უცხოური გადაწყვეტილების აღსრულება (Foreign Judgment Enforcement) არის პროცედურა, რომლის საშუალებითაც სხვა ქვეყნის სასამართლოს ან არბიტრაჟის გადაწყვეტილება იძენს იურიდიულ ძალას საქართველოში. გლობალიზაციის პირობებში ხშირია შემთხვევები, როდესაც უცხოურმა კომპანიამ მოიგო დავა ლონდონში, პარიზში ან ნიუ-იორკში ქართული კომპანიის წინააღმდეგ, მაგრამ მოვალის აქტივები საქართველოშია. იმისთვის, რომ უცხოურმა კრედიტორმა შეძლოს ამ აქტივების დაყადაღება და ამოღება, აუცილებელია უცხოური გადაწყვეტილების „ცნობა და აღსრულება“ (Recognition and Enforcement) საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ. ეს არის რთული იურიდიული პროცესი, რომელიც მოითხოვს საერთაშორისო კერძო სამართლისა და კონვენციების ღრმა ცოდნას. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან ტრანსსასაზღვრო დავების აღსრულებაში და უზრუნველყოფენ უცხოური გადაწყვეტილების ლეგიტიმაციას საქართველოში.
რას მოიცავს უცხოური გადაწყვეტილების აღსრულების სერვისი?
სერვისი ფარავს პროცესს გადაწყვეტილების ცნობიდან რეალურ აღსრულებამდე. ის მოიცავს:
- ცნობისა და აღსრულების პროცედურა: განცხადების მომზადება და შეტანა საქართველოს უზენაეს სასამართლოში უცხოური გადაწყვეტილების ცნობის მოთხოვნით.
- არბიტრაჟის გადაწყვეტილების აღსრულება: ნიუ-იორკის 1958 წლის კონვენციის ფარგლებში უცხოური საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების ცნობა.
- დოკუმენტაციის ლეგალიზაცია: უცხოური გადაწყვეტილების აპოსტილით დამოწმება, თარგმნა და ნოტარიული დადასტურება ქართული სასამართლოსთვის.
- დაცვა ცნობის წინააღმდეგ (მოვალისთვის): თუ თქვენ ხართ მოვალე, ადვოკატი დაგეხმარებათ დაამტკიცოთ, რომ უცხოური გადაწყვეტილება ეწინააღმდეგება საქართველოს საჯარო წესრიგს და არ უნდა იქნას ცნობილი.
- იძულებითი აღსრულება: ცნობის შემდეგ სააღსრულებო ფურცლის მიღება და აქტივების ამოღება ადგილობრივი წესებით.
მაგალითად, გერმანულმა კომპანიამ გერმანიის სასამართლოში მოუგო დავა ქართველ პარტნიორს 100,000 ევროზე. მოვალეს გერმანიაში არაფერი აქვს, მაგრამ თბილისში ფლობს სასტუმროს. გერმანული გადაწყვეტილება საქართველოში ავტომატურად არ მოქმედებს. საჭიროა ადვოკატმა მიმართოს საქართველოს უზენაეს სასამართლოს, რომელიც შეამოწმებს, დაცული იყო თუ არა პროცედურა გერმანიაში. მხოლოდ ცნობის შემდეგ შეძლებს გერმანული კომპანია სასტუმროს დაყადაღებას.
უცხოური გადაწყვეტილებების ცნობა რეგულირდება კანონით „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“ და „არბიტრაჟის შესახებ“. საქართველო არის ნიუ-იორკის კონვენციის წევრი, რაც ამარტივებს საარბიტრაჟო გადაწყვეტილებების აღსრულებას. გადამწყვეტია „ურთიერთნაცვალგების“ პრინციპი და „საჯარო წესრიგთან“ შესაბამისობა. უზენაესი სასამართლო არ განიხილავს საქმეს ხელახლა შინაარსობრივად, ის მხოლოდ ამოწმებს ფორმალურ შესაბამისობას.
1. მომზადება: ორიგინალი გადაწყვეტილების და ძალაში შესვლის ცნობის აპოსტილით დამოწმება. 2. თარგმნა: კვალიფიციური თარგმანი ქართულ ენაზე. 3. განცხადება: მიმართვა უზენაეს სასამართლოში (ან სააპელაციოში - არბიტრაჟის შემთხვევაში). 4. განხილვა: სასამართლო ამოწმებს დაბრკოლებებს (მაგ. მოვალის ინფორმირება). 5. განჩინება: გადაწყვეტილების ცნობა და აღსრულების ნებართვა.
ეს არის უაღრესად ფორმალური პროცესი. ერთი დოკუმენტის არასწორი გაფორმებაც კი გამოიწვევს ცნობაზე უარს. Legal.ge-ზე იპოვით საერთაშორისო სამართლის ექსპერტებს, რომლებიც გარანტირებულად გაატარებენ თქვენს გადაწყვეტილებას ქართულ ბიუროკრატიაში.