სამსახურიდან უკანონო გათავისუფლება (შრომის კოდექსი)
რა ვადაში უნდა შევიტანო სარჩელი გათავისუფლებაზე?
თქვენ გაქვთ ზუსტად 30 კალენდარული დღე იმ მომენტიდან, როცა ჩაგბარდათ ბრძანება გათავისუფლების შესახებ ან მიიღეთ შეტყობინება. ვადის გაშვება იწვევს სარჩელის არმიღებას.
რა კომპენსაცია მეკუთვნის უკანონო გათავისუფლებისთვის?
სასამართლო ჩვეულებრივ აკისრებს იძულებითი განაცდურის (ხელფასის) სრულ ანაზღაურებას გათავისუფლების დღიდან გადაწყვეტილების აღსრულებამდე, პლუს სამსახურში აღდგენას ან კომპენსაციას აღდგენის ნაცვლად.
შეუძლია თუ არა დამსაქმებელს გამათავისუფლოს ზეპირი შეტყობინებით?
არა, შრომის კოდექსი ითხოვს წერილობით დასაბუთებას. თუ ბრძანება არ მოგცეს, უნდა მოითხოვოთ წერილობით და გაასაჩივროთ ფაქტობრივი გათავისუფლება.
ვინ იხდის სასამართლოს ხარჯებს?
თუ მოიგებთ, სასამართლო ხარჯებს და ადვოკატის ჰონორარს (გონივრულ ფარგლებში) დააკისრებს დამსაქმებელს.
სამსახურიდან უკანონო გათავისუფლება არის ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე შრომითი დავა, რომელიც უშუალოდ ეხება ადამიანის საარსებო წყაროს. საქართველოს შრომის კოდექსის 37-ე მუხლი ამომწურავად ჩამოთვლის შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლებს (მაგ. ეკონომიკური აუცილებლობა, ვალდებულების დარღვევა, არაკომპეტენტურობა). ნებისმიერი გათავისუფლება, რომელიც არ ემყარება ამ საფუძვლებს ან არღვევს პროცედურულ წესებს (მაგ. წინასწარი შეტყობინება), ითვლება უკანონოდ. უკანონოდ გათავისუფლებულ პირს აქვს უფლება, მოითხოვოს სამსახურში აღდგენა და იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება გათავისუფლების დღიდან გადაწყვეტილების აღსრულებამდე.
ეს სერვისი განკუთვნილია როგორც დასაქმებულებისთვის, რომლებიც თვლიან, რომ მათი უფლებები დაირღვა, ასევე დამსაქმებლებისთვის, რომლებსაც სურთ დაიცვან თავი უსაფუძვლო სარჩელებისგან. ხშირია შემთხვევები, როდესაც გათავისუფლების ნამდვილი მიზეზი არის დისკრიმინაცია, პირადი ანგარიშსწორება ან ორსულობა, რაც შენიღბულია „რეორგანიზაციით“. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ადვოკატები დაგეხმარებიან გათავისუფლების ბრძანების კანონიერების შეფასებაში, სტრატეგიის შემუშავებასა და თქვენი ინტერესების დაცვაში სასამართლოში.
რას მოიცავს უკანონო გათავისუფლების დაცვის სერვისი?
• გათავისუფლების ბრძანების ანალიზი: შეფასება, რამდენად დასაბუთებულია ბრძანება და შეიცავს თუ არა ის ფაქტობრივ და სამართლებრივ საფუძვლებს.
• სამსახურში აღდგენის მოთხოვნა: სარჩელის მომზადება პირვანდელ პოზიციაზე აღდგენის მოთხოვნით (ან ტოლფას პოზიციაზე).
• კომპენსაციის მოთხოვნა: იძულებითი განაცდურის ანაზღაურების და, აღდგენის შეუძლებლობის შემთხვევაში, დამატებითი კომპენსაციის მოთხოვნა.
• დამსაქმებლის დაცვა: კომპანიის ინტერესების დაცვა, თუ გათავისუფლება იყო კანონიერი და დოკუმენტურად გამართული (მაგ. დისციპლინური გადაცდომის მტკიცებულებები).
• მტკიცებულებების შეგროვება: შიდა მიმოწერის, აუდიო-ვიდეო მასალებისა და მოწმეთა ჩვენებების მოპოვება პოზიციის გასამყარებლად.
• მოლაპარაკება: დავის სასამართლოს გარეშე დასრულება კომპენსაციის სანაცვლოდ (მორიგება).
ტიპური სცენარია „რეორგანიზაცია“, როდესაც რეალურად შტატი არ მცირდება, არამედ ძველ თანამშრომელს უშვებენ და მის ადგილზე ახალს იყვანენ სხვა სახელით. ეს ფიქტიური რეორგანიზაციაა და ადვილად საჩივრდება. მეორე სცენარია დისციპლინური გადაცდომა, როდესაც თანამშრომელს ათავისუფლებენ მცირე დაგვიანების გამო, მაშინ როცა სხვებს იგივეს პატიობენ (დისკრიმინაციული მიდგომა). მესამე შემთხვევაა დამსაქმებელი, რომელმაც სწორად გაათავისუფლა არაკომპეტენტური კადრი, მაგრამ დაავიწყდა წერილობითი გაფრთხილების მიცემა, რის გამოც ახლა სასამართლო დავა ემუქრება.
დავა ეფუძნება საქართველოს შრომის კოდექსის 37-ე (შეწყვეტის საფუძვლები), 38-ე (შეწყვეტის წესი) და 48-ე (დავის გადაწყვეტა) მუხლებს. უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკით, მტკიცების ტვირთი, რომ გათავისუფლება იყო კანონიერი, ეკისრება დამსაქმებელს. სარჩელის შეტანის ვადა მკაცრად განსაზღვრულია — 30 კალენდარული დღე გათავისუფლების ბრძანების ჩაბარებიდან.
პროცესი იწყება ვადების შემოწმებით (30 დღე). ადვოკატი ამზადებს სარჩელს და შეაქვს სასამართლოში. პარალელურად, შესაძლებელია ყადაღის დადება დამსაქმებლის ქონებაზე მოთხოვნის უზრუნველსაყოფად. სასამართლო პროცესზე მხარეები ცვლიან არგუმენტებს. თუ სასამართლო გააუქმებს ბრძანებას, დამსაქმებელი ვალდებულია აღადგინოს პირი და გადაუხადოს განაცდური.
უკანონო გათავისუფლების საქმეებში დეტალებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით შრომის სამართლის ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ მაღალი წარმატების მაჩვენებელი მსგავს დავებში და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი კარიერა და ფინანსური სტაბილურობა.