რა ვადაში გასცემს სააგენტო ნებართვას I ფაზის კვლევაზე?
კანონმდებლობით დადგენილი ვადაა დოკუმენტაციის წარდგენიდან 30-დან 60 დღემდე, თუმცა რეალური დრო დამოკიდებულია პროტოკოლის სირთულესა და ექსპერტების შენიშვნებზე პასუხის გაცემის სისწრაფეზე.
როგორ რეგულირდება მოხალისეების კომპენსაცია?
კომპენსაცია უნდა ფარავდეს დახარჯულ დროსა და დისკომფორტს, მაგრამ არ უნდა იყოს იმდენად მაღალი, რომ ჩაითვალოს მოსყიდვად ან იძულებად. თანხის ოდენობას ამტკიცებს ეთიკის კომიტეტი.
აუცილებელია თუ არა მოხალისეების დაზღვევა?
დიახ, I ფაზის კვლევებისთვის სავალდებულოა გაძლიერებული სადაზღვევო პოლისი, რომელიც აანაზღაურებს ჯანმრთელობისთვის მიყენებულ ნებისმიერ ზიანს კვლევის მიმდინარეობისას.
რა ხდება, თუ ეთიკის კომიტეტი უარს იტყვის?
ეთიკის კომიტეტის უარი ნიშნავს, რომ კვლევა ვერ დაიწყება. შესაძლებელია ხარვეზების გამოსწორება და განაცხადის ხელახლა შეტანა, ან გადაწყვეტილების გასაჩივრება, თუ თვლით, რომ უარი უსაფუძვლოა.
ფაზა I კლინიკური კვლევების დამტკიცება და უსაფრთხოების რეგულირება
კლინიკური კვლევების I ფაზა (Phase I) წარმოადგენს ახალი მედიკამენტის ადამიანებზე გამოცდის პირველ და ყველაზე კრიტიკულ ეტაპს. ამ ეტაპის მთავარი მიზანია უსაფრთხოების შეფასება, ტოლერანტობის დადგენა და ფარმაკოკინეტიკის შესწავლა. ვინაიდან კვლევა ხშირად ჯანმრთელ მოხალისეებზე ტარდება და რისკები მაღალია, მარეგულირებელი ორგანოები (საქართველოში — სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტო) და ეთიკის კომიტეტები განსაკუთრებული სიმკაცრით ამოწმებენ I ფაზის პროტოკოლებს. ნებართვის მიღება მოითხოვს უმაღლესი სტანდარტის დასაბუთებას, რომ რისკები მართვადია და სუბიექტების უფლებები — მაქსიმალურად დაცული. ამ პროცესში ნებისმიერი სამართლებრივი ხარვეზი ავტომატურად იწვევს უარს.
Legal.ge გთავაზობთ სპეციალიზებულ იურიდიულ მომსახურებას I ფაზის კლინიკური კვლევების დამტკიცებისთვის. ჩვენი ადვოკატები, რომლებსაც აქვთ სამედიცინო სამართლისა და ბიოეთიკის სიღრმისეული ცოდნა, ეხმარებიან სპონსორებსა და CRO-ებს (საკონტრაქტო კვლევითი ორგანიზაციები) მოამზადონ უნაკლო დოკუმენტაცია, გაიარონ ეთიკური შემოწმება და მიიღონ სახელმწიფო ნებართვა დროულად.
რას მოიცავს I ფაზის კვლევების სამართლებრივი სერვისი?
ეს სერვისი ფოკუსირებულია მაღალი რისკის კვლევების სპეციფიკაზე:
• უსაფრთხოების პროტოკოლის იურიდიული აუდიტი: კვლევის პროტოკოლისა და მკვლევარის ბროშურის (IB) შემოწმება საქართველოს კანონმდებლობასთან და ICH-GCP სტანდარტებთან შესაბამისობაზე.
