უცხოელი თანამშრომლების დასაქმება საქართველოში ექვემდებარება სპეციალურ რეგულაციებს, რომელთა დარღვევაც დამსაქმებლისთვის სოლიდურ ჯარიმებს იწვევს. ეს სერვისი (Foreign Employee Compliance) მიზნად ისახავს კომპანიების დახმარებას, რათა მათ სრულად დააკმაყოფილონ „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონის მოთხოვნები. დამსაქმებლები ვალდებულნი არიან არა მხოლოდ გააფორმონ შრომითი ხელშეკრულება, არამედ დაარეგისტრირონ თითოეული უცხოელი თანამშრომელი ჯანდაცვის სამინისტროს ერთიან ელექტრონულ ბაზაში დასაქმებიდან 30 დღის ვადაში. ასევე, აუცილებელია ინფორმაციის განახლება შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის ან პირობების ცვლილების შემთხვევაში.
შესაბამისობის უზრუნველყოფა მოიცავს არა მხოლოდ ბაზაში რეგისტრაციას, არამედ საგადასახადო რეზიდენტობის განსაზღვრას და საშემოსავლო გადასახადის სწორად დაბეგვრას (განსხვავებული წესები მოქმედებს რეზიდენტ და არარეზიდენტ უცხოელებზე). Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები ატარებენ თქვენი HR დოკუმენტაციის აუდიტს, უზრუნველყოფენ ბაზაში რეგისტრაციას და გასცემენ რეკომენდაციებს, რათა თავიდან აიცილოთ შრომის ინსპექციის სანქციები.
რას მოიცავს უცხოელი თანამშრომლების შესაბამისობის სერვისი?
- ელექტრონული რეგისტრაცია: უცხოელი დასაქმებულების რეგისტრაცია ჯანდაცვის სამინისტროს პორტალზე (labour.moh.gov.ge) კანონით დადგენილ ვადებში.
- მონაცემთა ბაზის მართვა: ბაზაში ინფორმაციის პერიოდული განახლება ხელშეკრულების ვადის გაგრძელების ან შეწყვეტის შემთხვევაში.
- შრომითი ხელშეკრულების ადაპტაცია: კონტრაქტების შედგენა ორ ენაზე (ქართულად და უცხოელისთვის გასაგებ ენაზე) საიმიგრაციო მოთხოვნების გათვალისწინებით.
- საგადასახადო კონსულტაცია: არარეზიდენტი ფიზიკური პირის დაბეგვრის რეჟიმის (20%) და საპენსიო შენატანების ვალდებულების განსაზღვრა (მუდმივი ბინადრობის მქონე პირებისთვის).
- შრომის ინსპექციასთან ურთიერთობა: წარმომადგენლობა ინსპექტირების დროს, რომელიც ამოწმებს უცხოელთა დასაქმების კანონიერებას.
- ვაკანსიის რეგისტრაცია: გარკვეულ შემთხვევებში, ვაკანსიის წინასწარი გამოცხადების ვალდებულების შესრულება შრომის სააგენტოს პორტალზე.
ტიპური სცენარია საერთაშორისო კომპანიის ფილიალი, რომელსაც ჰყავს 20-მდე უცხოელი თანამშრომელი (Expat). HR მენეჯერს სჭირდება დახმარება, რომ დროულად დაარეგისტრიროს ისინი და არ გამოეპაროს ვადები. მეორე სცენარია კომპანია, რომელმაც დაიქირავა უცხოელი სტუდენტები ნახევარ განაკვეთზე; მათთვისაც სავალდებულოა რეგისტრაცია. მესამე შემთხვევაა შრომის ინსპექციის შემოწმება, რომელმაც აღმოაჩინა არარეგისტრირებული უცხოელი თანამშრომლები; საჭიროა სასწრაფო რეაგირება და ჯარიმის გასაჩივრება.
ძირითადი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი „შრომითი მიგრაციის შესახებ“, რომელიც 2015 წლიდან მოქმედებს, მაგრამ მნიშვნელოვნად განახლდა 2023 წელს. კანონი ავალდებულებს ნებისმიერ დამსაქმებელს (იურიდიულ თუ ფიზიკურ პირს), დაარეგისტრიროს საქართველოში დასაქმებული უცხოელი. ამ ვალდებულების შეუსრულებლობა იწვევს ჯარიმას 1000-დან 3000 ლარამდე. ასევე მნიშვნელოვანია საგადასახადო კოდექსი არარეზიდენტთა დაბეგვრის ნაწილში.
პროცესი იწყება არსებული უცხოელი კადრების აუდიტით. იურისტი ამოწმებს მათ სტატუსს (ვიზა, ბინადრობა). შემდეგ ხდება დამსაქმებლის პროფილის შექმნა პორტალზე და მონაცემების ატვირთვა. იურისტი ასევე ამოწმებს შრომით ხელშეკრულებებს, რათა ისინი შეესაბამებოდეს შრომის კოდექსს. სერვისი შეიძლება იყოს ერთჯერადი (რეგისტრაცია) ან გრძელვადიანი (Compliance monitoring).
უცხოელთა დასაქმების რეგულაციები ხშირად იცვლება. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებიც მუდმივად ადევნებენ თვალს ცვლილებებს და იციან, როგორ დაიცვან თქვენი კომპანია ბიუროკრატიული შეცდომებისგან.