რა უპირატესობა აქვს საერთაშორისო აკრედიტაციას?
საერთაშორისო აკრედიტაცია ზრდის დიპლომის ცნობადობას საზღვარგარეთ და ამარტივებს კურსდამთავრებულთა დასაქმებას საერთაშორისო ბაზარზე.
რომელი სააგენტოებია აღიარებული საქართველოში?
საქართველო ავტომატურად აღიარებს EQAR-ში (ევროპული რეესტრი) რეგისტრირებული სააგენტოების აკრედიტაციას.
რა ღირს საერთაშორისო აკრედიტაცია?
ფასი დამოკიდებულია სააგენტოზე და პროგრამების რაოდენობაზე. ჩვეულებრივ, ეს ათეულობით ათასი ევროა.
სავალდებულოა თუ არა ადგილობრივი აკრედიტაციაც?
თუ პროგრამას აქვს აღიარებული საერთაშორისო აკრედიტაცია, მას აღარ სჭირდება ადგილობრივი აკრედიტაციის გავლა, მხოლოდ აღიარების პროცედურა.
საერთაშორისო აკრედიტაციის სამართლებრივი მხარდაჭერა
საერთაშორისო აკრედიტაცია არის ხარისხის ნიშანი, რომელიც საგანმანათლებლო დაწესებულებას (უნივერსიტეტს, სკოლას) ანიჭებს გლობალურ აღიარებას. საქართველოს კანონმდებლობა ცნობს გარკვეული საერთაშორისო სააგენტოების მიერ მინიჭებულ აკრედიტაციას, რაც დაწესებულებას ათავისუფლებს ადგილობრივი ბიუროკრატიის ნაწილისგან ან ანიჭებს დამატებით პრესტიჟს. თუმცა, საერთაშორისო აკრედიტაციის მოპოვება (მაგალითად, ABET, NCLEX, IB) რთული და ძვირადღირებული პროცესია, რომელიც მოითხოვს შიდა სტანდარტების სრულ ჰარმონიზაციას საერთაშორისო მოთხოვნებთან. ხშირია შემთხვევები, როდესაც უნივერსიტეტი იხდის დიდ თანხას აკრედიტაციაში, მაგრამ ვერ იღებს მას სამართლებრივი დოკუმენტაციის შეუსაბამობის გამო.
ეს სერვისი განკუთვნილია საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის, რომლებსაც სურთ გავიდნენ საერთაშორისო ასპარეზზე. Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან მოამზადოთ თქვენი ინსტიტუცია საერთაშორისო აუდიტისთვის და უზრუნველყოთ პროცესის სამართლებრივი გამართულობა.
რას მოიცავს საერთაშორისო აკრედიტაციის სერვისი?
Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ თანხლებას:
• სააგენტოს შერჩევა: კონსულტაცია იმის შესახებ, რომელი საერთაშორისო სააგენტოა აღიარებული საქართველოს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის (NCEQE) მიერ.
• Gap Analysis (ხარვეზების ანალიზი): არსებული მდგომარეობის შედარება საერთაშორისო სტანდარტებთან და სამართლებრივი ხარვეზების იდენტიფიცირება.
• დოკუმენტაციის თარგმნა და ადაპტაცია: შიდა რეგულაციების, სილაბუსებისა და პოლიტიკის დოკუმენტების მომზადება ინგლისურ ენაზე, საერთაშორისო ტერმინოლოგიის დაცვით.
• ხელშეკრულებების რევიზია: აკრედიტაციის სააგენტოსთან გასაფორმებელი ხელშეკრულების სამართლებრივი ანალიზი ფინანსური რისკების თავიდან ასაცილებლად.
• აღიარების პროცედურა: საერთაშორისო აკრედიტაციის მოპოვების შემდეგ, მისი ოფიციალური აღიარების უზრუნველყოფა საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
საერთაშორისო აკრედიტაციის პროცესში ხშირია შემდეგი პრობლემები:
• აღიარების პრობლემა: უნივერსიტეტმა მოიპოვა აკრედიტაცია უცხოური სააგენტოსგან, მაგრამ აღმოჩნდა, რომ ეს სააგენტო არ არის რეგისტრირებული EQAR-ში (ევროპული რეესტრი), რის გამოც საქართველომ არ ცნო აკრედიტაცია.
• კონტრაქტის პირობები: სააგენტომ შეწყვიტა აკრედიტაციის პროცესი შუა გზაზე და არ დაუბრუნა გადახდილი თანხა, რადგან ხელშეკრულებაში არ იყო გაწერილი ფორს-მაჟორული გარემოებები.
• პერსონალის კვალიფიკაცია: საერთაშორისო ექსპერტებმა დაადგინეს, რომ აკადემიური პერსონალის ინგლისური ენის კომპეტენცია არ შეესაბამება დეკლარირებულ დონეს.
საერთაშორისო აკრედიტაციის აღიარება რეგულირდება „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“ კანონით და განათლების მინისტრის ბრძანებით „უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის დებულების დამტკიცების შესახებ“. კანონი განსაზღვრავს, რომ საქართველოში აღიარებულია ევროკავშირის წევრი ქვეყნების და აშშ-ის ავტორიტეტული სააგენტოების აკრედიტაცია, ასევე EQAR-ში რეგისტრირებული სააგენტოები.
1. კონსულტაცია: მიზნებისა და ბიუჯეტის განხილვა.
2. აუდიტი: დოკუმენტაციის წინასწარი შემოწმება.
3. განაცხადი: აკრედიტაციის განაცხადის შევსება და გაგზავნა.
4. ვიზიტის მართვა: უცხოელი ექსპერტების ვიზიტის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი მხარდაჭერა.
5. აღიარება: მიღებული სერტიფიკატის წარდგენა NCEQE-ში.
საერთაშორისო აკრედიტაცია დიდ ინვესტიციასთანაა დაკავშირებული. Legal.ge-ს იურისტები დაგიზღვევენ რისკებს და უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი ძალისხმევა აღიარებით დასრულდეს.