უცხოური სკოლის კონსულტაცია
შეიძლება თუ არა საქართველოში ამერიკული ატესტატის გაცემა?
დიახ, თუ სკოლას გავლილი აქვს შესაბამისი ავტორიზაცია აშშ-ში და ეს პროგრამა აღიარებულია საქართველოს მთავრობის მიერ.
სჭირდებათ თუ არა უცხოელ მასწავლებლებს ვიზა?
უმეტეს შემთხვევაში საჭიროა გრძელვადიანი სამუშაო ვიზა ან ბინადრობის ნებართვა. შრომითი ხელშეკრულება არის ამის საფუძველი.
უნდა ისწავლებოდეს თუ არა ქართული ენა საერთაშორისო სკოლაში?
საქართველოს მოქალაქე მოსწავლეებისთვის ქართული ენის სწავლება სავალდებულოა, მაშინაც კი, თუ სკოლა საერთაშორისოა.
შეიძლება თუ არა უცხოურმა უნივერსიტეტმა გახსნას ფილიალი?
დიახ, უცხოურ უნივერსიტეტს შეუძლია გახსნას ფილიალი, თუმცა მან უნდა გაიაროს ავტორიზაციის პროცედურა საქართველოში.
უცხოური სკოლებისა და საერთაშორისო პროგრამების სამართლებრივი კონსულტაცია
საქართველოში სულ უფრო იზრდება მოთხოვნა საერთაშორისო განათლებაზე. უცხოური სკოლების გახსნა ან საერთაშორისო პროგრამების (როგორიცაა IB - International Baccalaureate, ბრიტანული A-Levels, ამერიკული High School Diploma) დანერგვა ადგილობრივ სკოლებში რთულ სამართლებრივ პროცედურებთანაა დაკავშირებული. არსებობს ორი ძირითადი გზა: უცხოური საგანმანათლებლო დაწესებულების ფილიალის გახსნა ან ადგილობრივი სკოლის მიერ საერთაშორისო პროგრამის აღიარება. ორივე შემთხვევაში, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ გაცემული დიპლომი იყოს აღიარებული როგორც საქართველოს, ისე საერთაშორისო დონეზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, კურსდამთავრებულები ვერ შეძლებენ სწავლის გაგრძელებას ქართულ უნივერსიტეტებში ეროვნული გამოცდების გარეშე ან ვერ გამოიყენებენ ატესტატს საზღვარგარეთ.
ეს სერვისი განკუთვნილია საერთაშორისო საგანმანათლებლო ქსელებისთვის, ინვესტორებისთვის და არსებული კერძო სკოლებისთვის, რომლებსაც სურთ საერთაშორისო სტატუსის მოპოვება. Legal.ge გთავაზობთ სრულ სამართლებრივ მეგზურობას საერთაშორისო განათლების სფეროში.
რას მოიცავს უცხოური სკოლის კონსულტაცია?
ჩვენი სერვისი ფარავს ყველა სამართლებრივ ასპექტს:
• სამართლებრივი ფორმის შერჩევა: კონსულტაცია იმის შესახებ, სჯობს ფილიალის გახსნა თუ დამოუკიდებელი იურიდიული პირის დაფუძნება.
• უცხოური პროგრამის აღიარება: „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონის მიხედვით, უცხოური პროგრამის აღიარების პროცედურის გავლა მთავრობასთან შეთანხმებით.
• ავტორიზაციის მხარდაჭერა: ადგილობრივი ავტორიზაციის გავლა (თუ ეს სავალდებულოა) ან საერთაშორისო ავტორიზაციის აღიარების მოთხოვნა.
• დიპლომების აღიარება: მექანიზმების შექმნა, რათა სკოლის მიერ გაცემული ატესტატი ავტომატურად იყოს აღიარებული განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ.
• უცხოელი მასწავლებლების დასაქმება: სავიზო და ბინადრობის პროცედურები, ასევე დიპლომების აღიარება და შრომითი კონტრაქტები უცხოელი პედაგოგებისთვის.
საერთაშორისო განათლების ბაზარზე ხშირია შემდეგი გამოწვევები:
• ატესტატის პრობლემა: მშობლებმა აღმოაჩინეს, რომ ძვირადღირებული „საერთაშორისო სკოლის“ ატესტატით მათი შვილი ვერ აბარებს ქართულ უნივერსიტეტში, რადგან პროგრამა არ იყო აღიარებული საქართველოს მიერ.
• მასწავლებლების ლეგალიზაცია: სკოლამ ჩამოიყვანა ბრიტანელი მასწავლებლები, მაგრამ ვერ გაუფორმა სწორი კონტრაქტები და ვერ მოუგვარა ბინადრობის უფლება, რამაც გამოიწვია მათი დეპორტაციის საფრთხე.
• ორმაგი რეგულაცია: სკოლას უწევს დააკმაყოფილოს როგორც ქართული ეროვნული სასწავლო გეგმა, ისე IB-ის მკაცრი სტანდარტები. საჭიროა ამ ორი სისტემის სამართლებრივი ჰარმონიზაცია.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „ზოგადი განათლების შესახებ“ (მუხლი 5), რომელიც განსაზღვრავს უცხოური პროგრამის აღიარების წესს. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობის დადგენილება „უცხო ქვეყნის ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამის აღიარების წესის შესახებ“. უცხოელი მასწავლებლებისთვის მოქმედებს „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონი.
1. წინასწარი კვლევა: სკოლის მოდელის შესაბამისობის შემოწმება ქართულ კანონმდებლობასთან.
2. მთავრობასთან კომუნიკაცია: განაცხადის მომზადება პროგრამის აღიარებისთვის.
3. დოკუმენტაციის ლოკალიზაცია: სასწავლო გეგმებისა და კონტრაქტების ადაპტირება ქართულ სამართლებრივ რეალობასთან.
4. მიგრაციული მხარდაჭერა: უცხოელი პერსონალის ლეგალიზაცია.
საერთაშორისო სკოლის გახსნა მოითხოვს როგორც საერთაშორისო განათლების სტანდარტების, ისე ადგილობრივი ბიუროკრატიის ღრმა ცოდნას. Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან, თავიდან აიცილოთ სამართლებრივი ჩიხები და შესთავაზოთ მოსწავლეებს ნამდვილად ვალიდური, საერთაშორისო განათლება.