სოციალური დაცვის შეღავათები
რამდენია დეკრეტული დახმარება სახელმწიფოსგან?
სახელმწიფო გასცემს ერთჯერად დახმარებას 1000 ლარის ოდენობით. კერძო სექტორში დასაქმებულთათვის დამატებითი ანაზღაურება დამოკიდებულია დამსაქმებელთან შეთანხმებაზე.
შეიძლება თუ არა საპენსიო დანაზოგის გატანა პენსიაზე გასვლამდე?
ზოგადი წესით არა, თუმცა კანონი ითვალისწინებს გამონაკლისებს (მაგ. მუდმივი შრომისუნარობის დაკარგვა, ქვეყნიდან სამუდამოდ გასვლა გარკვეული პირობებით).
როგორ გავასაჩივრო მაღალი სოციალური ქულა?
უნდა მიმართოთ სოციალური მომსახურების სააგენტოს ხელახალი გადამოწმების მოთხოვნით. თუ შედეგი არ შეიცვალა, შესაძლებელია სასამართლოში გასაჩივრება.
აქვს თუ არა უცხოელს პენსიის უფლება საქართველოში?
უცხო ქვეყნის მოქალაქეს აქვს უფლება ისარგებლოს დაგროვებითი პენსიით, თუ ის ლეგალურად იყო დასაქმებული და იხდიდა შენატანებს.
სოციალური დაცვის შეღავათები საქართველოში მოიცავს სახელმწიფო დახმარებების ფართო სპექტრს, რომელიც განკუთვნილია მოქალაქეების ფინანსური მხარდაჭერისთვის ცხოვრების სხვადასხვა ეტაპზე ან კრიზისულ სიტუაციებში. ეს სისტემა აერთიანებს საპენსიო უზრუნველყოფას, დეკრეტულ და ბავშვის მოვლის დახმარებას, სოციალურად დაუცველთა შემწეობებსა და ჯანდაცვის სუბსიდირებას. ხშირად მოქალაქეებს უჭირთ გაერკვიონ რთულ ბიუროკრატიულ პროცედურებში, განსაზღვრონ საკუთარი უფლებები და მიიღონ კუთვნილი დახმარება სახელმწიფოსგან. იურიდიული დახმარება ამ სფეროში გულისხმობს კლიენტის წარმომადგენლობას ადმინისტრაციულ ორგანოებთან (სოციალური მომსახურების სააგენტო, საპენსიო სააგენტო) და დავების წარმოებას დახმარების დანიშვნის ან აღდგენის მიზნით.
რას მოიცავს სოციალური დაცვის შეღავათების სერვისი?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გეხმარებიან სოციალური პაკეტებით სრულყოფილად სარგებლობაში:
• ასაკობრივი და დაგროვებითი პენსია: კონსულტაცია საპენსიო ასაკის მიღწევისას პენსიის დანიშვნის პროცედურებზე, ასევე დაგროვებითი საპენსიო სქემიდან თანხის გატანის ან მემკვიდრეობით მიღების საკითხებზე.
• დეკრეტული და ბავშვის მოვლის დახმარება: დამსაქმებლისგან და სახელმწიფოსგან კუთვნილი ანაზღაურების (ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულება) მიღების უზრუნველყოფა.
• სოციალურად დაუცველის სტატუსი: სარეიტინგო ქულების მინიჭებასთან დაკავშირებული დავები, ხელახალი შემოწმების მოთხოვნა და უკანონოდ შეწყვეტილი საარსებო შემწეობის აღდგენა.
• ჯანმრთელობის დაზღვევა და სახელმწიფო პროგრამები: საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართვა და სამედიცინო მომსახურების დაფინანსების პრობლემების მოგვარება.
• კომპენსაცია სამსახურებრივი მოვალეობის დროს მიღებული ზიანისთვის: დახმარება იმ პირებისთვის, რომლებმაც ჯანმრთელობის დაზიანება მიიღეს სამუშაო ადგილზე.
იურიდიული დახმარება განსაკუთრებით აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
• სოციალური დახმარების შეწყვეტა: როდესაც ოჯახს უსამართლოდ უუქმებენ სოციალურად დაუცველის სტატუსს (მაგალითად, საოჯახო ტექნიკის შეძენის ან ოჯახის წევრის დროებითი დასაქმების გამო).
• დეკრეტული ანაზღაურების დაგვიანება: როდესაც კერძო დამსაქმებელი უარს ამბობს საჭირო დოკუმენტაციის გაცემაზე ან სახელმწიფო აგვიანებს 1000-ლარიანი დახმარების ჩარიცხვას.
• საპენსიო დანაზოგის პრობლემები: როდესაც პირი ტოვებს საქართველოს მოქალაქეობას ან გადის ქვეყნიდან და სურს საპენსიო შენატანების დაბრუნება.
• მარჩენალდაკარგულის პენსია: არასრულწლოვანი შვილების ან შრომისუუნარო ოჯახის წევრებისთვის პენსიის დანიშვნა ოჯახის მარჩენალის გარდაცვალების შემდეგ.
სოციალური უზრუნველყოფის სისტემა რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი კანონით. "სახელმწიფო პენსიის შესახებ" საქართველოს კანონი განსაზღვრავს ასაკობრივი პენსიის მიღების წესებს. "დაგროვებითი პენსიის შესახებ" კანონი არეგულირებს დასაქმებულთა სავალდებულო საპენსიო შენატანებსა და მათ განკარგვას.
დეკრეტული შვებულების ანაზღაურება რეგულირდება საქართველოს შრომის კოდექსით, რომელიც ავალდებულებს დამსაქმებელს მისცეს დასაქმებულს შვებულება, ხოლო სახელმწიფო გასცემს ერთჯერად ფულად დახმარებას. "სოციალური დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონი ადგენს მიზნობრივი სოციალური დახმარების (საარსებო შემწეობის) სისტემას, რომელიც ეფუძნება ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასებას.
იურისტი დაგეხმარებათ ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვაში:
1. სიტუაციის ანალიზი: კლიენტის უფლებების დადგენა მოქმედი კანონმდებლობის მიხედვით.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: განცხადებების, ცნობების და საჩივრების შედგენა სოციალური მომსახურების სააგენტოსთვის.
3. ადმინისტრაციული გასაჩივრება: უარყოფითი გადაწყვეტილების (მაგ. მაღალი სარეიტინგო ქულის) გასაჩივრება ზემდგომ ორგანოში.
4. სასამართლო წარმომადგენლობა: თუ ადმინისტრაციული გზით პრობლემა არ გვარდება, სარჩელის შეტანა სასამართლოში სოციალური გასაცემლის აღდგენის მოთხოვნით.
სოციალური დაცვის სისტემა ხშირად გაუმჭვირვალე და რთულია ჩვეულებრივი მოქალაქისთვის. მცირე შეცდომამ დოკუმენტებში შეიძლება გამოიწვიოს დახმარების შეწყვეტა თვეების განმავლობაში. Legal.ge-ს სპეციალისტები კარგად იცნობენ ადმინისტრაციულ პროცედურებს და სააგენტოს მუშაობის სპეციფიკას. მათი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი სოციალური უფლებები და მიიღოთ ის ფინანსური მხარდაჭერა, რაც კანონით გეკუთვნით.