რა ხდება, თუ მეორე მხარე დაარღვევს მორიგების პირობებს?
თუ მორიგება დამტკიცებულია სასამართლოს მიერ, თქვენ იღებთ სააღსრულებო ფურცელს და აღსრულების ეროვნული ბიურო იძულებით შეასრულებინებს პირობებს. ახალი სასამართლო დავა საჭირო არ არის.
შესაძლებელია თუ არა მორიგება მხოლოდ ნაწილობრივ?
დიახ, კანონი უშვებს ნაწილობრივ მორიგებას. მაგალითად, შეგიძლიათ შეთანხმდეთ ძირითად თანხაზე, მაგრამ სადავოდ დატოვოთ პროცენტი ან პირგასამტეხლო, რასაც სასამართლო გადაწყვეტს.
უბრუნდება თუ არა მხარეს გადახდილი ბაჟი მორიგების შემთხვევაში?
საქართველოს კანონმდებლობით, თუ მხარეები მორიგდებიან, გადახდილი სახელმწიფო ბაჟის ოდენობა შეიძლება განახევრდეს ან სრულად დაუბრუნდეს გადამხდელს, დავის ეტაპის მიხედვით.
სავალდებულოა თუ არა ადვოკატი მორიგების გასაფორმებლად?
სავალდებულო არ არის, მაგრამ ძლიერ რეკომენდებულია. არასწორად შედგენილი მორიგების აქტი შეიძლება იყოს ბუნდოვანი, რაც შეუძლებელს გახდის მის აღსრულებას სამომავლოდ.
მორიგების მოლაპარაკება (Settlement Negotiation) არის სამართლებრივი პროცესი, რომლის მიზანია არსებული დავის დასრულება მხარეთა ურთიერთშეთანხმების საფუძველზე, სასამართლო გადაწყვეტილების მოლოდინის გარეშე. განსხვავებით მედიაციისგან, სადაც პროცესს ნეიტრალური პირი უძღვება, მორიგების მოლაპარაკებებში ადვოკატები პირდაპირ წარმოადგენენ კლიენტების ინტერესებს და ცდილობენ მიაღწიონ მაქსიმალურად ხელსაყრელ პირობებს კომპრომისის გზით. საქართველოში სასამართლო დავები ხშირად წლობით გრძელდება და დიდ ფინანსურ ხარჯებთან არის დაკავშირებული, ამიტომ დავის მორიგებით დასრულება სულ უფრო პოპულარული ხდება. მორიგება შეიძლება შედგეს დავის ნებისმიერ ეტაპზე — სარჩელის შეტანამდე, სასამართლო განხილვის დროს ან თუნდაც აღსრულების ეტაპზე. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ამ პროცესში სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რათა შედგეს ისეთი „მორიგების აქტი“, რომელიც იქნება იურიდიულად გამართული, აღსრულებადი და სრულად დაიცავს თქვენს უფლებებს სამომავლო რისკებისგან. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ მომლაპარაკებლებზე, რომლებსაც შეუძლიათ რთული კონფლიქტების მშვიდობიანად და ეფექტურად გადაჭრა.
რას მოიცავს მორიგების მოლაპარაკების მომსახურება?
ეს სერვისი კომპლექსურია და მოიცავს სტრატეგიულ დაგეგმვას, კომუნიკაციას და იურიდიულ გაფორმებას. სპეციალისტები Legal.ge-დან გთავაზობთ:
• სამართლებრივი პოზიციების შეფასებას: ადვოკატი აანალიზებს თქვენს შანსებს სასამართლოში და განსაზღვრავს, რა პირობებია თქვენთვის მისაღები (საუკეთესო და უარესი ალტერნატივები).
• მოლაპარაკების წარმართვას: პირდაპირი კომუნიკაცია მოწინააღმდეგე მხარესთან ან მათ წარმომადგენლებთან, ემოციური ფონის განეიტრალება და რაციონალურ წინადადებებზე ფოკუსირება.
• მორიგების აქტის (Settlement Agreement) პროექტირებას: დეტალური დოკუმენტის მომზადება, სადაც გაწერილია ვალდებულებები, ვადები, პირგასამტეხლოები და დავის შეწყვეტის პირობები.
• სასამართლოში მორიგების დამტკიცებას: თუ დავა სასამართლოშია, ადვოკატი უზრუნველყოფს მორიგების აქტის წარდგენას მოსამართლისთვის, რათა მას მიეცეს სასამართლო გადაწყვეტილების ძალა.
