დროებითი შემაკავებელი ბრძანებები (Temporary Restraining Orders - TRO) საქართველოში ძირითადად ასოცირდება ოჯახში ძალადობის აღკვეთასთან, თუმცა ბიზნეს კონტექსტშიც გამოიყენება მსგავსი მექანიზმები. ძალადობის შემთხვევაში, ეს არის პოლიციის ან სასამართლოს მიერ გამოცემული აქტი, რომელიც მოძალადეს უკრძალავს მსხვერპლთან მიახლოებას. ბიზნესში TRO-ს ანალოგია „დროებითი განკარგულება“, რომელიც გამოიყენება, მაგალითად, ინტელექტუალური საკუთრების ქურდობის ან კონფიდენციალური ინფორმაციის გავრცელების მყისიერად აღსაკვეთად. ეს არის ყველაზე სწრაფი სამართლებრივი რეაგირება საფრთხეზე. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან როგორც ოჯახური, ისე კომერციული შემაკავებელი ბრძანებების მიღებაში, თქვენი უსაფრთხოებისა და ბიზნესინტერესების დასაცავად.
რას მოიცავს შემაკავებელი ბრძანების სერვისი?
სერვისი მიზნად ისახავს მყისიერ დაცვას. ის მოიცავს:
- ოჯახში ძალადობა: პოლიციის გამოძახება და შემაკავებელი ორდერის გამოწერა, რომელიც კრძალავს მიახლოებას და კომუნიკაციას.
- დამცავი ორდერი: სასამართლოს მიერ გამოცემული გრძელვადიანი (6 თვემდე) ბრძანება მსხვერპლის დასაცავად.
- ბიზნეს საიდუმლოების დაცვა: სასამართლოსთვის მიმართვა კონკურენტის მიერ მოპარული ინფორმაციის გამოყენების დაუყოვნებლივ აკრძალვაზე.
- სტალკინგი და შევიწროება: პირის დაცვა არასასურველი დევნისგან ან შევიწროებისგან სამუშაო ადგილზე ან პირად ცხოვრებაში.
- გასაჩივრება: თუ თქვენს წინააღმდეგ უსაფუძვლოდ გამოიცა ორდერი, მისი გაუქმების მოთხოვნა სასამართლოში.
მაგალითად, ყოფილი მეუღლე გემუქრებათ და გითვალთვალებთ. თქვენ გჭირდებათ პოლიციის შემაკავებელი ორდერი, რომელიც მას აუკრძალავს თქვენს სახლთან ან სამსახურთან 100 მეტრზე მიახლოებას. ადვოკატი დაგეხმარებათ პოლიციასთან ურთიერთობაში და მტკიცებულებების წარდგენაში. ბიზნესში: თანამშრომელი წავიდა კონკურენტთან და თან წაიღო კლიენტთა ბაზა. თქვენ გჭირდებათ სასამართლოს განჩინება, რომელიც აუკრძალავს მას ამ ბაზის გამოყენებას, სანამ დავა არ დასრულდება.
ოჯახში ძალადობის დროს მოქმედებს კანონი „ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის შესახებ“. შემაკავებელ ორდერს გამოსცემს პოლიცია 1 თვემდე ვადით, დამცავ ორდერს — სასამართლო 6 თვემდე ვადით. ორდერის დარღვევა იწვევს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობას. სამოქალაქო/ბიზნეს დავებში გამოიყენება „სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის“ დროებითი განკარგულების მექანიზმები.
1. შეტყობინება: პოლიციის გამოძახება ან სასამართლოში მიმართვა. 2. მტკიცებულება: მუქარის შემცველი შეტყობინებები, მოწმეები, ვიდეოჩანაწერი. 3. გამოცემა: ორდერის გაფორმება და მოძალადისთვის ჩაბარება. 4. მონიტორინგი: პოლიცია აკონტროლებს შესრულებას. 5. დარღვევა: დარღვევის შემთხვევაში სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა.
უსაფრთხოება პრიორიტეტია. ადვოკატები, რომლებიც სპეციალიზდებიან შემაკავებელ ბრძანებებზე, იციან როგორ იმოქმედონ სწრაფად და უზრუნველყონ კანონის სრული ძალის გამოყენება თქვენს დასაცავად.