სამომხმარებლო დავალიანების სამართალწარმოება (Consumer Debt Litigation) ეხება ფიზიკურ პირებსა და ფინანსურ ინსტიტუტებს (ბანკები, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები) ან სხვა კრედიტორებს შორის არსებულ დავებს. ეს სფერო ორმხრივია: ერთის მხრივ, კრედიტორებს სჭირდებათ იურიდიული დახმარება გასესხებული თანხების დასაბრუნებლად, მეორეს მხრივ — მოქალაქეებს ესაჭიროებათ დაცვა უსამართლო პირობების, გადაჭარბებული პროცენტებისა და უკანონო აღსრულებისგან. საქართველოში ჭარბვალიანობის პრობლემა მწვავეა, და ხშირად მსესხებლები აღმოჩნდებიან ისეთ სიტუაციაში, სადაც დაკისრებული ჯარიმები ძირითად თანხას რამდენჯერმე აღემატება. Legal.ge გთავაზობთ პლატფორმას, სადაც შეგიძლიათ იპოვოთ ადვოკატები როგორც ვალის ამოღების (კრედიტორებისთვის), ისე ვალისგან დაცვის (მსესხებლებისთვის) მიმართულებით. კვალიფიციური იურისტი დაგეხმარებათ ვალის რესტრუქტურიზაციაში, ხანდაზმული ვალების გაუქმებაში ან სასამართლოში უსამართლო მოთხოვნების გაბათილებაში.
რას მოიცავს სამომხმარებლო დავალიანების სერვისი?
მომსახურება მორგებულია მხარის ინტერესებზე (კრედიტორი ან მოვალე). ძირითადი მიმართულებებია:
- დაცვა სასამართლოში (მსესხებლებისთვის): ბანკებისა და ონლაინ-სესხების კომპანიების სარჩელების წინააღმდეგ შესაგებლის მომზადება, პროცენტებისა და პირგასამტეხლოს შემცირების მოთხოვნა.
- ხანდაზმულობის ვადის გამოყენება: თუ ვალი 3 წელზე მეტი ხნის წინანდელია და კრედიტორს არ უჩივლია, ადვოკატი მოითხოვს სარჩელის უარყოფას ხანდაზმულობის საფუძვლით.
- ვალის რესტრუქტურიზაცია და მორიგება: მოლაპარაკება კრედიტორთან ახალი გადახდის გრაფიკის შედგენაზე ან თანხის ნაწილის პატიებაზე.
- უკანონო აღსრულების შეჩერება: თუ აღსრულების ეროვნული ბიურო მოქმედებს კანონდარღვევით (მაგ. ყიდის ერთადერთ საცხოვრისს პროცედურის დარღვევით), პროცესის გასაჩივრება.
- კრედიტორების წარმომადგენლობა: ბიზნესებისთვის დახმარება მომხმარებლებისგან ვალების ლეგალურად და ეფექტურად ამოღებაში სასამართლოს გზით.
მაგალითად, მოქალაქემ აიღო 1000 ლარიანი სესხი, ვერ გადაიხადა და 5 წლის შემდეგ მიიღო სასამართლო უწყება 10,000 ლარის მოთხოვნით. ადვოკატის გარეშე სასამართლო დააკმაყოფილებს სარჩელს. ადვოკატის ჩართულობით კი შეიძლება დადასტურდეს, რომ მოთხოვნა ხანდაზმულია (გავიდა 3 წელი), ან დარიცხული პირგასამტეხლო შეუსაბამოდ მაღალია, და სასამართლო ვალს გააუქმებს ან 1000 ლარამდე შეამცირებს. მეორე მაგალითი: ბანკი ყიდის თქვენს ბინას აუქციონზე ისე, რომ არ გაგაფრთხილათ სათანადოდ. ადვოკატს შეუძლია შეაჩეროს აუქციონი სასამართლოში სარჩელის შეტანით და მოითხოვოს პროცედურის კანონიერების შემოწმება.
სამომხმარებლო დავები რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით“. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია 625-ე მუხლი, რომელიც ზღუდავს სესხის წლიურ ეფექტურ საპროცენტო განაკვეთს (ამჟამად 50%) და პირგასამტეხლოს ოდენობას. ასევე მოქმედებს „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი, რომელიც კრძალავს უსამართლო პირობებს ხელშეკრულებაში. ხანდაზმულობის ვადა სახელშეკრულებო მოთხოვნებზე არის 3 წელი (სსკ მუხლი 129). აღსრულების ნაწილში მოქმედებს „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ კანონი, რომელიც განსაზღვრავს მოვალის უფლებებს.
1. საქმის შესწავლა: ადვოკატი ამოწმებს ხელშეკრულებას, გადახდების ისტორიას და ხანდაზმულობას. 2. შესაგებლის მომზადება: თუ სარჩელი უკვე შემოსულია, მზადდება დასაბუთებული პასუხი. 3. შუამდგომლობა: პირგასამტეხლოს შემცირების ან ხანდაზმულობის გამოყენების მოთხოვნა. 4. სასამართლო განხილვა: ადვოკატი იცავს თქვენს ინტერესებს პროცესზე. 5. მოლაპარაკება: პარალელურად მიმდინარეობს მოლაპარაკება ბანკთან მორიგებაზე (მაგ. ძირითადი თანხის გადახდა ჯარიმების გარეშე).
ბანკებს ჰყავთ ძლიერი იურიდიული დეპარტამენტები. მათთან მარტო ბრძოლა რთულია. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან საბანკო და საკრედიტო დავებზე და იციან, როგორ დაიცვან მომხმარებელი უსამართლო მოპყრობისგან. კვალიფიციური დახმარება ხშირად ნიშნავს ათასობით ლარის დაზოგვას.