სკოლის მშენებლობის PPP (Public-Private Partnership) არის სპეციფიკური სერვისი, რომელიც ფოკუსირებულია ახალი საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის შექმნაზე. საქართველოში სახელმწიფოს ხშირად არ აქვს საკმარისი რესურსი ყველა სკოლის ასაშენებლად ან გასარემონტებლად, ამიტომ იწვევს კერძო სექტორს. ამ მოდელში კერძო კომპანია აშენებს სკოლას საკუთარი ხარჯებით, ხოლო სახელმწიფო მას უხდის „ხელმისაწვდომობის გადასახადს“ (Availability Payment) წლების განმავლობაში, ან კომპანია იღებს უფლებას, ნაწილი ფართი გამოიყენოს კომერციული მიზნებისთვის. ეს არის რთული სამშენებლო და ფინანსური პროექტი, რომელიც მოითხოვს მკაცრ იურიდიულ რეგულაციას: მიწის გამოყოფა, მშენებლობის ნებართვები, სტანდარტების დაცვა და გრძელვადიანი ოპერირების პირობები. Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან სამშენებლო PPP კონტრაქტების გაფორმებაში და პროექტის წარმატებით განხორციელებაში.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს სკოლის მშენებლობის PPP სერვისი?
სერვისი აერთიანებს სამშენებლო სამართალს და PPP რეგულაციებს. ის მოიცავს:
- მიწის და ინფრასტრუქტურის საკითხები: სახელმწიფოსგან სამშენებლო მიწის მიღების იურიდიული გაფორმება (უზუფრუქტი, აღნაგობა).
- სამშენებლო კონტრაქტები (EPC): მშენებლობის, შესყიდვისა და დაპროექტების ხელშეკრულებების მომზადება საერთაშორისო სტანდარტებით (FIDIC).
- სტანდარტებთან შესაბამისობა: უზრუნველყოფა, რომ შენობა აკმაყოფილებდეს სკოლებისთვის დადგენილ უსაფრთხოების და სანიტარულ ნორმებს.
- გადახდის მექანიზმები: სახელმწიფოსთან ანგარიშსწორების მოდელის (ეტაპობრივი თუ პერიოდული) იურიდიული გარანტიები.
- საოპერაციო ხელშეკრულება (O&M): სკოლის დასრულების შემდეგ შენობის მოვლა-პატრონობის პირობების გაწერა.
მაგალითად, სამშენებლო კომპანიამ მოიგო ტენდერი 5 ახალი სკოლის აშენებაზე რეგიონებში. კონტრაქტი ითვალისწინებს, რომ კომპანიამ უნდა მოუაროს შენობებს 15 წლის განმავლობაში. იურისტი დაგეხმარებათ რისკების გათვლაში: რა ხდება, თუ სახელმწიფო დააგვიანებს გადახდას? ვინ აგებს პასუხს ბუნებრივი ცვეთისთვის? სწორად შედგენილი ხელშეკრულება დაიცავს კომპანიას გაუთვალისწინებელი ხარჯებისგან.
სფეროს არეგულირებს „საჯარო და კერძო თანამშრომლობის შესახებ“ კანონი და „სივრცითი მოწყობისა და მშენებლობის კოდექსი“. სკოლების მშენებლობა ექვემდებარება განსაკუთრებულ რეგულაციებს (III-IV კლასის შენობები), რაც მოითხოვს მკაცრ ექსპერტიზას და ზედამხედველობას. PPP კონტრაქტმა უნდა გაითვალისწინოს ეს მოთხოვნები.
1. ნებართვა: მშენებლობის ნებართვის მოპოვება. 2. კონტრაქტი: სახელმწიფოსთან მშენებლობისა და ოპერირების ხელშეკრულების გაფორმება. 3. მშენებლობა: პროცესის იურიდიული თანხლება. 4. ჩაბარება: ექსპლუატაციაში მიღების აქტი. 5. ოპერირება: გრძელვადიანი მართვა.
სკოლის მშენებლობა PPP მოდელით დიდი პასუხისმგებლობაა. Legal.ge-ზე იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ინფრასტრუქტურულ პროექტებში და იციან, როგორ დაიცვან თქვენი ინტერესები სახელმწიფოსთან ურთიერთობაში.