უზენაესი სასამართლოს აპელაცია
რა შემთხვევაში იღებს უზენაესი სასამართლო საქმეს?
მხოლოდ მაშინ, თუ საქმე მნიშვნელოვანია სამართლის განვითარებისთვის, სააპელაციო გადაწყვეტილება განსხვავდება უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკისგან, ან დაშვებულია უხეში პროცესუალური დარღვევა.
რა ღირს სახელმწიფო ბაჟი?
საკასაციო საჩივრის ბაჟი არის დავის საგნის 5%, მაგრამ არანაკლებ 300 ლარისა და არაუმეტეს 6000 ლარისა (ფიზიკური პირებისთვის) ან 8000 ლარისა (იურიდიული პირებისთვის).
რამდენ ხანში მიიღება გადაწყვეტილება?
პროცესი ხანგრძლივია. მხოლოდ დასაშვებობის შემოწმებას შეიძლება 3-დან 6 თვემდე დასჭირდეს. დასაშვებად ცნობის შემთხვევაში, საქმის საბოლოო განხილვა შეიძლება კიდევ რამდენიმე თვე გაგრძელდეს.
ტარდება თუ არა სხდომები?
უმეტეს შემთხვევაში — არა. უზენაესი სასამართლო საქმეებს იხილავს ზეპირი მოსმენის გარეშე (მხოლოდ დოკუმენტების საფუძველზე), გარდა გამონაკლისი შემთხვევებისა.
უზენაესი სასამართლოს აპელაცია (საკასაციო საჩივარი) არის მართლმსაჯულების საბოლოო ეტაპი საქართველოში. საქართველოს უზენაესი სასამართლო არ არის ფაქტების დადგენის სასამართლო — ის ამოწმებს მხოლოდ იმას, რამდენად სწორად განმარტა და გამოიყენა კანონი სააპელაციო სასამართლომ. საკასაციო წარმოება ურთულესი და უაღრესად სპეციფიკური პროცესია. საჩივრების უმრავლესობა (სტატისტიკურად 90%-ზე მეტი) საერთოდ არ საქმდება განსახილველად, რადგან არ აკმაყოფილებს „დასაშვებობის კრიტერიუმებს“. ამიტომ, ამ ეტაპზე კვალიფიციური ადვოკატის ჩართულობა არა მხოლოდ სასურველი, არამედ აუცილებელია. უზენაეს სასამართლოში საქმის წარმოება მოითხოვს უმაღლესი დონის აკადემიურ ცოდნას, პრეცედენტული სამართლის ღრმა ანალიზს და არგუმენტაციის განსაკუთრებულ უნარს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ელიტურ იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ უზენაეს სასამართლოში წარმატებული მუშაობის გამოცდილება.
რას მოიცავს საკასაციო საჩივრის მომსახურება?
ეს სერვისი ფოკუსირებულია ორ ძირითად ეტაპზე: საჩივრის დასაშვებობის დასაბუთება და სამართლებრივი არგუმენტაცია.
• დასაშვებობის დასაბუთება: სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 391-ე მუხლის მიხედვით, ადვოკატმა უნდა დაამტკიცოს, რომ საქმე მნიშვნელოვანია სამართლის განვითარებისთვის, ან სააპელაციო სასამართლომ უხეშად დაარღვია პროცედურა.
• საკასაციო საჩივრის შედგენა: მაღალი დონის სამართლებრივი დოკუმენტის შექმნა, სადაც აქცენტი კეთდება კანონის განმარტებაზე და არა ფაქტებზე.
• პრეცედენტული კვლევა: უზენაესი სასამართლოს არსებული პრაქტიკის ანალიზი და იმის ჩვენება, რომ სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ეწინააღმდეგება ამ პრაქტიკას.
• წარმომადგენლობა: იშვიათ შემთხვევებში, როდესაც უზენაესი სასამართლო ნიშნავს ზეპირ მოსმენას, ადვოკატის მონაწილეობა სხდომაში.
• ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს (სტრასბურგი) პრაქტიკის გამოყენება: არგუმენტაციის გაძლიერება საერთაშორისო სტანდარტებით.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ საკასაციო საჩივარი
მაგალითად, სააპელაციო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომელიც ეწინააღმდეგება უზენაესი სასამართლოს მიერ ადრე დადგენილ პრაქტიკას მსგავს საქმეზე. ეს არის გასაჩივრების ძლიერი საფუძველი. თქვენმა ადვოკატმა ზუსტად უნდა მიუთითოს ეს შეუსაბამობა. ან, საქმე ეხება ისეთ სამართლებრივ საკითხს, რომელიც აქამდე სასამართლო პრაქტიკაში არ გადაწყვეტილა და სჭირდება განმარტება (ე.წ. „სამართლის განვითარების“ კრიტერიუმი). ასეთ დროს უზენაესი სასამართლო დაინტერესდება საქმით. კიდევ ერთი შემთხვევაა, როდესაც სააპელაციო სასამართლომ ისე განიხილა საქმე, რომ არ მოგცათ მტკიცებულების წარდგენის საშუალება, რითაც დაარღვია შეჯიბრებითობის პრინციპი.
საკასაციო წარმოება რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის“ 391-413 მუხლებით. კანონი მკაცრად მიუთითებს, რომ საკასაციო სასამართლო არ ადგენს ფაქტებს. მისი ფუნქციაა მხოლოდ კანონის განმარტება და პროცესუალური ნორმების დაცვის შემოწმება. საჩივრის შეტანის ვადაა 21 დღე გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან. სახელმწიფო ბაჟი შეადგენს დავის საგნის 5%-ს (მაქსიმალური ზღვარის გათვალისწინებით). ყველაზე დიდი ბარიერი არის 391-ე მუხლი, რომელიც ჩამოთვლის დასაშვებობის კრიტერიუმებს. თუ საჩივარი არ პასუხობს ამ კრიტერიუმებს, სასამართლო მას არ განიხილავს, რაც საბოლოოა და გასაჩივრებას არ ექვემდებარება.
1. ანალიზი: Legal.ge-ს სპეციალისტი აფასებს, აკმაყოფილებს თუ არა საქმე დასაშვებობის კრიტერიუმებს (რათა ტყუილად არ გადაიხადოთ ბაჟი). 2. მომზადება: იწერება საკასაციო საჩივარი, რომელიც არის წმინდა სამართლებრივი ნაშრომი. 3. წარდგენა: საჩივარი ბარდება სააპელაციო სასამართლოს კანცელარიაში. 4. დასაშვებობის ეტაპი: უზენაესი სასამართლო დაახლოებით 3-6 თვის განმავლობაში წყვეტს, მიიღოს თუ არა საქმე წარმოებაში. 5. განხილვა: თუ საქმე დაიშვა, სასამართლო მას განიხილავს (უმეტესად ზეპირი მოსმენის გარეშე) და იღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას.
უზენაეს სასამართლოში საქმის მოგება „უმაღლესი პილოტაჟია“. აქ ჩვეულებრივი იურიდიული მომსახურება არ არის საკმარისი. გჭირდებათ ადვოკატი, რომელსაც შეუძლია აზროვნება მოსამართლის დონეზე და იცის, როგორ შექმნას პრეცედენტი. Legal.ge გაკავშირებთ სწორედ ასეთ მაღალი კვალიფიკაციის პროფესიონალებთან, რათა გამოიყენოთ მართლმსაჯულების მიღწევის ეს ბოლო შანსი.