• ჯანმრთელი მოხალისეების დაცვა: ინფორმირებული თანხმობის ფორმის (ICF) შემუშავება, სადაც ზედმიწევნით არის განმარტებული რისკები და არ არსებობს იძულების ან შეცდომაში შეიყვანის ელემენტები.
• სადაზღვევო დაფარვის ანალიზი: I ფაზისთვის აუცილებელი გაძლიერებული სადაზღვევო პოლისის მომზადება, რომელიც ფარავს ჯანმრთელობისთვის მიყენებულ ნებისმიერ ზიანს.
• კვლევითი ცენტრის (Site) ავტორიზაცია: დაწესებულების ინფრასტრუქტურის (რეანიმაციული განყოფილება, გადაუდებელი დახმარება) სამართლებრივი შესაბამისობის დადასტურება I ფაზის ჩასატარებლად.
• მარეგულირებელთან კომუნიკაცია: ნებართვის მიღების პროცესის მართვა, ექსპერტების კითხვებზე პასუხის გაცემა და ეჭვების გაბათილება უსაფრთხოების შესახებ.
• კომპენსაციის სქემები: ჯანმრთელი მოხალისეების დროისა და დისკომფორტის კომპენსაციის სამართლებრივი მოდელის შექმნა, რომელიც არ ჩაითვლება მოსყიდვად.
ყველაზე ხშირი პრობლემა I ფაზის დროს არის ეთიკის კომიტეტის უარი. კომიტეტი ხშირად თვლის, რომ ჯანმრთელი მოხალისეებისთვის შეთავაზებული ფულადი კომპენსაცია იმდენად მაღალია, რომ უბიძგებს მათ გაუმართლებელი რისკისკენ (Coercion). იურისტი ეხმარება სპონსორს კომპენსაციის ოდენობის დასაბუთებაში, რათა ის იყოს სამართლიანი, მაგრამ არა „იძულებითი“.
მეორე სცენარია გვერდითი მოვლენები (Adverse Events). I ფაზაში მოულოდნელი რეაქციების რისკი მაღალია. თუ მოხალისე დაზარალდა, დგება დაზღვევისა და პასუხისმგებლობის საკითხი. სწორად შედგენილი ხელშეკრულება და სადაზღვევო პოლისი უზრუნველყოფს, რომ სპონსორი დაცული იყოს უსაფუძვლო სარჩელებისგან, ხოლო დაზარალებულმა მიიღოს კუთვნილი ანაზღაურება.
I ფაზის კვლევებს არეგულირებს „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ კანონი და „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ კანონი. პროცესი ეფუძნება ჰელსინკის დეკლარაციას და ICH-GCP სახელმძღვანელო პრინციპებს. საქართველოში I ფაზის ჩატარება დასაშვებია, თუ კლინიკას გააჩნია შესაბამისი ლიცენზია და რეანიმაციული ბლოკი, რაც კანონით მკაცრად კონტროლდება.
Legal.ge-ს იურისტი ერთვება დაგეგმვის ადრეულ ეტაპზე. ხდება რისკების შეფასება და დოკუმენტაციის მომზადება. იურისტი წარადგენს განაცხადს ეთიკის კომიტეტში და პირადად ესწრება განხილვას, რათა დაიცვას პროტოკოლის უსაფრთხოება. ეთიკური თანხმობის შემდეგ, დოკუმენტაცია იგზავნება სააგენტოში. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი უზრუნველყოფს მოხალისეებთან გაფორმებული კონტრაქტების იურიდიულ გამართულობას.
I ფაზა მაღალი რისკია, მაგრამ სწორი სამართლებრივი პარტნიორობით — დიდი შესაძლებლობა. ენდეთ Legal.ge-ს.
I ფაზის კვლევები იშვიათია და მოითხოვს სპეციფიკურ კომპეტენციას. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც ესმით ადრეული ფაზის კვლევების ნიუანსები, ტოქსიკოლოგიური მონაცემების მნიშვნელობა და მოხალისეთა უფლებების დაცვის უმაღლესი სტანდარტები.