კომერციული დავალიანების სამართალწარმოება
რა არის გადახდის ბრძანება?
ეს არის გამარტივებული პროცედურა, როდესაც სასამართლო სხდომის გარეშე, მხოლოდ დოკუმენტების საფუძველზე ავალდებულებს მოვალეს თანხის გადახდას. ეს უფრო იაფი და სწრაფია, ვიდრე სარჩელი.
შემიძლია თუ არა მოვითხოვო მოვალის დირექტორის პასუხისმგებლობა?
დიახ, გარკვეულ შემთხვევებში (მაგ. თუ დირექტორი განგებ გააკოტრა კომპანია ან ფული პირად ანგარიშზე გადარიცხა), შესაძლებელია ე.წ. „კორპორაციული ფარდის ახდა“ და დირექტორის პირადი პასუხისმგებლობის დაყენება.
რა ღირს სასამართლო ბაჟი?
ქონებრივ დავებზე სახელმწიფო ბაჟი არის დავის საგნის 3% (მაქსიმუმ 5000 ლარი) პირველ ინსტანციაში. გადახდის ბრძანების შემთხვევაში ბაჟი ნაკლებია.
როგორ ამოვიღო ფული, თუ კომპანიას ანგარიშზე არაფერი აქვს?
ამ შემთხვევაში აღსრულება მიექცევა კომპანიის ქონებას (მანქანები, უძრავი ქონება, ტექნიკა), რომელიც გაიყიდება აუქციონზე. თუ ქონებაც არ აქვს, იწყება გაკოტრების პროცესი.
კომერციული დავალიანების სამართალწარმოება (B2B Debt Litigation) არის იურიდიული პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს ბიზნესსუბიექტებს შორის არსებული ფინანსური ვალდებულებების იძულებით შესრულებას. როდესაც მოლაპარაკებები და გადახდის შეხსენებები უშედეგოა, სასამართლო რჩება ერთადერთ ეფექტურ გზად კუთვნილი თანხის დასაბრუნებლად. საქართველოში კომპანიებს შორის გადაუხდელობა სერიოზული პრობლემაა, რაც აფერხებს ფულად ნაკადებს (Cash Flow) და საფრთხეს უქმნის კეთილსინდისიერი ბიზნესის არსებობას. დავალიანების ამოღება მოითხოვს სწრაფ და გადამწყვეტ მოქმედებას, რადგან დროთა განმავლობაში მოვალემ შეიძლება გაასხვისოს აქტივები ან გაკოტრდეს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ ადვოკატებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან კომერციული ვალების ამოღებაზე და იყენებენ კანონით დაშვებულ ყველა მექანიზმს — გამარტივებული წარმოებიდან დაწყებული, აქტივების დაყადაღებით დასრულებული.
რას მოიცავს კომერციული დავალიანების ამოღების მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს ვალის ამოღების სრულ ციკლს, სასამართლომდე და სასამართლოს შემდეგ. ძირითადი კომპონენტებია:
• ვალის მართებულობის შეფასება: ხელშეკრულებების, ინვოისების და მიღება-ჩაბარების აქტების ანალიზი სარჩელის პერსპექტივის დასადგენად.
• გადახდის ბრძანების წარმოება: გამარტივებული და იაფი სასამართლო პროცედურა უდავო მოთხოვნებზე, რომელიც იძლევა სწრაფ შედეგს.
• სარჩელი ძირითადი თანხის, პროცენტისა და პირგასამტეხლოს მოთხოვნით: სრული სარჩელის მომზადება, მათ შორის ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
• უზრუნველყოფის ღონისძიებები (ყადაღა): სასამართლოსთვის მიმართვა მოვალის ანგარიშებისა და ქონების დაყადაღების თაობაზე დავის დასრულებამდე.
• გადახდისუუნარობის (გაკოტრების) საქმის წარმოება: თუ მოვალე კომპანია გადახდისუუნაროა, კრედიტორის ჩართვა რეაბილიტაციის ან გაკოტრების პროცესში.
• აღსრულების მართვა: სასამართლო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, აღსრულების ეროვნულ ბიუროსთან მუშაობა თანხის რეალურად ამოსაღებად.
მაგალითად, თქვენ მიაწოდეთ საქონელი სადისტრიბუციო კომპანიას, რომელმაც 3 თვის განმავლობაში არ გადაიხადა თანხა და აღარ გპასუხობთ ზარებზე. თქვენ გაიგეთ, რომ ისინი ყიდიან საწყობს. თუ სასწრაფოდ არ შეიტანთ სარჩელს და არ მოითხოვთ საწყობის დაყადაღებას, კომპანია დარჩება ცარიელი და ვერაფერს ამოიღებთ. ადვოკატი ოპერატიულად ამზადებს სარჩელს და შუამდგომლობას ყადაღაზე. მეორე მაგალითი: თქვენ გაქვთ ხელშეკრულება, სადაც გაწერილია მაღალი პირგასამტეხლო. მოვალე უარს ამბობს მის გადახდაზე. სასამართლოში ადვოკატი დაასაბუთებს პირგასამტეხლოს მართებულობას და მოიპოვებს გადაწყვეტილებას სრულ თანხაზე.
კომერციული დავალიანების ამოღება ეფუძნება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს“ (ვალდებულების დარღვევა) და „სამოქალაქო საპროცესო კოდექსს“. მნიშვნელოვანია სსკ-ის 305-ე მუხლი (გამარტივებული წარმოება გადახდის ბრძანებაზე), რაც პროცესს აჩქარებს. ვალის უზრუნველყოფის კუთხით გამოიყენება „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ კანონი. ასევე, 2020 წლიდან მოქმედებს „რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ“ კანონი, რომელიც არეგულირებს გადახდისუუნარო კომპანიებთან ურთიერთობას. ხანდაზმულობის ვადა ჩვეულებრივ 3 წელია, რის შემდეგაც ვალის სასამართლო წესით მოთხოვნა შეუძლებელი ხდება.
1. დოკუმენტაციის შეგროვება: ინვოისები, ხელშეკრულებები, შედარების აქტები. 2. გაფრთხილება: ოფიციალური წერილის გაგზავნა ვალის გადახდის მოთხოვნით (სავალდებულოა გარკვეულ შემთხვევებში). 3. სარჩელი/განცხადება: მიმართვა სასამართლოს (გამარტივებული ან ჩვეულებრივი წესით). 4. ყადაღა: აქტივების გაყინვა. 5. გადაწყვეტილება: სასამართლოს მიერ ვალის დაკისრება. 6. აღსრულება: სააღსრულებო ფურცლის მიღება და იძულებითი აუქციონი ან ინკასო.
ვალის ამოღება არ არის მხოლოდ სარჩელის დაწერა; ეს არის სტრატეგიული ბრძოლა აქტივებისთვის. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება არა მარტო სასამართლოში, არამედ რეალური თანხების მოძიებასა და ამოღებაში. ნუ დაელოდებით, სანამ თქვენი მოვალე გაკოტრდება — იმოქმედეთ დროულად.