გარემოსდაცვითი ნებართვები
რა განსხვავებაა I და II კატეგორიის საქმიანობებს შორის?
I კატეგორიის საქმიანობები (მაგ. ქიმიური წარმოება, დიდი ჰესები) ავტომატურად მოითხოვს გზშ-ს. II კატეგორიის საქმიანობები (მაგ. მცირე წარმოება, გზები) ჯერ გადის სკრინინგს, სადაც წყდება, სჭირდება თუ არა მათ სრული გზშ.
რა ღირს გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება?
მოსაკრებელი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებისთვის არის 500 ლარი. თუმცა, ძირითადი ხარჯი არის გზშ-ს ანგარიშის მომზადება (ექსპერტების დაქირავება), რაც პროექტის მასშტაბიდან გამომდინარეობს.
რამდენ ხანს გრძელდება გზშ-ს პროცედურა?
სრული პროცედურა სკოპინგიდან გადაწყვეტილების მიღებამდე კანონმდებლობით დაახლოებით 4-6 თვეს მოიცავს, თუმცა პრაქტიკაში, დოკუმენტაციის მომზადების დროის ჩათვლით, ხშირად 1 წლამდე გრძელდება.
რა სანქციაა ნებართვის გარეშე მუშაობისთვის?
გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გარეშე საქმიანობა ითვალისწინებს ჯარიმას (ხშირად 10,000 ლარზე მეტი) და ობიექტის საქმიანობის შეჩერებას დარღვევის გამოსწორებამდე.
გარემოსდაცვითი ნებართვები და შეფასება: ბიზნესის ეკოლოგიური შესაბამისობა საქართველოში
გარემოსდაცვითი ნებართვები და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და კომპლექსურ ეტაპს ნებისმიერი მსხვილი საინვესტიციო თუ ინფრასტრუქტურული პროექტის განხორციელებისას საქართველოში. თანამედროვე ქართული კანონმდებლობა, რომელიც ჰარმონიზებულია ევროკავშირის დირექტივებთან, მკაცრ მოთხოვნებს უწესებს იმ საქმიანობებს, რომლებმაც შეიძლება მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინონ გარემოზე. გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გარეშე საქმიანობის დაწყება ითვლება უკანონო ქმედებად, რაც იწვევს სოლიდურ ფინანსურ ჯარიმებს (რომლებიც ხშირად ათეულობით ათას ლარს აღწევს) და საქმიანობის იძულებით შეჩერებას. გარდა ამისა, პროცესი მოიცავს არა მხოლოდ ტექნიკურ დოკუმენტაციას, არამედ საჯარო განხილვებსა და მოსახლეობასთან კომუნიკაციას. კვალიფიციური იურისტისა და გარემოსდაცვითი კონსულტანტის ჩართულობა აუცილებელია, რათა თავიდან აიცილოთ პროცესის გაჭიანურება და უზრუნველყოთ პროექტის წარმატებული სტარტი.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული გარემოსდაცვითი სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ნებართვების მოპოვების ყველა ეტაპზე:
• სკრინინგის პროცედურა: პირველადი განაცხადის მომზადება გარემოს ეროვნულ სააგენტოში იმის დასადგენად, ექვემდებარება თუ არა თქვენი საქმიანობა გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას (გზშ).
• სკოპინგის ანგარიში: სკოპინგის ეტაპის სამართლებრივი მხარდაჭერა, რაც გულისხმობს შესასწავლი საკითხების წრის განსაზღვრას და საჯარო განხილვების ორგანიზებას.
• გზშ-ს მომზადების კოორდინაცია: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) ანგარიშის მომზადების პროცესში ექსპერტებთან მუშაობა და დოკუმენტის სამართლებრივი გამართულობის შემოწმება.
• საჯარო განხილვებში წარმომადგენლობა: მოსახლეობასთან და დაინტერესებულ მხარეებთან შეხვედრების ორგანიზება, ოქმების წარმოება და კონფლიქტური სიტუაციების მართვა.
• გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვება: სამინისტროსთან კომუნიკაცია და საბოლოო ნებართვის მიღების პროცესის მართვა.
• ეკოლოგიური აუდიტი: არსებული საწარმოებისთვის შესაბამისობის აუდიტის ჩატარება და რეკომენდაციების გაცემა ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად.
გარემოსდაცვითი რეგულაციები ეხება ბევრად მეტ ბიზნესს, ვიდრე ერთი შეხედვით ჩანს. იურისტის დახმარება კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
• ახალი ქარხნის მშენებლობა: გეგმავთ მეტალურგიული, ქიმიური ან სამშენებლო მასალების საწარმოს გახსნას, რაც ავტომატურად მოითხოვს გზშ-ს.
• ინფრასტრუქტურული პროექტები: აშენებთ გზას, ჰესს, მაღალი ძაბვის გადამცემ ხაზს ან ნარჩენების მართვის ობიექტს.
• საქმიანობის გაფართოება: უკვე გაქვთ ნებართვა, მაგრამ გეგმავთ წარმოების მოცულობის გაზრდას ან ტექნოლოგიის შეცვლას, რაც მოითხოვს ახალ სკრინინგს ან ნებართვის განახლებას.
• ჯარიმები და დავები: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტმა დაგაჯარიმათ ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების ან ნარჩენების არასწორი მართვის გამო და გსურთ გასაჩივრება.
• მოსახლეობის პროტესტი: ადგილობრივი მოსახლეობა ეწინააღმდეგება პროექტს და გჭირდებათ მედიაცია და სამართლებრივი არგუმენტაცია პროექტის უსაფრთხოების დასამტკიცებლად.
სფეროს ფუნდამენტური დოკუმენტია საქართველოს გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი, რომელიც არეგულირებს გზშ-სა და სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების (სგშ) პროცედურებს. ასევე, მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი "გარემოს დაცვის შესახებ" და საქართველოს კანონი "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ". ნარჩენების მართვის კუთხით მოქმედებს საქართველოს ნარჩენების მართვის კოდექსი, ხოლო ჰაერის დაცვის საკითხებს არეგულირებს კანონი "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ". ამ კანონების დარღვევა იწვევს როგორც ადმინისტრაციულ, ისე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
გარემოსდაცვითი ნებართვის მოპოვების პროცესი საკმაოდ ხანგრძლივია და რამდენიმე ეტაპს მოიცავს:
1. იდენტიფიკაცია: იურისტი განსაზღვრავს, თქვენი საქმიანობა მიეკუთვნება I კატეგორიას (სავალდებულო გზშ) თუ II კატეგორიას (ექვემდებარება სკრინინგს).
2. სკრინინგი/სკოპინგი: მზადდება განაცხადი და იგზავნება სამინისტროში. განისაზღვრება კვლევის არეალი.
3. კვლევა და ანგარიში: სპეციალისტები ამზადებენ გზშ-ს ანგარიშს, სადაც შეფასებულია ყველა რისკი და შემარბილებელი ღონისძიება.
4. საჯარო განხილვა: ტარდება შეხვედრები მუნიციპალიტეტში, სადაც მოსახლეობას შეუძლია კითხვების დასმა.
5. გადაწყვეტილება: სამინისტრო გასცემს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას, რომელიც არის მშენებლობის ნებართვის მიღების წინაპირობა.
გარემოსდაცვითი სამართალი არის ვიწრო და სპეციფიკური დარგი, სადაც შეცდომის ფასი ძალიან მაღალია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან ურთიერთობის და რთული პროექტების (ჰესები, ქარხნები) ნებართვების მოპოვების. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან არა მხოლოდ ნებართვის მიღებაში, არამედ გრძელვადიანი გარემოსდაცვითი სტრატეგიის შემუშავებაში. იპოვეთ სანდო პარტნიორი Legal.ge-ზე.