სააპელაციო სასამართლოში წარმომადგენლობა არის კომპლექსური საადვოკატო მომსახურება, რომელიც გულისხმობს კლიენტის უფლებების დაცვას თბილისის ან ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში. ეს ინსტანცია ხშირად „მეორე შანსად“ მოიხსენიება, რადგან განსხვავებით საკასაციო სასამართლოსგან, აქ საქმე განიხილება არსებითად — ანუ მოსამართლეები ამოწმებენ როგორც ფაქტობრივ, ისე სამართლებრივ გარემოებებს. თუმცა, სააპელაციო პროცესი მნიშვნელოვნად განსხვავდება პირველი ინსტანციისგან: აქ აქცენტი კეთდება უკვე მიღებული გადაწყვეტილების კრიტიკაზე და არა საქმის თავიდან წარმოებაზე. წარმატებული წარმომადგენლობა მოითხოვს მჭევრმეტყველებას, დებატების ხელოვნებას და პროცესუალური ნიუანსების ღრმა ცოდნას. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ლიტიგატორებზე (სასამართლო ადვოკატებზე), რომლებსაც აქვთ სააპელაციო დავების წარმოების მდიდარი გამოცდილება და შეუძლიათ ეფექტურად წარმოადგინონ თქვენი პოზიცია ზეპირი მოსმენის დროს.
რას მოიცავს სააპელაციო წარმომადგენლობა?
ეს სერვისი ფარავს საქმის წარმოების სრულ ციკლს მეორე ინსტანციაში:
- სტრატეგიის შემუშავება: საქმის მასალების გაცნობა და დაცვის ტაქტიკის არჩევა (შეტევითი სტრატეგია გადაწყვეტილების გასაუქმებლად ან დაცვითი — ძალაში დასატოვებლად).
- საპროცესო დოკუმენტაცია: შუამდგომლობების, განცხადებებისა და დამატებითი მოსაზრებების წარდგენა სასამართლოში.
- ზეპირ მოსმენაში მონაწილეობა: ადვოკატის გამოსვლა სასამართლო სხდომაზე, კითხვა-პასუხის რეჟიმი მოსამართლეებთან (სააპელაციო საქმეს ხშირად 3 მოსამართლე განიხილავს) და მოწინააღმდეგე მხარესთან დებატები.
- მტკიცებულებების გამოკვლევა: საჭიროების შემთხვევაში (თუ დასაშვებია), ახალი მტკიცებულებების წარდგენა და გამოკვლევა.
- მოლაპარაკება: პროცესის პარალელურად მეორე მხარესთან მორიგების მცდელობა სააპელაციო ეტაპზე.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ წარმომადგენელი
მაგალითად, პირველ ინსტანციაში დავა წააგეთ, რადგან თქვენმა ყოფილმა ადვოკატმა არასაკმარისად დაიცვა პოზიცია. სააპელაციო სასამართლოში ახალ ადვოკატს შეუძლია გამოასწოროს სიტუაცია, თუ დაამტკიცებს, რომ ქვედა ინსტანციამ არასწორად შეაფასა ფაქტები. მეორე სცენარი: თქვენ მოიგეთ საქმე, მაგრამ მოწინააღმდეგემ გაასაჩივრა. არ გინდათ გარისკოთ მიღწეული შედეგი. კვალიფიციური წარმომადგენელი დაესწრება სხდომებს და დაიცავს უკვე მიღებულ გადაწყვეტილებას გაუქმებისგან, დამაჯერებლად გააბათილებს მოწინააღმდეგის სააპელაციო პრეტენზიებს.
სააპელაციო წარმომადგენლობა რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით“. კანონმდებლობის მიხედვით, სააპელაციო სასამართლო ამოწმებს გადაწყვეტილებას სააპელაციო საჩივრის ფარგლებში (გარდა იშვიათი გამონაკლისებისა). საქმეს განიხილავს კოლეგიური შემადგენლობა (3 მოსამართლე) ან ერთპიროვნულად მოსამართლე. პროცესი შეჯიბრებითია. ადვოკატმა უნდა იცოდეს, როგორ გამოიყენოს „ადვოკატთა შესახებ კანონი“ და ეთიკის კოდექსი კლიენტის ინტერესების მაქსიმალურად დასაცავად. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება კანონიერ ძალაში შედის გამოცხადებისთანავე (თუ საკასაციო წესით არ გასაჩივრდა), რაც ზრდის ამ ეტაპის მნიშვნელობას.
პროცესი იწყება რწმუნებულების გაფორმებით Legal.ge-ს ადვოკატზე. შემდეგ ადვოკატი ეცნობა საქმეს და ამზადებს შესავალ სიტყვას. ინიშნება მთავარი სხდომა (შეიძლება იყოს რამდენიმე). სხდომაზე ადვოკატი გამოდის სიტყვით, პასუხობს მოსამართლეთა კითხვებს და მონაწილეობს პაექრობაში (დასკვნითი სიტყვა). პროცესი სრულდება გადაწყვეტილების გამოცხადებით. თუ შედეგი არადამაკმაყოფილებელია, ადვოკატი გიწევთ კონსულტაციას უზენაეს სასამართლოში გასაჩივრების პერსპექტივაზე.
სააპელაციო სასამართლოში შეცდომების დაშვების უფლება აღარ გაქვთ. აქ პროცესი უფრო სწრაფი და ინტენსიურია. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას შეარჩიოთ ადვოკატები, რომლებსაც აქვთ წარმატებული „Track Record“ (ისტორია) სააპელაციო ინსტანციაში. ისინი ფლობენ ორატორულ ნიჭს და შეუძლიათ რთული სამართლებრივი არგუმენტები მოსამართლეებისთვის გასაგებ ენაზე გადმოსცენ. დაიცავით თქვენი უფლებები პროფესიონალებთან ერთად.