საგანმანათლებლო PPP სტრუქტურირება
რა არის BOT მოდელი?
Build-Operate-Transfer (აშენება-ოპერირება-გადაცემა). ინვესტორი აშენებს სკოლას, მართავს მას გარკვეული წლები მოგების მისაღებად და შემდეგ გადასცემს სახელმწიფოს.
სავალდებულოა თუ არა ტენდერი?
დიახ, კანონი ითხოვს გამჭვირვალე კონკურენციას. თუმცა, შესაძლებელია „პირდაპირი მოლაპარაკების“ გზაც უნიკალური პროექტებისთვის, მთავრობის ნებართვით.
ვინ იძლევა გარანტიას?
სახელმწიფო ხშირად იძლევა გარანტიას მინიმალურ შემოსავალზე ან მოსწავლეთა რაოდენობაზე, რაც ამცირებს ბიზნესის რისკს.
რა ვადით ფორმდება ხელშეკრულება?
PPP ხელშეკრულებები ჩვეულებრივ 10-დან 30 წლამდე ვადით ფორმდება, რათა ინვესტორმა შეძლოს ინვესტიციის ამოღება.
საგანმანათლებლო PPP (საჯარო და კერძო თანამშრომლობა) სტრუქტურირება არის ინოვაციური მიდგომა, სადაც სახელმწიფო და ბიზნესი ერთიანდება საგანმანათლებლო პროექტების განსახორციელებლად. საქართველოში ეს მოდელი სულ უფრო აქტუალური ხდება, განსაკუთრებით ახალი სკოლების მშენებლობის, პროფესიული კოლეჯების განვითარებისა და საუნივერსიტეტო კამპუსების მოწყობის კუთხით. PPP პროექტი საშუალებას აძლევს კერძო ინვესტორს, მიიღოს სახელმწიფო დაფინანსება ან აქტივები (მაგ. მიწა), სანაცვლოდ კი შექმნას და მართოს საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურა. თუმცა, ასეთი პროექტები იურიდიულად ურთულესია: საჭიროა რისკების სწორი განაწილება, გრძელვადიანი კონტრაქტების გაფორმება და შესაბამისობა როგორც საჯარო შესყიდვების, ისე განათლების კანონმდებლობასთან. Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან PPP პროექტის იურიდიულ მოდელირებაში, ტენდერში მონაწილეობასა და სახელმწიფოსთან ხელშეკრულების გაფორმებაში.
რას მოიცავს საგანმანათლებლო PPP სერვისი?
სერვისი განკუთვნილია მსხვილი ინვესტორებისა და სამშენებლო კომპანიებისთვის. ის მოიცავს:
• პროექტის იურიდიული დიზაინი: PPP მოდელის შერჩევა (მაგ. BOT - აშენება, ოპერირება, გადაცემა) და რისკების ანალიზი.
• სატენდერო დოკუმენტაცია: სახელმწიფოს მიერ გამოცხადებულ PPP ტენდერებში მონაწილეობისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადება.
• ხელშეკრულების შედგენა: სახელმწიფოსა და კერძო პარტნიორს შორის კომპლექსური ხელშეკრულების მომზადება, რომელიც არეგულირებს მშენებლობას, ოპერირებასა და მომსახურების ხარისხს.
• ფინანსური სამართალი: პროექტის დაფინანსების (Project Finance) იურიდიული უზრუნველყოფა ბანკებთან და საერთაშორისო დონორებთან.
• მარეგულირებელი შესაბამისობა: პროექტის შესაბამისობა „საჯარო და კერძო თანამშრომლობის შესახებ“ კანონთან.
მაგალითად, სამშენებლო კომპანიას სურს ააშენოს სტუდენტური საცხოვრებელი სახელმწიფო უნივერსიტეტის ტერიტორიაზე. სანაცვლოდ, კომპანია მიიღებს უფლებას, მართოს ეს საცხოვრებელი 20 წლის განმავლობაში და მიიღოს შემოსავალი სტუდენტებისგან. ეს არის კლასიკური PPP. იურისტი დაგეხმარებათ შეადგინოთ ხელშეკრულება უნივერსიტეტთან და ეკონომიკის სამინისტროსთან, განსაზღვროთ ტარიფები და პასუხისმგებლობები. მეორე მაგალითი: ბიზნესი ქმნის პროფესიულ კოლეჯს სახელმწიფოსთან ერთად, სადაც სახელმწიფო უზრუნველყოფს შენობას, ხოლო ბიზნესი — აღჭურვილობას და სწავლებას.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი საჯარო და კერძო თანამშრომლობის შესახებ“ (2018). კანონი მოითხოვს პროექტის რეგისტრაციას, მთავრობის თანხმობას და გამჭვირვალე შერჩევის პროცესს. ასევე მნიშვნელოვანია „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ კანონი აქტივების გადაცემის ნაწილში.
1. კონცეფცია: პროექტის ინიცირება და მთავრობისთვის წარდგენა. 2. ტენდერი: საჯარო შერჩევის პროცესში მონაწილეობა. 3. მოლაპარაკება: დეტალური პირობების შეთანხმება სახელმწიფოსთან. 4. ხელშეკრულება: PPP კონტრაქტის ხელმოწერა. 5. განხორციელება: მშენებლობა და ოპერირება.
PPP პროექტები გრძელვადიანია და დიდ ინვესტიციებს მოითხოვს. არასწორმა სტრუქტურირებამ შეიძლება გამოიწვიოს პროექტის ჩაშლა წლების შემდეგ. Legal.ge-ზე იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სახელმწიფო სტრუქტურებთან რთულ მოლაპარაკებებში.