კლინიკური ცდის დამტკიცება
რა დოკუმენტებია საჭირო კლინიკური კვლევის ნებართვისთვის?
აუცილებელია კვლევის პროტოკოლი, მკვლევარის ბროშურა, ინფორმირებული თანხმობის ფორმა, ეთიკის კომიტეტის დადებითი დასკვნა, დაზღვევა და ხელშეკრულებები კვლევით ცენტრებთან.
სავალდებულოა თუ არა ეთიკის კომიტეტის დასკვნა?
დიახ, საქართველოს კანონმდებლობით, მარეგულირებელი სააგენტო არ განიხილავს განაცხადს ბიოეთიკის კომიტეტის დადებითი გადაწყვეტილების გარეშე.
რა ვადებში გაიცემა ნებართვა?
ოფიციალურად სააგენტოს ვადა დაახლოებით 30 დღემდეა, თუმცა მომზადებისა და ეთიკის კომიტეტის ეტაპის ჩათვლით, პროცესი საშუალოდ 2 თვემდე გრძელდება.
შეიძლება თუ არა პროტოკოლში ცვლილების შეტანა ნებართვის მიღების შემდეგ?
დიახ, თუმცა არსებითი ცვლილებები (Substantial Amendments) საჭიროებს ხელახალ შეტანას და დამტკიცებას სააგენტოსა და ეთიკის კომიტეტის მიერ.
კლინიკური ცდის დამტკიცება და სანებართვო პროცედურები საქართველოში
საქართველო სულ უფრო მოთხოვნადი ხდება საერთაშორისო კლინიკური კვლევებისთვის, რაც განპირობებულია გამჭვირვალე მარეგულირებელი გარემოთი და კვალიფიციური სამედიცინო პერსონალით. თუმცა, კვლევის დაწყებამდე აუცილებელია სახელმწიფო ნებართვის მოპოვება, რაც კომპლექსური იურიდიული და ადმინისტრაციული პროცესია. კლინიკური ცდის დამტკიცება გულისხმობს ორეტაპიან ვალიდაციას: ეთიკურ შეფასებას დამოუკიდებელი ბიოეთიკის კომიტეტის მიერ და ოფიციალური ნებართვის გაცემას სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტოს მიერ. ამ პროცესში ნებისმიერი უზუსტობა ან დოკუმენტური ხარვეზი იწვევს განაცხადის დაბრუნებას, რაც მნიშვნელოვნად აფერხებს კვლევის დაწყებას და ზრდის ფინანსურ დანახარჯებს სპონსორისთვის.
Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას კლინიკური ცდის დამტკიცების პროცესში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კომუნიკაციას მარეგულირებელ ორგანოსთან, დოკუმენტაციის მომზადებასა და ადაპტაციას ადგილობრივი კანონმდებლობის შესაბამისად. ჩვენი მიზანია, მინიმუმამდე დავიყვანოთ ბიუროკრატიული ბარიერები და უზრუნველვყოთ ნებართვის დროული მიღება, რათა თქვენ შეძლოთ ფოკუსირება კვლევის სამეცნიერო ასპექტებზე.
რას მოიცავს კლინიკური ცდის დამტკიცების სერვისი?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ სერვისების სრული პაკეტს, რომელიც ფარავს სანებართვო პროცესის ყველა დეტალს:
• დოკუმენტაციის აუდიტი და მომზადება: კვლევის პროტოკოლის, მკვლევარის ბროშურის, CRF-ის (შემთხვევის რეგისტრაციის ფორმა) და სხვა ტექნიკური დოკუმენტების სამართლებრივი შემოწმება.
• ინფორმირებული თანხმობის (ICF) ადაპტაცია: პაციენტის საინფორმაციო ფურცლისა და თანხმობის ფორმის თარგმნა და ადაპტაცია საქართველოს კანონმდებლობისა და ეთიკური ნორმების შესაბამისად.
• ბიოეთიკის კომიტეტთან მუშაობა: განაცხადის მომზადება და წარდგენა აკრედიტებულ ეთიკის კომიტეტში, კითხვებზე პასუხის გაცემა და დადებითი დასკვნის მოპოვება.
