შიდა გადაწყვეტილების აღსრულება (Domestic Judgment Enforcement) არის სასამართლო პროცესის ფინალური და უმნიშვნელოვანესი ეტაპი. საქართველოში სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება თავისთავად არ ნიშნავს, რომ მოვალე თანხას გადაგიხდით ან ქონებას გადმოგცემთ. ხშირად, მოგებული მხარე დგება პრობლემის წინაშე: „ფურცელზე მოვიგე, მაგრამ რეალურად არაფერი მაქვს“. აღსრულების პროცესი გულისხმობს სახელმწიფოს იძულებითი ძალის გამოყენებას (აღსრულების ეროვნული ბიურო ან კერძო აღმასრულებელი) გადაწყვეტილების რეალიზაციისთვის. ეს პროცესი რეგულირდება მკაცრი პროცედურებით და ვადებით. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან სააღსრულებო სამართალში და დაგეხმარებიან ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვაში, რათა თქვენი სასამართლო გამარჯვება რეალურ შედეგად იქცეს.
რას მოიცავს შიდა გადაწყვეტილების აღსრულების სერვისი?
სერვისი ფარავს კომუნიკაციას აღმასრულებელთან და იძულებითი ღონისძიებების მართვას. ის მოიცავს:
- სააღსრულებო ფურცლის მოპოვება: სასამართლოდან დოკუმენტის გამოთხოვა და სისწორის შემოწმება.
- აღსრულების დაწყება: განცხადების შეტანა აღსრულების ეროვნულ ბიუროში ან კერძო აღმასრულებელთან.
- ქონების მოძიება და დაყადაღება: აღმასრულებლის დახმარება მოვალის აქტივების (უძრავი ქონება, მანქანები, ანგარიშები) პოვნასა და დაყადაღებაში.
- აუქციონის მართვა: დაყადაღებული ქონების აუქციონზე გატანის პროცესის მონიტორინგი და ინტერესების დაცვა.
- მოლაპარაკება აღსრულების ეტაპზე: მოვალესთან შეთანხმება ვალის განწილვადებაზე აღსრულების შეჩერების სანაცვლოდ.
მაგალითად, სასამართლომ დააკისრა მეზობელს 5,000 ლარი თქვენი ბინის დაზიანებისთვის. მეზობელი არ იხდის. თქვენ მიდიხართ აღსრულების ბიუროში, მაგრამ საქმე ჭიანურდება, რადგან აღმასრულებელი გადატვირთულია. კერძო ადვოკატის ჩართვა აჩქარებს პროცესს: ის თავად მოიძიებს მეზობლის საბანკო ანგარიშებს და მანქანას, მიაწვდის ინფორმაციას აღმასრულებელს და მოითხოვს დაუყოვნებლივ ყადაღას. მეორე მაგალითი: მოვალე ცდილობს ქონების გადამალვას აღსრულების პროცესში. ადვოკატი აღკვეთს ამას და უზრუნველყოფს ქონების აუქციონზე რეალიზაციას.
აღსრულება რეგულირდება კანონით „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“. კანონი ადგენს აღსრულების საფასურს (ჩვეულებრივ მოთხოვნის 2-7%), ვადებს და პროცედურებს. საქართველოში მოქმედებს როგორც სახელმწიფო (აღსრულების ეროვნული ბიურო), ისე კერძო აღმასრულებლების ინსტიტუტი. კერძო აღმასრულებელი ხშირად უფრო სწრაფია, მაგრამ მისი მომსახურება შეიძლება უფრო ძვირი იყოს.
1. ფურცლის მიღება: გადაწყვეტილების ძალაში შესვლის შემდეგ. 2. წარდგენა: ბიუროში ან კერძო აღმასრულებელთან. 3. წინადადება: მოვალეს ეძლევა 7 დღე ნებაყოფლობითი შესრულებისთვის. 4. იძულება: ყადაღა, ინკასო, ქონების აუქციონი. 5. დასრულება: თანხის ჩარიცხვა კრედიტორის ანგარიშზე.
აღსრულება ტექნიკური და ბიუროკრატიული პროცესია. გამოცდილი ადვოკატი იცნობს სისტემას შიგნიდან და იცის, როგორ აიძულოს სისტემა იმუშაოს თქვენთვის სწრაფად და ეფექტურად.