აკრძალვის განცხადებები (Injunction Applications) არის სამართლებრივი ინსტრუმენტი, რომლითაც სასამართლო მხარეს ავალდებულებს შეასრულოს გარკვეული ქმედება ან, პირიქით, თავი შეიკავოს რაიმე ქმედებისგან. საქართველოში ეს ცნობილია როგორც სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიება (აკრძალვა). ეს არის დაუყოვნებლივი ზომა, რომელიც გამოიყენება მაშინ, როდესაც ზიანი გარდაუვალია და დავის საბოლოო შედეგს აზრი დაეკარგება სასწრაფო ჩარევის გარეშე. განსხვავებით ყადაღისგან (რომელიც ქონებას ეხება), აკრძალვა ეხება ქცევას. მაგალითად, მშენებლობის შეჩერება, კონკურენტული საქმიანობის აკრძალვა, ან დოკუმენტების განადგურების აღკვეთა. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან სასწრაფო წესით მიმართოთ სასამართლოს და შეაჩეროთ მოწინააღმდეგის მავნე ქმედებები.
რას მოიცავს აკრძალვის განცხადებების სერვისი?
სერვისი მიზნად ისახავს სტატუს კვოს შენარჩუნებას. ის მოიცავს:
- ქმედების აკრძალვა: სასამართლოს ბრძანება, რომ მოპასუხემ შეწყვიტოს უკანონო მშენებლობა, ხმაური, ან კონფიდენციალური ინფორმაციის გავრცელება.
- ვალდებულების დაკისრება: დროებითი განკარგულება, რომ მოპასუხემ განახორციელოს გარკვეული ქმედება (მაგ. აღადგინოს ელექტროენერგიის მიწოდება).
- კორპორაციული აკრძალვები: დირექტორისთვის უფლებამოსილების შეჩერება ან კრების ჩატარების აკრძალვა.
- ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა: პროდუქციის გაყიდვის შეჩერება, რომელიც არღვევს საავტორო უფლებებს.
- დაცვა აკრძალვისგან (მოპასუხისთვის): უსაფუძვლო აკრძალვის გაუქმება და ზიანის ანაზღაურება.
მაგალითად, თქვენი მეზობელი იწყებს მშენებლობას, რომელიც საფრთხეს უქმნის თქვენს სახლს (საძირკველი იბზარება). თუ დაელოდებით სასამართლოს გადაწყვეტილებას, სახლი დაინგრევა. ადვოკატი სასწრაფოდ შეიტანს განცხადებას მშენებლობის შეჩერების მოთხოვნით დავის დასრულებამდე. მეორე მაგალითი: ყოფილი თანამშრომელი აპირებს თქვენი კომპანიის კლიენტების ბაზის გადაცემას კონკურენტისთვის. სასამართლო აკრძალვა (Injunction) მას სამართლებრივად შეზღუდავს ამის გაკეთებაში.
აკრძალვის გამოყენება რეგულირდება „სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის“ 198-ე მუხლით. კანონი პირდაპირ უთითებს, რომ უზრუნველყოფის ღონისძიება შეიძლება იყოს „მოპასუხისათვის გარკვეული მოქმედების შესრულების აკრძალვა“ ან „ვალდებულების დაკისრება“. სასამართლო აფასებს, რამდენად ადეკვატურია მოთხოვნა და რა ზიანი შეიძლება მიადგეს მოპასუხეს აკრძალვით. ხშირად, სასამართლო ითხოვს მოსარჩელისგან გარანტიას (დეპოზიტს) შესაძლო ზიანის ასანაზღაურებლად.
1. მტკიცებულება: საფრთხის დადასტურება (ფოტოები, ექსპერტიზა, მოწმეები). 2. განცხადება: სასამართლოში შეტანა (განხილვა 24 საათში). 3. ბრძანება: სასამართლო გამოსცემს განჩინებას აკრძალვაზე. 4. აღსრულება: სააღსრულებო ბიურო ან პოლიცია უზრუნველყოფს აკრძალვის შესრულებას (მაგ. მშენებლობის შეჩერებას). 5. ძირითადი დავა: აკრძალვა ძალაშია დავის საბოლოო გადაწყვეტამდე.
სწრაფი რეაგირება გადამწყვეტია. Legal.ge-ზე იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც შეუძლიათ ექსტრემალურ რეჟიმში მოამზადონ დასაბუთებული განცხადება და შეაჩერონ თქვენი უფლებების დარღვევა.