ენერგეტიკული სამართალი საქართველოში არის ერთ-ერთი ყველაზე დინამიკური და სწრაფად განვითარებადი იურიდიული დარგი. ენერგეტიკული ბაზრის ლიბერალიზაციამ, ევროკავშირის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციამ და ახალი საინვესტიციო პროექტების ზრდამ შექმნა რთული მარეგულირებელი გარემო. ეს სფერო არეგულირებს ურთიერთობებს ელექტროენერგიისა და ბუნებრივი გაზის წარმოებას, გადაცემას, განაწილებას, მიწოდებასა და ვაჭრობას შორის. ენერგეტიკული სამართალი ეხება როგორც მსხვილ ინვესტორებსა და ენერგოკომპანიებს, ისე ჩვეულებრივ მომხმარებლებს, რომლებიც ჩართულნი არიან სატარიფო დავებში ან ქსელთან მიერთების პროცესებში. ამ დარგის ცოდნა აუცილებელია ბაზრის რთულ წესებში (Market Rules) ორიენტირებისთვის და სემეკთან (GNERC) ეფექტური ურთიერთობისთვის.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული სამართლის სპეციალისტები გთავაზობთ ფართო სპექტრის იურიდიულ მომსახურებას:
- მარეგულირებელი კონსულტაცია: სემეკის რეგულაციების, ქსელის წესებისა და ბაზრის ოპერირების წესების განმარტება და კლიენტის საქმიანობის მათთან შესაბამისობაში მოყვანა.
- სატარიფო დავების წარმოება: ელექტროენერგიისა და გაზის ტარიფების დადგენასთან ან კორექტირებასთან დაკავშირებული დავების მართვა და წარმომადგენლობა მარეგულირებელ კომისიაში.
- ლიცენზირება და ავტორიზაცია: ენერგეტიკული საქმიანობისთვის საჭირო ლიცენზია/ნებართვების მოპოვება და სალიცენზიო პირობების შესრულების მონიტორინგი.
- ენერგეტიკული ბირჟა და ვაჭრობა: ენერგეტიკულ ბირჟაზე (GENEX) ვაჭრობასთან, საბალანსო ელექტროენერგიასთან და ორმხრივ ხელშეკრულებებთან დაკავშირებული იურიდიული საკითხების მოგვარება.
- მომხმარებელთა უფლებების დაცვა: დავები ენერგოკომპანიებთან დარიცხულ დავალიანებებზე, მრიცხველის ჩვენებებზე ან უხარისხო მომსახურებაზე.
ენერგეტიკული სამართლის სერვისები აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში:
- მსხვილი საწარმო გადის თავისუფალ ბაზარზე და სჭირდება ელექტროენერგიის პირდაპირი მიწოდების ხელშეკრულების გაფორმება მომწოდებელთან. იურისტი ამოწმებს ხელშეკრულების პირობებს.
- ინვესტორი გეგმავს მონაწილეობას ენერგეტიკულ აუქციონში და სჭირდება სატენდერო დოკუმენტაციის სამართლებრივი ანალიზი და რისკების შეფასება.
- სადისტრიბუციო კომპანია უარს ამბობს აბონენტის ქსელზე მიერთებაზე ან აწესებს არაგონივრულ ვადას. იურისტი მიმართავს ენერგოომბუდსმენს ან სემეკს.
- ჰიდროელექტროსადგურს დაეკისრა ჯარიმა დისპეტჩერიზაციის წესების დარღვევისთვის. საჭიროა ჯარიმის გასაჩივრება და ტექნიკურ-სამართლებრივი არგუმენტაციის წარდგენა.
სფეროს ფუნდამენტური კანონია "საქართველოს კანონი ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ". ეს კანონი განსაზღვრავს ბაზრის სტრუქტურას, გამიჯვნის (Unbundling) პრინციპებსა და მარეგულირებლის უფლებამოსილებებს. მოქმედებს ასევე კანონქვემდებარე აქტების ფართო სპექტრი: "ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესები", "ქსელის წესები", "მიწოდებისა და მოხმარების წესები". ეს ნორმატიული ბაზა მუდმივად იცვლება ევროპულ კანონმდებლობასთან დაახლოების პროცესში, რაც მოითხოვს იურისტის მხრიდან მუდმივ განახლებას.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა გაძლევთ უპირატესობას რთულ და ტექნიკურ დავებში. ენერგეტიკა არის სფერო, სადაც სამართალი და ინჟინერია იკვეთება, ამიტომ კვალიფიციური იურისტი უნდა ფლობდეს არა მხოლოდ კანონმდებლობას, არამედ ესმოდეს ბაზრის მუშაობის სპეციფიკაც. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი ბიზნესი და უზრუნველყოთ სტაბილური ენერგომომარაგება ან რეალიზაცია.
იპოვეთ ენერგეტიკული სამართლის წამყვანი ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა აერთიანებს იურისტებს, რომლებსაც აქვთ სემეკში, ენერგოკომპანიებსა და საერთაშორისო პროექტებში მუშაობის გამოცდილება.