რა არის GMP სტანდარტი და სავალდებულოა თუ არა ის?
GMP (Good Manufacturing Practice) არის კარგი საწარმოო პრაქტიკა. საქართველოში წამლის ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის და იმპორტიორებისთვის GMP სტანდარტის დაცვა ეტაპობრივად სავალდებულო გახდა.
რამდენი დრო სჭირდება წამლის რეგისტრაციას?
ვადა დამოკიდებულია რეჟიმზე. აღიარებითი რეჟიმით (თუ წამალი უკვე რეგისტრირებულია ევროკავშირში/აშშ-ში) პროცესი 7-10 სამუშაო დღე გრძელდება, ხოლო ეროვნული რეჟიმით — რამდენიმე თვე.
შეიძლება თუ არა წამლის ინტერნეტით გაყიდვა?
საქართველოში ონლაინ აფთიაქების საქმიანობა რეგულირდება. რეცეპტული მედიკამენტების დისტანციური რეალიზაცია მკაცრად შეზღუდულია.
რა არის რეფერენტული ფასი?
ეს არის სახელმწიფოს მიერ დადგენილი მაქსიმალური ფასი კონკრეტულ მედიკამენტებზე. ამ ფასზე ძვირად გაყიდვა იწვევს დაჯარიმებას.
ფარმაცევტული რეგულაციები და სამართლებრივი მხარდაჭერა საქართველოში
ფარმაცევტული ინდუსტრია საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა. წამლის რეგისტრაცია, იმპორტი, დისტრიბუცია და აფთიაქის ოპერირება ექვემდებარება კომპლექსურ საკანონმდებლო მოთხოვნებს, რომლებიც მუდმივად იხვეწება საერთაშორისო სტანდარტებთან (GMP, GDP, GPP) ჰარმონიზაციის მიზნით. ბიზნესისთვის ამ ლაბირინთში გზის გაგნება რთულია: მცირე შეცდომამ დოკუმენტაციაში შეიძლება გამოიწვიოს ლიცენზიის შეჩერება, პროდუქციის კონფისკაცია ან სოლიდური ჯარიმა. გარდა ამისა, სახელმწიფო მკაცრად აკონტროლებს წამლის ხარისხსა და ფასწარმოქმნის მექანიზმებს (რეფერენტული ფასები).
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას მაღალკვალიფიციურ იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან ფარმაცევტულ სამართალში. ჩვენი პლატფორმის ადვოკატები დაგეხმარებიან ნებისმიერ ეტაპზე — იქნება ეს ახალი მედიკამენტის ბაზარზე დაშვება, სააფთიაქო ქსელის გახსნა თუ დავა მარეგულირებელ ორგანოსთან. ჩვენი მიზანია, უზრუნველვყოთ თქვენი ბიზნესის შეუფერხებელი და კანონიერი ფუნქციონირება ჯანდაცვის სექტორში.
რას მოიცავს ფარმაცევტული სამართლის სერვისი?
ფარმაცევტული რეგულაციების სპეციალისტები Legal.ge-ზე გთავაზობენ სრულყოფილ იურიდიულ მომსახურებას:
• ფარმაცევტული პროდუქტის რეგისტრაცია: დოკუმენტაციის მომზადება და წარდგენა სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტოში წამლის ეროვნული ან აღიარებითი რეჟიმით რეგისტრაციისთვის.
• ლიცენზირება და ნებართვები: ავტორიზებული აფთიაქის (მათ შორის, ნარკოტიკული საშუალებების რეალიზაციის უფლებით) გახსნისთვის საჭირო ლიცენზიების მოპოვება.
• GMP/GDP სტანდარტების დანერგვა: იურიდიული კონსულტაცია კარგი საწარმოო (GMP) და სადისტრიბუციო (GDP) პრაქტიკის სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად.
• იმპორტ-ექსპორტის ოპერაციები: ფარმაცევტული პროდუქციის საბაჟო პროცედურების სამართლებრივი თანხლება, სპეციალური კონტროლს დაქვემდებარებული ნივთიერებების ტრანსპორტირების ნებართვები.
