შიდა მოკვლევა შევიწროების ფაქტზე (Harassment Investigation) არის კრიტიკული მნიშვნელობის პროცედურა, რომელიც დამსაქმებელმა უნდა ჩაატაროს დისკრიმინაციის, ბულინგის ან სექსუალური შევიწროების შესახებ საჩივრის მიღებისთანავე. საქართველოს შრომის კოდექსი და ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობა ავალდებულებს კომპანიებს, ჰქონდეთ რეაგირების მექანიზმები და უზრუნველყონ უსაფრთხო სამუშაო გარემო. არასწორად ჩატარებული ან მიკერძოებული გამოძიება არა მხოლოდ ლახავს მხარეების უფლებებს, არამედ ზრდის კომპანიის სამართლებრივ და რეპუტაციულ რისკებს. როდესაც საჩივარი ეხება მაღალი რანგის მენეჯერს ან სიტუაცია რთულია, შიდა რესურსებით გამოძიება ხშირად ვერ უზრუნველყოფს საჭირო ნეიტრალიტეტს.
Legal.ge გთავაზობთ დამოუკიდებელი იურისტ-გამომძიებლების მომსახურებას, რომლებიც ჩაატარებენ ობიექტურ და პროფესიონალურ შიდა მოკვლევას. მომსახურება მოიცავს:
- საჩივრის წინასწარ შეფასებას: ფაქტების პირველადი ანალიზი იმის დასადგენად, არის თუ არა საფუძველი მოკვლევის დასაწყებად.
- მხარეების და მოწმეების გამოკითხვას: კონფიდენციალური ინტერვიუების ჩატარება სავარაუდო მსხვერპლთან, ბრალდებულთან და თვითმხილველებთან, ფსიქოლოგიური უსაფრთხოების ნორმების დაცვით.
- მტკიცებულებების ანალიზს: ელექტრონული მიმოწერის, ვიდეოჩანაწერების და სხვა დოკუმენტების შესწავლა.
- დასკვნის მომზადებას: დეტალური ანგარიშის შედგენა ფაქტობრივი გარემოებების, სამართლებრივი შეფასებისა და რეკომენდაციების (მაგ. დისციპლინური ზომები) შესახებ.
- კონფიდენციალურობის დაცვას: პროცესის ისე წარმართვა, რომ არ მოხდეს ინფორმაციის გაჟონვა და მხარეების რეპუტაციის შელახვა.
დამოუკიდებელი მოკვლევა აუცილებელია ისეთ სცენარებში, როგორიცაა: თანამშრომელი უჩივის დირექტორს სექსუალური შევიწროების გამო და HR დეპარტამენტი ვერ იქნება ობიექტური ინტერესთა კონფლიქტის გამო. ან, კომპანიაში ვრცელდება ხმები სისტემური ბულინგის შესახებ და მენეჯმენტს სურს გაარკვიოს სიმართლე. ასევე, როდესაც კომპანიას ემუქრება სასამართლო დავა, დამოუკიდებელი ექსპერტის დასკვნა არის ძლიერი მტკიცებულება იმისა, რომ დამსაქმებელმა მიიღო გონივრული ზომები.
საქართველოს კანონმდებლობა დამსაქმებელს აკისრებს პასუხისმგებლობას, დაიცვას დასაქმებული შევიწროებისგან. თუ დამსაქმებელმა იცოდა ფაქტის შესახებ და არ მოახდინა რეაგირება, მას შეიძლება დაეკისროს სოლიდარული პასუხისმგებლობა ზიანის ანაზღაურებაზე. მოკვლევის ჩატარება არის სწორედ ის "რეაგირება", რომელსაც კანონი ითხოვს. მნიშვნელოვანია, რომ პროცესი იყოს სამართლიანი (Due Process) — ბრალდებულსაც უნდა მიეცეს თავის დაცვის საშუალება.
პროცესი იწყება მანდატის განსაზღვრით. გარე გამომძიებელი იღებს წვდომას საჭირო ინფორმაციაზე და იწყებს მუშაობას. მოკვლევის დასრულების შემდეგ, კომპანია იღებს დასაბუთებულ დასკვნას, რომელიც ეხმარება მიიღოს სწორი გადაწყვეტილება (მაგ. გათავისუფლება, გაფრთხილება ან გამართლება) და დაიცვას თავი შესაძლო სასამართლო დავისგან.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ექსპერტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან მართოთ კრიზისი პროფესიონალურად. ობიექტური მოკვლევა არის ჯანსაღი ორგანიზაციული კულტურის ნიშანი.