ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის ექსპორტ/იმპორტის ნებართვა: სტრატეგიული ვაჭრობის კონტროლი
ორმაგი დანიშნულების პროდუქცია (Dual-Use Goods) მოიცავს ისეთ საქონელს, პროგრამულ უზრუნველყოფას და ტექნოლოგიას, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას როგორც სამოქალაქო, ასევე სამხედრო მიზნებისთვის. საქართველო, როგორც საერთაშორისო უსაფრთხოების სისტემის ნაწილი, ახორციელებს მკაცრ კონტროლს ასეთი პროდუქციის ექსპორტზე, იმპორტზე, ტრანზიტსა და საბროკერო მომსახურებაზე. ნებართვის აღება სავალდებულოა ისეთი ნივთებისთვის, როგორიცაა გარკვეული ქიმიკატები, ელექტრონიკა, ნავიგაციის სისტემები, ლაზერები, დრონები და კრიპტოგრაფიული მოწყობილობები. კონტროლის მიზანია მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობა. ლიცენზირების პროცესი საკმაოდ რთულია და მოითხოვს თავდაცვის სამინისტროსა და შემოსავლების სამსახურის ჩართულობას. ნებართვის გარეშე ასეთი ტვირთის გადატანა არის საერთაშორისო სანქციებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის საფუძველი.
Legal.ge-ს ექსპერტები ექსპორტის კონტროლის საკითხებში გთავაზობენ:
- ტექნიკური იდენტიფიკაცია: პროდუქციის ტექნიკური მახასიათებლების შედარება საკონტროლო სიასთან, რათა დადგინდეს, მიეკუთვნება თუ არა ის ორმაგი დანიშნულების კატეგორიას.
- ნებართვის მოპოვება: განაცხადის მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურში (ექსპორტის, იმპორტის, ტრანზიტის ან საბროკერო მომსახურების ნებართვისთვის).
- საბოლოო მომხმარებლის სერტიფიკატი (EUC): End-User Certificate-ის გაფორმება და ვერიფიკაცია, რაც ადასტურებს, რომ ტვირთი არ იქნება გამოყენებული სამხედრო მიზნებისთვის.
- შიდა შესაბამისობის პროგრამა (ICP): კომპანიებისთვის შიდა კონტროლის სისტემის (Internal Compliance Program) დანერგვა, რაც ამარტივებს ნებართვების მიღებას.
- კონსულტაცია სანქციებზე: პარტნიორი კომპანიებისა და ქვეყნების შემოწმება საერთაშორისო სანქციების სიებში.
- კლასიფიკაცია: პროდუქციისთვის შესაბამისი საკონტროლო ნომრის (Control List Number) მინიჭება.
ორმაგი დანიშნულების პროდუქციასთან შეხება ხშირად მოულოდნელად ხდება:
- დრონების იმპორტი: შემოგაქვთ მაღალი ტექნოლოგიური დრონები სოფლის მეურნეობისთვის, მაგრამ საბაჟო აჩერებს ტვირთს ორმაგი დანიშნულების ეჭვით.
- პროგრამული უზრუნველყოფა: ქმნით და ყიდით კრიპტოგრაფიულ პროგრამას საზღვარგარეთ, რაც ასევე ექვემდებარება ექსპორტის კონტროლს.
- ქიმიკატები: ლაბორატორიისთვის იწერეთ რეაგენტებს, რომლებიც შესაძლოა გამოყენებულ იქნას ასაფეთქებელი ნივთიერების დასამზადებლად.
- ტრანზიტი: თქვენი ტვირთი გადის საქართველოს ტერიტორიაზე ტრანზიტით და მესაზღვრე ითხოვს ნებართვას.
- დავა კლასიფიკაციაზე: თვლით, რომ თქვენი პროდუქტი არ არის ორმაგი დანიშნულების, მაგრამ სახელმწიფო უწყება საწინააღმდეგოს ამტკიცებს.
მთავარი კანონია "შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ". ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის ნუსხა დამტკიცებულია საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, რომელიც ეფუძნება ევროკავშირსა და ვასენაარის შეთანხმების სიებს. ნებართვებს გასცემს შემოსავლების სამსახური თავდაცვის სამინისტროს მუდმივმოქმედ კომისიასთან შეთანხმებით.
- ექსპერტიზა: ტექნიკური დოკუმენტაციის ანალიზი და პროდუქტის იდენტიფიკაცია.
- EUC შემოწმება: საბოლოო მომხმარებლის სანდოობის შემოწმება.
- განაცხადი: დოკუმენტაციის პაკეტის (კონტრაქტი, EUC, ტექნიკური აღწერა) წარდგენა ელექტრონულად.
- კომისია: განაცხადის განხილვა თავდაცვის სამინისტროს კომისიაზე (ვადა შეიძლება იყოს 20 დღემდე).
- ნებართვა: ნებართვის მიღება და საბაჟო პროცედურების დასრულება.
სტრატეგიული ვაჭრობის კონტროლი არის ძალიან სპეციფიკური და რისკიანი სფერო. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ ექსპორტის კონტროლის სფეროში მუშაობის გამოცდილება. ჩვენ დაგეხმარებით თავიდან აიცილოთ ტვირთის კონფისკაცია და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა. იმოქმედეთ უსაფრთხოდ Legal.ge-სთან ერთად.