სახელფასო დავები არის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული კატეგორია შრომით სამართალში, რომელიც ეხება დამსაქმებლის მიერ დასაქმებულისთვის კუთვნილი ანაზღაურების გადაუხდელობას, დაგვიანებას ან არასრულად გადახდას. ეს სერვისი მოიცავს როგორც მიმდინარე ხელფასის, ისე საბოლოო ანგარიშსწორების (გათავისუფლებისას), ზეგანაკვეთურის ანაზღაურების, გამოუყენებელი შვებულების კომპენსაციისა და დაპირებული ბონუსების/პრემიების მოთხოვნას. საქართველოს შრომის კოდექსი მკაცრად იცავს დასაქმებულის უფლებას შრომის ანაზღაურებაზე და ადგენს, რომ ხელფასის დაგვიანება ყოველ გადაცილებულ დღეზე პირგასამტეხლოს დარიცხვას იწვევს (0.07%-ის ოდენობით).
სახელფასო დავების მოგვარება მოითხოვს დეტალურ ფინანსურ და იურიდიულ ანალიზს. ხშირად, დამსაქმებლები ცდილობენ თავი აარიდონ ზეგანაკვეთურის გადახდას სამუშაო დროის არასწორი აღრიცხვით ან ბონუსების „ნებაყოფლობითი“ ხასიათის მოშველიებით. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული ადვოკატები დაგეხმარებიან დავალიანების ზუსტ გაანგარიშებაში, მტკიცებულებების (საბანკო ამონაწერები, ტაბელები) მოპოვებაში და კუთვნილი თანხის იძულებით ამოღებაში სასამართლო გზით ან მოლაპარაკების შედეგად.
რას მოიცავს სახელფასო დავების მოგვარების სერვისი?
- დავალიანების გაანგარიშება: ძირითადი ხელფასის, ზეგანაკვეთურის, უქმე დღეებში მუშაობისა და გამოუყენებელი შვებულების კომპენსაციის ზუსტი კალკულაცია.
- პირგასამტეხლოს მოთხოვნა: დაგვიანებული დღეების მიხედვით კანონით გათვალისწინებული პირგასამტეხლოს (0.07%) დარიცხვა და მოთხოვნა.
- იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება: უკანონო გათავისუფლების შემთხვევაში, გაცდენილი პერიოდის სრული ანაზღაურების მოთხოვნა.
- ბონუსებისა და დანამატების დავა: შრომითი ხელშეკრულებით ან შინაგანაწესით გათვალისწინებული პრემიების გადახდის სამართლებრივი დასაბუთება.
- სასამართლო წარმომადგენლობა: სარჩელის მომზადება და კლიენტის ინტერესების დაცვა ყველა ინსტანციის სასამართლოში.
- აღსრულების მექანიზმები: სასამართლო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, სააღსრულებო ბიუროსთან მუშაობა თანხის რეალურად ამოსაღებად.
ტიპური სცენარია თანამშრომელი, რომელიც გაათავისუფლეს სამსახურიდან, მაგრამ დამსაქმებელმა არ ჩაურიცხა ბოლო თვის ხელფასი და არ აუნაზღაურა 2 წლის განმავლობაში დაგროვილი შვებულება. ასეთ დროს საჭიროა მყისიერი სამართლებრივი რეაგირება. მეორე სცენარია „ფარული“ ზეგანაკვეთური სამუშაო, როდესაც თანამშრომელი რეგულარულად რჩებოდა ოფისში სამუშაო საათების შემდეგ, მაგრამ კომპანია უარს აცხადებს ამის ანაზღაურებაზე. მესამე შემთხვევაა კომპანიის გადახდისუუნარობა, როდესაც საჭიროა დავალიანების აღიარება გაკოტრების რეჟიმში.
სახელფასო დავები რეგულირდება საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს შრომის კოდექსი“ (მუხლი 31 - შრომის ანაზღაურების ფორმა, ადგილი და ვადა). კანონი იმპერატიულად ადგენს, რომ შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტისას საბოლოო ანგარიშსწორება უნდა მოხდეს არაუგვიანეს 7 კალენდარული დღისა. ამ ვადის დარღვევა იწვევს პირგასამტეხლოს დაკისრებას. ხანდაზმულობის ვადა სახელფასო მოთხოვნებზე არის 1 წელი შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტიდან.
პროცესი იწყება ფინანსური დოკუმენტაციის აუდიტით (ხელშეკრულება, ბანკის ამონაწერი). იურისტი ამზადებს გაანგარიშებას და აგზავნის გამაფრთხილებელ წერილს (Pre-litigation letter) დამსაქმებელთან. ხშირად, დამსაქმებლები ამ ეტაპზევე თანხმდებიან დავალიანების დაფარვაზე, რათა თავიდან აიცილონ სასამართლო ხარჯები. თუ შეთანხმება ვერ შედგა, სარჩელი შედის სასამართლოში. სასამართლო პროცესი შეიძლება მოიცავდეს ბუღალტრული ექსპერტიზის დანიშვნას.
სახელფასო დავებში დრო ფულია. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ მსგავსი დავების წარმატებით დასრულების გამოცდილება და იციან, როგორ აიძულონ არაკეთილსინდისიერი დამსაქმებელი, შეასრულოს ფინანსური ვალდებულებები.