თანაბარი შესაძლებლობების პოლიტიკა (HR Compliance)
რა კითხვების დასმა იკრძალება გასაუბრებაზე?
იკრძალება კითხვები რელიგიაზე, პოლიტიკურ შეხედულებებზე, სექსუალურ ორიენტაციაზე, ოჯახურ მდგომარეობასა და შვილების ყოლის გეგმებზე, თუ ეს პირდაპირ არ უკავშირდება სამუშაოს.
როგორ ამოწმებს შრომის ინსპექცია დისკრიმინაციას?
ინსპექცია ამოწმებს დოკუმენტაციას, ესაუბრება თანამშრომლებს და შეიძლება განახორციელოს მოულოდნელი ვიზიტი საჩივრის საფუძველზე.
რა არის გენდერული სახელფასო სხვაობის აუდიტი?
ეს არის ანალიზი, რომელიც ადგენს, იღებენ თუ არა ქალები და კაცები თანაბარ ანაზღაურებას თანაბარი ღირებულების შრომისთვის.
სავალდებულოა თუ არა აუდიტის ჩატარება?
კანონი აუდიტს არ ავალდებულებს, მაგრამ შესაბამისობის დარღვევა იწვევს დაჯარიმებას. აუდიტი არის პრევენციული ზომა.
თანაბარი შესაძლებლობების პოლიტიკის დაცვა და შესაბამისობის უზრუნველყოფა (Equal Opportunity Compliance) არის კრიტიკული მნიშვნელობის HR პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს დამსაქმებლის საქმიანობის სრულ შესაბამისობას საქართველოს ანტიდისკრიმინაციულ კანონმდებლობასთან. განსხვავებით ზოგადი პოლიტიკის წერისგან, ეს სერვისი ფოკუსირებულია აუდიტზე, მონიტორინგსა და პრაქტიკულ აღსრულებაზე. ეს გულისხმობს იმის შემოწმებას, თუ რამდენად სამართლიანია კომპანიის დაქირავების, დაწინაურების, ანაზღაურების და გათავისუფლების პრაქტიკა. დარღვევებმა ამ სფეროში შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფინანსური სანქციები, სასამართლო დავები და რეპუტაციის გამოუსწორებელი ზიანი. შესაბამისობის აუდიტი გაძლევთ გარანტიას, რომ თქვენი HR პროცესები არის გამჭვირვალე, ობიექტური და კანონიერი.
რას მოიცავს თანაბარი შესაძლებლობების შესაბამისობის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები ატარებენ სიღრმისეულ სამართლებრივ და HR აუდიტს, რომელიც მოიცავს:
• ვაკანსიების აუდიტს: სამუშაო აღწერილობებისა და განცხადებების შემოწმებას დისკრიმინაციულ ტექსტებზე (მაგ. ასაკობრივი ან სქესობრივი ცენზის არაპირდაპირი მითითება).
• გასაუბრების პროცესის შეფასებას: ინტერვიუს კითხვარების ანალიზს, რათა გამოირიცხოს კანონით აკრძალული კითხვები (მაგ. ოჯახურ მდგომარეობაზე, გეგმებზე შვილთან დაკავშირებით).
• ანაზღაურების სისტემის ანალიზს (Gender Pay Gap Audit): ხელფასების სტრუქტურის შესწავლას, რათა დადგინდეს, არსებობს თუ არა გაუმართლებელი სხვაობა ქალთა და მამაკაცთა ანაზღაურებას შორის ანალოგიურ პოზიციებზე.
• დაწინაურების კრიტერიუმების შემოწმებას: კარიერული წინსვლის მექანიზმების გამჭვირვალობის შეფასებას.
• შრომითი ხელშეკრულებების რევიზიას: კონტრაქტების ტექსტის შესაბამისობას შრომის კოდექსის ანტიდისკრიმინაციულ მუხლებთან.
• რეკომენდაციების შემუშავებას: გამოვლენილი ხარვეზების აღმოსაფხვრელად კონკრეტული სამოქმედო გეგმის გაწერას.
რისკები, რომლებსაც ეს მომსახურება აგარიდებთ
შესაბამისობის უზრუნველყოფა გიცავთ შემდეგი საფრთხეებისგან:
• სასამართლო დავები: უარი ვაკანსიაზე ან დაწინაურებაზე დისკრიმინაციული ნიშნით არის სარჩელის შეტანის ხშირი საფუძველი.
• სახალხო დამცველის რეაგირება: ომბუდსმენის მიერ დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენა და საჯარო რეკომენდაციის გამოცემა.
• შრომის ინსპექციის ჯარიმები: შრომის ინსპექცია აქტიურად ამოწმებს დისკრიმინაციის აკრძალვის ნორმების შესრულებას.
• რეპუტაციული კრიზისი: სოციალურ მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია უსამართლო მოპყრობის შესახებ ანგრევს ბრენდის იმიჯს.
მომსახურება ეფუძნება საქართველოს ორგანულ კანონს „საქართველოს შრომის კოდექსი“ (განსაკუთრებით მუხლი 2 - შრომითი ურთიერთობის სუბიექტთა თანასწორობა და დისკრიმინაციის აკრძალვა, და მუხლი 5 - წინასახელშეკრულებო ურთიერთობა). კანონი მკაცრად კრძალავს კანდიდატისგან ისეთი ინფორმაციის მოთხოვნას, რომელიც არ უკავშირდება სამუშაოს შესრულებას.
ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“, რომელიც ავალდებულებს დამსაქმებელს, აღმოფხვრას ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია. მტკიცების ტვირთი დამსაქმებელზეა, ამიტომ დოკუმენტურად გამართული HR პროცესები არის ერთადერთი გზა თავის დასაცავად.
1. დოკუმენტაციის მოწოდება: დამსაქმებელი აწვდის აუდიტორს შინაგანაწესს, ვაკანსიის ტექსტებს, სახელფასო უწყისებს (დეპერსონალიზებულს) და სხვა რელევანტურ მასალებს.
2. ინტერვიუები HR-თან: პროცესების პრაქტიკული მიმდინარეობის გარკვევა.
3. ანალიზი და შეფასება: მონაცემების დამუშავება და კანონთან შესაბამისობის დადგენა.
4. ანგარიშის წარდგენა: დეტალური რეპორტი, სადაც მითითებულია რისკები მაღალი, საშუალო და დაბალი პრიორიტეტებით.
5. გამოსწორების მონიტორინგი: დახმარება რეკომენდაციების იმპლემენტაციაში.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები არიან ლიცენზირებული ადვოკატები და სერტიფიცირებული აუდიტორები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება შრომის ინსპექციასთან ურთიერთობაში. მათ ზუსტად იციან, რას ამოწმებს სახელმწიფო ორგანო და როგორ უნდა იყოს გამართული დოკუმენტაცია, რომ კომპანიამ თავიდან აიცილოს სანქციები. ჩვენთან თანამშრომლობა ნიშნავს მშვიდ ძილს და გარანტიას, რომ თქვენი ბიზნესი კანონის სრული დაცვით ოპერირებს.