ვახტანგ ბარამაშვილი ადვოკატია საქართველოდან. მან 2016 წელს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მიიღო სამართლის ბაკალავრის ხარისხი, ხოლო 2018 წელს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში - ბიზნეს სამართლის მაგისტრის ხარისხი. კარიერის დასაწყისში გამოცდილება დააგროვა ადგილობრივ ფირმებში ასისტენტად და უმცროს იურისტად და 2016 წელს მცირე ხნით იმუშავა GLCorp-ში. 2018 წლისთვის ის ხელმძღვანელობდა სამოქალაქო სამართლის დეპარტამენტს Amaglobeli Holding-ში. 2018 წლის ბოლოს ბარამაშვილი გახდა იურიდიული ფირმის „სოხაძე, ბარამაშვილი და პარტნიორები“ თანადამფუძნებელი და მმართველი პარტნიორი. ამ თანამდებობის ფარგლებში ის ხელმძღვანელობდა სამოქალაქო სამართლის ფართო პრაქტიკას და კლიენტების წარმომადგენლობას. 2019 წლის იანვრიდან არის არბიტრი (საბჭოს წევრი) თბილისის საერთაშორისო ტრიბუნალში, არბიტრაჟში. გარდა ამისა, ბარამაშვილმა 2020 წელს დაიკავა უფროსი იურისტის თანამდებობა გენეტიკის ეროვნულ ლაბორატორიაში, სადაც იურიდიულ საკითხებში კონსულტაციებს უწევდა ამ სამეცნიერო დაწესებულებას. ამ თანამდებობებთან ერთად, იგი განუწყვეტლივ ეწეოდა ადვოკატის პრაქტიკას და აქტიურად მოღვაწეობდა საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციაში. 2019 წლიდან არის მოწვეული პროფესორი სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში.
ვახტანგ ბარამაშვილის იურიდიული ფილოსოფია სამართალზე, როგორც ანგარიშვალდებულებისა და უფლებების დაცვის საჯარო ინსტრუმენტზეა ორიენტირებული. კანონი ინდივიდთა უნივერსალური საკომუნიკაციო ენაა, რომელიც მოქალაქისთვის საკუთარი მიზნებისკენ გზაზე დაბრკოლების ნაცვლად ხელმშემწყობ ფაქტორს უნდა წარმოადგენდეს. ადვოკატის პროფესიის დანიშნულებაც ესაა, გადაწყვიტოს პრობლემები რომლების გადაწყვეტაც სხვას არ შეუძლია.
სწავლება / წერა / საუბარი
სწავლება: ვახტანგ ბარამაშვილი სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში 2019 წლიდან მოწვეული ლექტორია. ის ორ ძირითად კურსს ასწავლის: • კრიპტოვალუტისა და ბლოკჩეინის სამართალი (მაგისტრატურის დონე) — პირველი ასეთი ტიპის კურსი საქართველოში, რომელიც ფოკუსირებულია ფინტექ რეგულირებასა და ბლოკჩეინის ჩარჩოებზე. • კერძო სამართლის პრაქტიკული კურსი (ბაკალავრის დონე) ის ასევე არის დოქტორანტი სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში, სადაც იკვლევს „გონიერი ხელშეკრულებების იგივე Smart contract-ებიდან გამომდინარე ქონებრივი ზიანის ანაზღაურებასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების იდენტიფიცირება და ზიანის ფარგლების განსაზღვრა” საჯარო გამოსვლები: ვახტანგ ბარამაშვილი ხშირად გამოდის საჯარო და პროფესიულ ღონისძიებებზე: 2023 წლის ივლისში მან უხელმძღვანელა 10-დღიან ტრენინგს საქართველოს გარემოსდაცვით კანონმდებლობაზე, რომელიც ორგანიზებული იყო GreenPole-ის მიერ ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის ფარგლებში და მოიცავდა ჰაერის დაცვის კანონმდებლობას და ინფორმაციაზე საზოგადოების წვდომას. მისი მედია გამოსვლები და კონფერენციებზე ლექციები მისი სწავლების პრაქტიკულ გაგრძელებას წარმოადგენს, რაც აძლიერებს მის პოზიციას, როგორც იურისტ-პედაგოგის, რომელიც აერთიანებს სამოქალაქო, გარემოსდაცვით და ტექნოლოგიურ სამართალს. იხილეთ მისი ბლოგი
რწმუნებათა სიგელები & წევრობები
- საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია (აქტიური წევრი)
- მედიაციისა და არბიტრაჟის განვითარების კომიტეტი (2019 წლიდან)
- საჯარო უწყებებთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან ურთიერთობის კომიტეტი (2022 წლიდან)
- მენტორ-ადვოკატი, პროფესიული ადაპტაციის პროგრამა
- რეგისტრირებული გარემოსდაცვითი მენეჯერი (REM) — გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, სერტიფიცირებული 2020–2025 წწ.
- არბიტრი, საბჭოს წევრი — თბილისის საერთაშორისო ტრიბუნალი (2019 წლიდან)
- მმართველი პარტნიორი — სოხაძე, ბარამაშვილი და პარტნიორები / Legal Sandbox Georgia
- იურიდიული მრჩეველი — GreenPole NGO (გარემოსდაცვითი სამოქალაქო ორგანიზაცია, 2020 წლიდან)
- თანადამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი — Humanity for Humans NGO (2014 წლიდან)
გსურთ დაუკავშირდეთ სპეციალისტს?