წილის გადაცემის პროცედურები საქართველოში მოიცავს არა მხოლოდ ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმებას, არამედ მის ოფიციალურ რეგისტრაციას საჯარო რეესტრში. ეს არის ბოლო, მაგრამ გადამწყვეტი ეტაპი ნებისმიერ M&A ტრანზაქციაში. „მეწარმეთა შესახებ“ კანონის თანახმად, წილის საკუთრების უფლება მყიდველზე გადადის მხოლოდ საჯარო რეესტრში რეგისტრაციის მომენტიდან და არა ხელშეკრულების ხელმოწერისას. ეს პროცესი მარტივი ჩანს, მაგრამ შეიცავს ბევრ ნიუანსს: მეუღლის თანხმობის საჭიროება, უპირატესი შესყიდვის უფლების დაცვა, ხელმოწერების დამოწმება (ნოტარიულად ან რეესტრში), და საგადასახადო ვალდებულებების შემოწმება. უცხოელი ინვესტორებისთვის პროცესი რთულდება აპოსტილირებული მინდობილობებისა და კორპორატიული დოკუმენტების თარგმნის აუცილებლობით. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ წილის გადაცემის პროცედურების სწრაფ და უხარვეზო წარმართვას, რათა თქვენი საკუთრების უფლება იყოს გარანტირებული.
რას მოიცავს წილის გადაცემის პროცედურების მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობთ სრულ ტექნიკურ და სამართლებრივ მხარდაჭერას რეგისტრაციის პროცესში:
- დოკუმენტაციის მომზადება: სტანდარტული სარეგისტრაციო ხელშეკრულებების, პარტნიორთა კრების ოქმების (თუ საჭიროა წესდების ცვლილება) და განცხადებების შედგენა.
- ხელმოწერის ორგანიზება: ვიზიტის დაგეგმვა საჯარო რეესტრში ან ნოტარიუსთან. უცხოელი კლიენტებისთვის — დისტანციური ხელმოწერის ორგანიზება მინდობილობის საფუძველზე.
- წინაპირობების შემოწმება: დადასტურება, რომ დაცულია დანარჩენი პარტნიორების უპირატესი შესყიდვის უფლება (Pre-emptive rights) და არ არსებობს ყადაღა ან გირავნობა წილზე.
- მეუღლის თანხმობა: თუ გამყიდველი ფიზიკური პირია და წილი შეძენილია ქორწინების პერიოდში, აუცილებელია მეუღლის თანხმობის მოპოვება გარიგების ნამდვილობისთვის.
- წარმომადგენლობა რეესტრში: საბუთების ჩაბარება, ხარვეზების (სუსპენზიის) შემთხვევაში რეაგირება და ამონაწერის მიღება.
პროცედურული დახმარება აუცილებელია:
- დისტანციური გარიგება: მყიდველი ან გამყიდველი იმყოფება საზღვარგარეთ. საჭიროა მინდობილობის ტექსტის შედგენა, აპოსტილით დამოწმების ინსტრუქცია და რეგისტრაცია საქართველოში.
- რთული კორპორატიული სტრუქტურა: როდესაც მყიდველი არის უცხოური კომპანია, რეესტრი ითხოვს ამ კომპანიის ამონაწერს, წესდებას და დირექტორის უფლებამოსილების დადასტურებას თარგმანით.
- წილის ჩუქება: ნასყიდობის ნაცვლად ჩუქების გაფორმება ოჯახის წევრებს შორის.
- სადავო სიტუაციები: როდესაც არსებობს რისკი, რომ სხვა პარტნიორები გაასაჩივრებენ წილის გადაცემას. იურისტი უზრუნველყოფს პროცედურის სრულ დაცვას.
წილის გადაცემა რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ კანონით და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ კანონით. კანონი მოითხოვს, რომ წილის განკარგვის გარიგება დამოწმდეს წერილობითი ფორმით. ხელმოწერის ნამდვილობა უნდა დაადასტუროს ნოტარიუსმა ან საჯარო რეესტრის უფლებამოსილმა პირმა. ასევე მნიშვნელოვანია სამოქალაქო კოდექსი (თანასაკუთრების ნაწილში - მეუღლეები) და კომპანიის წესდება, რომელიც შეიძლება აწესებდეს დამატებით შეზღუდვებს წილის გასხვისებაზე (მაგ. პარტნიორთა კრების თანხმობა).
Legal.ge-ზე წილის გადაცემის პროცესი მოიცავს:
- სტატუსის შემოწმება: ამოწმებს, არის თუ არა წილი თავისუფალი ვალდებულებებისგან.
- დოკუმენტების მომზადება: მზადდება ხელშეკრულება და პარტნიორთა თანხმობები.
- ხელმოწერა: მხარეები აწერენ ხელს (პირადად ან წარმომადგენლის მეშვეობით).
- რეგისტრაცია: ცვლილება აისახება მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში.
ბიუროკრატიული შეცდომა წილის გადაფორმებისას შეიძლება ძვირად დაგიჯდეთ (მაგ. გარიგების ბათილობა). Legal.ge-ს იურისტები ყოველდღიურად მუშაობენ საჯარო რეესტრთან და იციან ყველა ტექნიკური მოთხოვნა. ჩვენ ვზოგავთ თქვენს დროს და უზრუნველვყოფთ, რომ საკუთრების უფლება უსაფრთხოდ გადავიდეს ახალ მფლობელზე.