აქტივების გაყინვის ბრძანებები
რამდენ ხანში აყადაღებს სასამართლო ქონებას?
კანონით, სასამართლო ვალდებულია უზრუნველყოფის განცხადება განიხილოს მისი შეტანიდან 24 საათის განმავლობაში. განჩინება დაუყოვნებლივ შედის ძალაში.
გაიგებს თუ არა მოპასუხე წინასწარ?
არა, როგორც წესი, სასამართლო ასეთ საკითხებს განიხილავს მოპასუხის დაუსწრებლად და გაფრთხილების გარეშე, რათა მან ვერ მოასწროს ქონების გადამალვა.
რა ღირს ყადაღის დადება?
სასამართლოში უზრუნველყოფის განცხადებაზე ბაჟი არის 50 ლარი. თუმცა, სასამართლომ შეიძლება მოგთხოვოთ მოსალოდნელი ზიანის უზრუნველყოფა (დეპოზიტი), თუ ჩათვლის, რომ ყადაღა მოპასუხეს აზარალებს.
შემიძლია თუ არა ხელფასის ანგარიშის დაყადაღება?
დიახ, შესაძლებელია ნებისმიერი საბანკო ანგარიშის დაყადაღება, თუმცა მოგვიანებით მოპასუხეს შეუძლია მოითხოვოს საარსებო მინიმუმის ნაწილის განთავისუფლება.
აქტივების გაყინვის ბრძანებები (Freezing Orders), რაც ქართულ სამართალში ძირითადად ცნობილია როგორც სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიება (ყადაღა), არის კრიტიკული მნიშვნელობის სამართლებრივი ინსტრუმენტი. ის გამოიყენება იმისათვის, რომ მოპასუხემ ვერ შეძლოს თავისი ქონების (ფული, უძრავი ქონება, აქციები) გასხვისება, გადამალვა ან გაფლანგვა სასამართლო დავის დასრულებამდე. ხშირად, როდესაც კრედიტორი იწყებს დავას, არაკეთილსინდისიერი მოვალე ცდილობს აქტივების „გაქრობას“, რათა გადაწყვეტილების მიღებისას აღსასრულებელი არაფერი დარჩეს. აქტივების გაყინვის ბრძანება სწორედ ამ რისკს აზღვევს. ეს არის გადაუდებელი და დროებითი ზომა, რომლის გამოყენებაც შესაძლებელია როგორც სარჩელის აღძვრამდე, ისე დავის მიმდინარეობის ნებისმიერ ეტაპზე. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან სწრაფად და ეფექტურად მიიღოთ სასამართლოს განჩინება აქტივების გაყინვაზე, რათა თქვენი სამომავლო გამარჯვება ფურცელზე არ დარჩეს.
რას მოიცავს აქტივების გაყინვის სერვისი?
ეს სერვისი მოითხოვს ოპერატიულობას და მაღალ კვალიფიკაციას, რადგან სასამართლო ყადაღას მხოლოდ დასაბუთებული ვარაუდის შემთხვევაში ადებს. მომსახურება მოიცავს:
• უზრუნველყოფის განცხადების მომზადება: სასამართლოსთვის დამაჯერებელი არგუმენტაციის წარდგენა, რომ ქონების დაუყადაღებლობა გაართულებს ან შეუძლებელს გახდის გადაწყვეტილების აღსრულებას.
• აქტივების იდენტიფიცირება: წინასწარი მოკვლევა (საჯარო რეესტრი, ბიზნეს რეესტრი) იმის დასადგენად, თუ რა ქონება აქვს მოვალეს, რათა ყადაღა კონკრეტულ ობიექტებს დაედოს.
• საბანკო ანგარიშების გაყინვა: მოთხოვნა ყველა საბანკო ანგარიშზე ყადაღის დადების შესახებ, რაც ყველაზე ეფექტური მეთოდია ფულადი დავებისას.
• აკრძალვის დაწესება: მოპასუხისთვის გარკვეული ქმედებების (მაგ. დირექტორის უფლებამოსილების განხორციელება, მშენებლობა) აკრძალვა.
• ყადაღის გაუქმება (მოპასუხისთვის): თუ თქვენი ქონება უსაფუძვლოდ დააყადაღეს, საჩივრის მომზადება და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
მაგალითად, თქვენ გაიგეთ, რომ თქვენი ბიზნესპარტნიორი, რომელსაც თქვენი დიდი ვალი აქვს, აპირებს უცხოეთში გაქცევას და სასწრაფოდ ყიდის ბინასა და მანქანას. თუ დაელოდებით სასამართლოს მთავარ სხდომას, ქონება უკვე გაყიდული იქნება. ადვოკატი სასწრაფოდ (24 საათში) მიმართავს სასამართლოს და მოითხოვს ქონების გაყინვას. სასამართლო განჩინება დაუყოვნებლივ ეგზავნება საჯარო რეესტრს და გაყიდვა ბლოკირდება. მეორე მაგალითი: კომპანია, რომელსაც უჩივით, ცდილობს თავისი აქტივები შვილობილ კომპანიაზე გადაიტანოს. ყადაღა შეაჩერებს ამ პროცესს.
აქტივების გაყინვა რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის“ XXIII თავით (სარჩელის უზრუნველყოფა). კანონის 191-ე მუხლი ადგენს, რომ სასამართლოს შეუძლია გამოიყენოს უზრუნველყოფის ღონისძიება, თუ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი, რომ მისი გამოუყენებლობა გაართულებს ან შეუძლებელს გახდის გადაწყვეტილების აღსრულებას. სასამართლო განცხადებას იხილავს 24 საათის განმავლობაში, მოსარჩელის დაუსწრებლად (Ex parte), რაც უზრუნველყოფს მოულოდნელობის ეფექტს.
1. მტკიცებულებების შეგროვება: ვალის და ქონების გასხვისების საფრთხის დადასტურება. 2. განცხადების შეტანა: სასამართლოში მიმართვა (სარჩელთან ერთად ან მანამდე). 3. განჩინება: სასამართლო 1 დღეში იღებს გადაწყვეტილებას. 4. აღსრულება: განჩინების დაუყოვნებლივ წარდგენა საჯარო რეესტრში, ბანკებში ან შსს-ში ყადაღის რეგისტრაციისთვის. 5. გასაჩივრება: მოპასუხეს შეუძლია გაასაჩივროს ყადაღა მისი ჩაბარებიდან 5 დღეში.
ყადაღის დადება „ქირურგიული“ სიზუსტით უნდა მოხდეს. თუ განცხადება დაუსაბუთებელია, სასამართლო მას არ დააკმაყოფილებს და მოპასუხე გაფრთხილდება, რაც მას დროის მოგების საშუალებას მისცემს. Legal.ge-ზე იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ დაარწმუნონ მოსამართლე დაუყოვნებლივი მოქმედების აუცილებლობაში.