• აღსრულების მექანიზმების უზრუნველყოფას: გარანტიების ჩადება ხელშეკრულებაში, რათა მორიგების პირობების დარღვევის შემთხვევაში დაუყოვნებლივ მოხდეს იძულებითი აღსრულება.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ მორიგება
წარმოიდგინეთ, რომ კომერციული დავა გაქვთ პარტნიორთან, რომელიც სასამართლოში უკვე 2 წელია გრძელდება. ბიზნესი ზარალდება, ანგარიშები დაყადაღებულია. ადვოკატების ჩართულობით შესაძლებელია მიღწეულ იქნეს შეთანხმება: მხარეები ნაწილობრივ თმობენ მოთხოვნებს, ყადაღა იხსნება და ბიზნესი აგრძელებს ფუნქციონირებას. სხვა მაგალითი: საოჯახო დავა ქონების გაყოფაზე. სასამართლო პროცესი ძვირია და ემოციურად მძიმე. მორიგების მოლაპარაკებით მხარეები თანხმდებიან ქონების გადანაწილებაზე ან კომპენსაციაზე, რასაც სასამართლო ამტკიცებს ერთ სხდომაზე. ასევე, ხშირია მორიგება სესხის დავებზე, როდესაც ბანკი ან კერძო გამსესხებელი თანხმდება ვალის რესტრუქტურიზაციაზე ან ნაწილის პატიებაზე, თუ მსესხებელი გადაიხდის გარკვეულ თანხას დაუყოვნებლივ.
მორიგების ინსტიტუტი მკაფიოდ არის რეგულირებული „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით“. კერძოდ, კოდექსი ავალდებულებს მოსამართლეს, საქმის განხილვის ნებისმიერ ეტაპზე შეეცადოს მხარეთა მორიგებას. კანონის თანახმად, მხარეთა მიერ შედგენილი და სასამართლოს მიერ დამტკიცებული მორიგების აქტი იძენს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების ძალას და მისი აღსრულება შესაძლებელია სააღსრულებო ფურცლის საფუძველზე. ეს ნიშნავს, რომ თუ მხარე დაარღვევს მორიგების პირობებს, მეორე მხარეს აღარ სჭირდება ახალი სასამართლო დავა — ის პირდაპირ მიმართავს აღსრულების ეროვნულ ბიუროს. გარდა ამისა, „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“ არეგულირებს სასამართლოს გარეშე მიღწეულ მორიგებას (როგორც გარიგებას), რომელიც ასევე სავალდებულო ძალის მქონეა.
პროცესი იწყება სტრატეგიის შემუშავებით. Legal.ge-ს სპეციალისტი სწავლობს საქმის მასალებს და ადგენს „წითელ ხაზებს“ (რაზე არ შეიძლება დათმობა). შემდეგ იწყება შეთავაზების გაგზავნა — წერილობითი ან ზეპირი ფორმით მოწინააღმდეგე მხარეს მიეწოდება კომპრომისული ვარიანტი. თუ ინტერესი არსებობს, იმართება მოლაპარაკების რაუნდები (შეხვედრები), სადაც ზუსტდება დეტალები. შეთანხმების მიღწევისას დგება მორიგების აქტის პროექტი, რომელსაც ორივე მხარე და მათი ადვოკატები ამოწმებენ. საბოლოო ეტაპია ხელმოწერა და დამტკიცება. თუ საქმე სასამართლოშია, აქტი წარედგინება მოსამართლეს დამტკიცებისთვის; თუ სასამართლოს გარეშეა, შესაძლოა საჭირო გახდეს ნოტარიული დამოწმება აღსრულებადობის გასამყარებლად.
წარმატებული მორიგება მოითხოვს არა მარტო იურიდიულ ცოდნას, არამედ ძლიერ ფსიქოლოგიურ და მომლაპარაკებლის უნარებს. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული ადვოკატები ფლობენ მდიდარ გამოცდილებას რთული ჩიხური სიტუაციების გახსნაში. მათ იციან, როგორ დაიცვან თქვენი ინტერესები კომპრომისის დროსაც კი და როგორ გააფორმონ დოკუმენტი ისე, რომ ის სამომავლოდ სადავო არ გახდეს. დაზოგეთ დრო, ნერვები და ფული — მიანდეთ მორიგების პროცესი პროფესიონალებს Legal.ge-ზე.