ციფრული გადახდების რეგულაციები
შეუძლია თუ არა ა(ა)იპ-ს მიიღოს კრიპტოვალუტით დონაცია?
დიახ, თუმცა ეროვნული ბანკის რეგულაციებით, კრიპტოვალუტა საქართველოში გადახდის კანონიერი საშუალება არ არის. ორგანიზაციამ უნდა გამოიყენოს სპეციალური VASP (ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერი) სერვისი ან ბირჟა, რათა კრიპტოვალუტა ლარში დაკონვერტირდეს და საბანკო ანგარიშზე აისახოს როგორც ფულადი დონაცია. პირდაპირი გადახდა (მაგ. მაღაზიაში) კრიპტოვალუტით აკრძალულია.
რა არის „ძლიერი აუთენტიფიკაცია“ (SCA) და რატომ მჭირდება?
ეს არის ეროვნული ბანკის მოთხოვნა, რომელიც ავალდებულებს საგადახდო სისტემებს, გამოიყენონ ორფაქტორიანი იდენტიფიკაცია ონლაინ გადახდებისას (მაგ. SMS კოდი). თუ თქვენს ვებ-გვერდზე გაქვთ გადახდის სისტემა, ის უნდა აკმაყოფილებდეს SCA სტანდარტებს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ბანკი ტრანზაქციებს დაბლოკავს. ეს იცავს დონორებს თაღლითობისგან.
მჭირდება თუ არა მომხმარებლის თანხმობა ბარათის შენახვაზე?
აუცილებლად. „რეკურენტული“ (განმეორებადი) გადახდებისთვის ბარათის მონაცემების შენახვა დასაშვებია მხოლოდ მომხმარებლის მკაფიო, წერილობითი (ელექტრონული) თანხმობით. ვებ-გვერდზე უნდა იყოს „მოსანიშნი უჯრა“, სადაც დონორი ეთანხმება პირობებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ავტომატური ჩამოჭრა უკანონოა და შეიძლება გასაჩივრდეს.
როგორ დავიბრუნო უცხოური პლატფორმიდან შეგროვებული თანხა?
საერთაშორისო პლატფორმებიდან (მაგ. PayPal, GoFundMe) თანხის გადმორიცხვა ქართულ ანგარიშზე ხშირად პრობლემურია პირდაპირი გზით. საჭიროა შუამავალი სერვისების გამოყენება ან ანგარიშის გახსნა საზღვარგარეთ. ჩვენ გეხმარებით ოპტიმალური ლეგალური გზის შერჩევაში, რათა თავიდან აიცილოთ მაღალი საკომისიოები და საგადასახადო პრობლემები.
ციფრული გადახდების რეგულაციებთან შესაბამისობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც იყენებენ ონლაინ შემოწირულობებს (Crowdfunding) ან ახორციელებენ ელექტრონულ კომერციას. საქართველოში საგადახდო სისტემების სფერო მკაცრად რეგულირდება ეროვნული ბანკის მიერ, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ფინანსური სტაბილურობა და ფულის გათეთრების პრევენცია. ორგანიზაციები, რომლებიც საკუთარ ვებ-გვერდზე ათავსებენ გადახდის ღილაკს, აგროვებენ თანხებს შუამავალი პლატფორმების მეშვეობით ან გეგმავენ კრიპტოვალუტის მიღებას, ვალდებულნი არიან დაიცვან მთელი რიგი სამართლებრივი მოთხოვნები. ეს ეხება როგორც მომხმარებლის (დონორის) იდენტიფიკაციას (KYC), ისე პერსონალური ფინანსური მონაცემების უსაფრთხოებას. რეგულაციების უგულებელყოფამ შეიძლება გამოიწვიოს საბანკო ანგარიშების დაბლოკვა და მაღალი ჯარიმები.
ჩვენი სერვისი მოიცავს ციფრული გადახდების სამართლებრივი ინფრასტრუქტურის გამართვას. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• საგადახდო მომსახურების პროვაიდერებთან (PSP) ხელშეკრულებების სამართლებრივ ანალიზს;
• ვებ-გვერდზე ელექტრონული გადახდის ინტეგრაციისთვის საჭირო დოკუმენტაციის (წესები და პირობები, დაბრუნების პოლიტიკა) მომზადებას;
• ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის (AML/CFT) შიდა პოლიტიკის შემუშავებას ციფრული ტრანზაქციებისთვის;
• კრიპტოვალუტით შემოწირულობების მიღების სამართლებრივი სქემის ჩამოყალიბებას (არსებული რეგულაციების ფარგლებში);
• პერსონალური მონაცემების დაცვის საკითხების მოგვარებას ბარათის მონაცემების დამუშავებისას;
• საზღვარგარეთიდან მიღებული ციფრული ტრანზაქციების სავალუტო რეგულაციებთან შესაბამისობას.
ეს სერვისი საშუალებას გაძლევთ, დანერგოთ ინოვაციური გადახდის მეთოდები უსაფრთხოდ და კანონიერად.
ციფრული გადახდების რეგულაციების ცოდნა აუცილებელია კონკრეტულ სცენარებში. მაგალითად, საქველმოქმედო ფონდი ქმნის აპლიკაციას, სადაც მომხმარებლებს შეუძლიათ ყოველთვიური ავტომატური დონაციის (Subscription) გამოწერა. ამისთვის საჭიროა „რეკურენტული გადახდების“ სამართლებრივი გაფორმება და მომხმარებლის თანხმობის სწორი ფორმა. მეორე მაგალითია ორგანიზაცია, რომელიც აგროვებს თანხებს უცხოური Crowdfunding პლატფორმის (მაგ. GoFundMe) მეშვეობით — აქ დგება თანხის საქართველოში გადმორიცხვის და დაბეგვრის საკითხი. ასევე, სულ უფრო მეტი NGO ინტერესდება კრიპტოვალუტით დონაციით, რაც მოითხოვს ვირტუალური აქტივის კონვერტაციის და იდენტიფიკაციის მკაცრ პროცედურებს ეროვნული ბანკის ახალი რეგულაციების მიხედვით.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ“ საქართველოს კანონს, რომელიც არეგულირებს ელექტრონული ფულისა და საგადახდო ინსტრუმენტების გამოყენებას. ასევე მნიშვნელოვანია ეროვნული ბანკის ბრძანებები „ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერების შესახებ“ და „ძლიერი აუთენტფიკაციის“ (SCA) წესები. პერსონალური მონაცემების კუთხით მოქმედებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი. იურისტი უზრუნველყოფს ამ ტექნიკური და სამართლებრივი ნორმების ჰარმონიზაციას თქვენს ბიზნეს-პროცესებთან.
პროცესი იწყება გადახდის მოდელის ანალიზით. იურისტი არკვევს: იყენებთ თუ არა შუამავალს? ინახავთ თუ არა ბარათის მონაცემებს? ამის შემდეგ მზადდება შესაბამისობის დოკუმენტი და ხელშეკრულებები ბანკებთან ან ფინტექ-კომპანიებთან. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებას ფინანსური და სამართლებრივი რისკების გარეშე.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ფინანსურ ტექნოლოგიებსა (FinTech) და არასამთავრობო სექტორში. ციფრული სამყარო იძლევა უზარმაზარ შესაძლებლობებს დაფინანსების მოსაზიდად, მაგრამ ის მოითხოვს პროფესიონალურ სამართლებრივ მიდგომას. მართეთ თქვენი ციფრული ტრანზაქციები Legal.ge-სთან ერთად.