• მარეგულირებელ სააგენტოში წარდგენა: სრული პაკეტის (მათ შორის, სადაზღვევო პოლისისა და ხელშეკრულებების) წარდგენა სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტოში.
• ხარვეზების აღმოფხვრა: სააგენტოს ან ეთიკის კომიტეტის შენიშვნებზე ოპერატიული რეაგირება და შესწორებული დოკუმენტაციის წარდგენა.
• ცვლილებების (Amendments) მართვა: კვლევის მიმდინარეობისას პროტოკოლში შესატანი არსებითი ცვლილებების დამტკიცების პროცედურის წარმოება.
ერთ-ერთი ყველაზე ხშირი სცენარია, როდესაც საერთაშორისო სპონსორი წარმოადგენს ინგლისურენოვან დოკუმენტაციას, რომელიც პირდაპირ ითარგმნება ქართულად კანონმდებლობის გათვალისწინების გარეშე. მაგალითად, სადაზღვევო პოლისი შეიძლება არ ფარავდეს საქართველოს კანონით მოთხოვნილ სპეციფიკურ რისკებს. ასეთ დროს სააგენტო აჩერებს განხილვას. იურისტი წინასწარ ამოწმებს პოლისს და მოითხოვს მის კორექტირებას წარდგენამდე.
მეორე გავრცელებული სიტუაციაა მკვლევარის კვალიფიკაციასთან დაკავშირებული საკითხები. სააგენტო ითხოვს დასტურს, რომ მთავარ მკვლევარს აქვს შესაბამისი გამოცდილება და სერტიფიკატი (GCP). იურისტი ეხმარება კვლევით ცენტრს (Site) პერსონალის დოკუმენტაციის (CV, სერტიფიკატები) სწორად კომპლექტაციაში, რათა თავიდან იქნეს აცილებული კადრების გამო ნებართვის შეფერხება.
კლინიკური ცდის დამტკიცების პროცესი რეგულირდება „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონით (თავი კლინიკური კვლევების შესახებ). დეტალურ პროცედურებს განსაზღვრავს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ბრძანებები. პროცესი სრულ შესაბამისობაშია კარგი კლინიკური პრაქტიკის (ICH-GCP) საერთაშორისო სტანდარტებთან. ეთიკური შეფასებისას კომიტეტები ხელმძღვანელობენ ჰელსინკის დეკლარაციით და „პაციენტის უფლებების შესახებ“ კანონით.
თანამშრომლობა იწყება კონფიდენციალურობის ხელშეკრულების (NDA) გაფორმებით. შემდეგ Legal.ge-ს სპეციალისტები იღებენ კვლევის ძირითად დოკუმენტაციას და ატარებენ პირველად შეფასებას (Feasibility). ამის შემდეგ იწყება დოკუმენტების თარგმნა და ნოტარიული დამოწმება. იურისტი პარალელურ რეჟიმში მუშაობს ეთიკის კომიტეტთან და კლინიკასთან ხელშეკრულებების გაფორმებაზე. ეთიკის კომიტეტის დადებითი დასკვნის მიღების შემდეგ, სრული პაკეტი იგზავნება სააგენტოში. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი გადასცემს კლიენტს ოფიციალურ დოკუმენტს, რითაც სრულდება დამტკიცების ეტაპი.
ენდეთ Legal.ge-ს გამოცდილებას, რათა თქვენი კვლევა დაიწყოს დროულად, კანონის სრული დაცვით და ზედმეტი ბიუროკრატიული თავის ტკივილის გარეშე.
კლინიკური კვლევების რეგულირება ვიწრო და სპეციფიკური სფეროა. ზოგადი პროფილის იურისტმა შესაძლოა ვერ გაითვალისწინოს ისეთი ნიუანსები, როგორიცაა „გვერდითი მოვლენების“ (AE) დაზღვევის სპეციფიკა ან ინფორმირებული თანხმობის ეთიკური ასპექტები. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ უშუალო გამოცდილება სააგენტოსთან მუშაობის და იციან, როგორ დააჩქარონ პროცესი ლეგალური გზებით.