შრომის ან ზეგანაკვეთურის გადაუხდელობის ფაქტი.
• სასამართლო დავას: სარჩელის შეტანა დავალიანების იძულებითი წესით ამოღების მიზნით.
სახელფასო დავები ხშირია სარესტორნო ბიზნესში, მშენებლობასა და საცალო ვაჭრობაში, სადაც ცვლის ხანგრძლივობა ხშირად აღემატება კანონით დაშვებულ 40 ან 48 საათს კვირაში. მაგალითად, მიმტანი მუშაობს კვირაში 60 საათს, მაგრამ იღებს ფიქსირებულ ხელფასს. კანონით, 40 საათის ზევით ნამუშევარი დრო უნდა ანაზღაურდეს გაზრდილი ტარიფით (მინიმუმ 125%-ით). იურისტი დაგეხმარებათ დაიანგარიშოთ ეს სხვაობა და მოითხოვოთ ის უკანასკნელი 3 წლის პერიოდისთვის.
საქართველოს შრომის კოდექსი (მუხლი 31) მკაცრად არეგულირებს შრომის ანაზღაურების დროსა და ფორმას. ხელფასი უნდა გაიცეს თვეში ერთხელ მაინც. დაგვიანების შემთხვევაში დამსაქმებელს ეკისრება პირგასამტეხლო ყოველ გადაცილებულ დღეზე. ასევე, კოდექსი განსაზღვრავს ზეგანაკვეთური სამუშაოს ანაზღაურების ვალდებულებას. მტკიცების ტვირთი სამუშაო დროის აღრიცხვაზე დამსაქმებელს ეკისრება, რაც დასაქმებულის პოზიციას აძლიერებს.
პროცესი იწყება წერილობითი პრეტენზიის გაგზავნით დამსაქმებელთან. ხშირად, როდესაც კომპანია ხედავს კვალიფიციურ იურიდიულ მოთხოვნას და პირგასამტეხლოს ზრდის რისკს, ის თანხმდება დავალიანების დაფარვას სასამართლოს გარეშე. თუ არა, საქმე მიდის სასამართლოში, სადაც ასევე შესაძლებელია იურიდიული ხარჯების მოთხოვნა.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც დაგეხმარებათ დაიბრუნოთ თქვენი პატიოსანი შრომით გამომუშავებული თანხა. შრომა უნდა იყოს ანაზღაურებადი, და ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ ამ უფლების დაცვას.