შრომითი დავის მედიაცია არის კონფლიქტის მოგვარების ცივილური, სწრაფი და ნაკლებად ხარჯიანი გზა, სადაც ნეიტრალური მესამე პირი (მედიატორი) ეხმარება დამსაქმებელსა და დასაქმებულს შეთანხმების მიღწევაში. საქართველოს კანონმდებლობა, განსაკუთრებით კოლექტიური დავების შემთხვევაში, სავალდებულო მედიაციის პროცედურებსაც ითვალისწინებს. ინდივიდუალური დავების დროს კი მედიაცია ნებაყოფლობითია, თუმცა ძალიან ეფექტური. სასამართლო დავისგან განსხვავებით, რომელიც ორიენტირებულია წარსულზე და „მტყუან-მართალზე“, მედიაცია ორიენტირებულია მომავალზე და ინტერესებზე. ეს საშუალებას აძლევს მხარეებს, შეინარჩუნონ ურთიერთობა ან მშვიდობიანად დაშორდნენ.
მედიაციის პროცესი კონფიდენციალურია, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია კომპანიის რეპუტაციისთვის. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები არიან სერტიფიცირებული მედიატორები და ადვოკატები, რომლებსაც აქვთ მოლაპარაკების წარმართვის გამოცდილება. ისინი დაგეხმარებიან მოამზადოთ პოზიცია მედიაციისთვის, შეიმუშაოთ სტრატეგია და გააფორმოთ ისეთი მორიგების აქტი, რომელიც იქნება იურიდიულად აღსრულებადი.
რას მოიცავს შრომითი დავის მედიაციის სერვისი?
- წარმომადგენლობა მედიაციაში: კლიენტის (დამსაქმებლის ან დასაქმებულის) ინტერესების დაცვა მედიაციის სესიებზე და მოლაპარაკებებში.
- მედიატორის შერჩევა: კვალიფიციური და ნეიტრალური მედიატორის შერჩევა საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის რეესტრიდან.
- სამედიაციო შეთანხმების მომზადება: მორიგების პირობების იურიდიულად გამართული ტექსტის შედგენა, რომელიც დააკმაყოფილებს ორივე მხარეს.
- აღსრულების უზრუნველყოფა: სამედიაციო შეთანხმების სასამართლოში წარდგენა და მისი აღსრულებად დოკუმენტად ქცევა.
- კოლექტიური დავების მედიაცია: პროფკავშირებთან ან დასაქმებულთა ჯგუფთან მოლაპარაკებების მართვა სახელმწიფოს მიერ დანიშნულ მედიატორთან.
- კონფლიქტის ანალიზი: დავის რეალური მიზეზების დადგენა და კრეატიული გადაწყვეტილებების (მაგ. რეკომენდაცია, კომპენსაცია, ტრენინგი) შეთავაზება.
ტიპური სცენარია ტოპ-მენეჯერის გათავისუფლება, რომელსაც აქვს წვდომა კონფიდენციალურ ინფორმაციაზე. სასამართლო დავა საზიანოა კომპანიისთვის. მედიაციით შესაძლებელია „ოქროს შუალედის“ პოვნა კომპენსაციასა და დუმილის ვალდებულებას შორის. მეორე სცენარია კოლექტიური დავა ხელფასების ზრდაზე, სადაც გაფიცვის თავიდან ასაცილებლად საჭიროა მედიატორის ჩართვა. მესამე შემთხვევაა დისკრიმინაციის ბრალდება, სადაც მხარეებს სურთ კონფიდენციალურობა და ბოდიშის მოხდა ფინანსურ კომპენსაციასთან ერთად.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „მედიაციის შესახებ“ და შრომის კოდექსი (თავი XII - კოლექტიური დავა). შრომის კოდექსი ავალდებულებს მხარეებს, კოლექტიური დავის დროს გაიარონ მედიაციის პროცედურა გაფიცვამდე. ინდივიდუალურ დავებზე მედიაცია ნებაყოფლობითია, თუმცა სასამართლომ შეიძლება საქმე გადასცეს მედიაციას (სასამართლო მედიაცია).
პროცესი იწყება მედიაციის ინიცირებით (შეთავაზება მეორე მხარეს). თანხმობის შემთხვევაში ინიშნება მედიატორი. ტარდება მოსამზადებელი და ერთობლივი სესიები. იურისტი ეხმარება კლიენტს რეალისტური მოლოდინების ჩამოყალიბებაში. შეთანხმების მიღწევისას ფორმდება აქტი, რომელიც სავალდებულოა შესასრულებლად.
მედიაცია ზოგავს დროს, ფულს და ნერვებს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც ორიენტირებულნი არიან შედეგზე და არა გაუთავებელ პროცესებზე. ისინი დაგეხმარებიან კონფლიქტის „მოგება-მოგება“ (Win-Win) პრინციპით დასრულებაში.