• რეკლამა და მარკეტინგი: მედიკამენტების სარეკლამო მასალების შემოწმება კანონმდებლობასთან შესაბამისობაზე (რეცეპტული/ურეცეპტო წამლების შეზღუდვები).
• სახელმწიფო შესყიდვები: ტენდერებში მონაწილეობის სამართლებრივი მხარდაჭერა და სატენდერო დავების წარმოება.
ტიპური სცენარია, როდესაც ფარმაცევტული კომპანია ცდილობს ახალი გენერიკული მედიკამენტის შემოტანას, მაგრამ რეგისტრაციის პროცესი ჭიანურდება დოკუმენტაციის ხარვეზის გამო. სპეციალიზებული იურისტი წინასწარ ამოწმებს დოსიეს სისრულეს, რაც თავიდან აცილებს უარყოფას და დროის კარგვას.
მეორე აქტუალური საკითხია რეფერენტული ფასების დარღვევა. სახელმწიფო ადგენს ფასის ზედა ზღვარს გარკვეულ მედიკამენტებზე. თუ აფთიაქი ამაზე ძვირად ყიდის წამალს, მას ეკისრება ჯარიმა. იურისტი ეხმარება კომპანიას ფასწარმოქმნის პოლიტიკის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანაში და ჯარიმების გასაჩივრებში. ასევე ხშირია დავები ფარმაცევტული საქმიანობის შემოწმების შედეგებთან დაკავშირებით, როდესაც ინსპექტირება ავლენს ტექნიკურ დარღვევებს.
სფეროს ფუნდამენტური კანონია „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც არეგულირებს წამლის მიმოქცევის მთლიან ციკლს — წარმოებიდან მომხმარებლამდე. ლიცენზირების საკითხები გაწერილია „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონში. გარდა ამისა, არსებობს საქართველოს მთავრობის მრავალი დადგენილება, მაგალითად, GMP/GDP სტანდარტების სავალდებულოობის შესახებ.
ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების ლეგალურ ბრუნვას არეგულირებს სპეციალური კანონმდებლობა („ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“). მარკეტინგული აქტივობები კი შეზღუდულია „რეკლამის შესახებ“ კანონით, რომელიც კრძალავს რეცეპტული მედიკამენტების ფართო მასებისთვის რეკლამირებას.
თანამშრომლობა იწყება ბიზნეს-მოდელის ანალიზით. თუ კლიენტს სურს იმპორტი, იურისტი არკვევს პროდუქტის კლასიფიკაციას და რეგისტრაციის საჭირო რეჟიმს (აღიარებითი თუ ეროვნული). მარეგულირებელთან ურთიერთობისას იურისტი მოქმედებს როგორც წარმომადგენელი, ამზადებს წერილებს, პასუხობს შენიშვნებს და ესწრება განხილვებს. საჯარიმო სანქციების შემთხვევაში, ადვოკატი შეისწავლის ოქმს და, საჭიროებისამებრ, გაასაჩივრებს მას სასამართლოში.
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი ფარმაცევტული ბიზნესი იყოს არა მხოლოდ მომგებიანი, არამედ სრულად დაცული სამართლებრივი რისკებისგან. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისეთ სფეროში, სადაც შეცდომა ადამიანის ჯანმრთელობას შეიძლება დაუჯდეს.
ფარმაცევტული სამართალი ვიწრო სპეციალიზაციაა და ყველა იურისტი არ ფლობს საჭირო კომპეტენციას. Legal.ge-ზე თავმოყრილია ექსპერტები, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციებთან მუშაობის. ჩვენი პლატფორმა დაგეხმარებათ იპოვოთ პარტნიორი, რომელიც გაგიმარტივებთ ბიუროკრატიულ პროცესებს და დაიცავს თქვენს ბიზნესს გაუთვალისწინებელი პრობლემებისგან.